Serbest Güreş Milli Takımı, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na hazır

ERCAN ATA / ANKARA,() - SERBEST Güreş A Milli Takımı, Ankara Elmadağ Güreş Kamp Merkezi'nde hazırlıklarını yarın tamamlayacak ve perşembe günü Rio'ya gidecek. 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na tam kadro katılacak olan Serbest Güreş Milli...

Haberler 09.08.2016, 12:13
Serbest Güreş Milli Takımı, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na hazır

ERCAN ATA / ANKARA,() - SERBEST Güreş A Milli Takımı, Ankara Elmadağ Güreş Kamp Merkezi'nde hazırlıklarını yarın tamamlayacak ve perşembe günü Rio'ya gidecek.
2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na tam kadro katılacak olan Serbest Güreş Milli Takımı'nda tek hedef, 6 sıklette de madalya ile dönmek.
Ankara Elmadağ Güreş Kamp Merkezi'nde Doğan Haber Ajansı'nın () sorularını cevaplayan milli mayoların madalya olan inançları tam.
TAHA AKGÜL: ''ŞİMDİ HAZIRIM VE ALTIN MADALYA İLE DÖNECEĞİM"
125 kiloda 2015-2014 yıllarının en iyi güreşçisi seçilen Taha Akgül, yaşadığı sakatlıklara rağmen çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdiğini söyledi.
Taha Akgül, artık sıra Rio Olimpiyatları'nda madalya kazanmak diyerek şu açıklamaları yaptı: ''Malum bu darbe sürecinde Bolu'daydık ve darbe sürecinden çok etkilendik. Milletimiz sağ olsun, hepsi tankların önüne durdu. Kurşunların önüne kendilerini attılar. Bizim onlardan ne farkımız var. bizde aynı vatandaşız bizde bu vatanın ekmeğini yiyip suyunu içiyoruz. Böyle düşündük çantamızı topladık ve kampı dağıttık. Ardından Bolu merkeze indik orda halkımızla beraber olduk. Gecenin ilerleyen saatlerinde Ankara ve İstanbul'da olayların yatıştığını duyunca önümüzdeki önemli müsabakayı da düşünerek Sayın Bakanımız da arayarak kampa devam etmemizi söylediler. Verdiğimiz destekten dolayı arayıp teşekkür etti bize. Tekrar kampa çıktık ve bir hafta daha kampa devam ettik ve üç haftayı tamamladık. Bizim için en önemli kamp orasıydı ve bizim için çok iyi geçti. Bu moral bozukluğuna rağmen çok iyi geçti'' dedi.
Bu olimpiyat bizim için ekstra bir önem arz ediyor diyen Akgül: ''Hepimiz aldığımız madalyaları kesinlikle bu darbe girişimin de hayatını kaybeden şehitlerimize , gazilerimize, ablalarımıza, abilerimize, genci yaşlısı herkes kendini ateşin önüne atanlar armağan edeceğiz. Ülkemizin gerçekten morale ihtiyacı var. İnşallah bu olimpiyatlarda ülkemizin bütün sporcularını şanslı olacağını inanıyorum. Kötü bir süreçten geçerek hazırlandık bu olimpiyata. Yazılı ve görsel basından gerekli ilgi olmadı olimpiyatlara. Olmaması da normal zor bir süreçten geçtik. Biz bunu yadırgamadık ve hiç önemsemedik. Her ülke bu durumları yaşamıyor biz yaşadık önemli değil, inşallah bunun üstesinden geleceğimize inanıyorum'' diye konuştu
Elmadağ kampını ziyarete gelen Sivas Demiryolları Müdürü Yıldıray Koçarslan'a ve diğer dostlarına teşekkür eden Akgül, "Sağ olsunlar beni burada yalız bırakmadılar onların desteği burada benim için çok önemliydi. Benim için çok büyük bir moral oldu. Sivas güreşte önemli bir şehirdir. Tarihte en fazla madalya çıkarmış şehirlerden bir tanesidir. Onlarda beni sevdikleri için Sivas'tan beni ziyarete gelip geri döndüler'' dedi.

Şansımıza Serbest güreş hep olimpiyatların son gününe denk geliyor diyen Taha Akgül son olarak şunları söyledi: '''Bu aslında bir açıdan iyi, bir açıdan kötü. Madalya az çıktığı zaman üzerimizde baskı oluşacak, madalya çok çıkarsa bize ekstra moral olacak ve bunun avantajını yaşayacağız. Madalya az çıktığı zaman da ekstra bir sorumluluk olacak üzerimiz de. Her kes serbest güreş var diyecek, Taha, Mustafa ve Süleyman var diyecekler. Bu da ekstra baskı oluşturacak bizim üzerimizde. Ancak, Tecrübeliyiz, 2012 bu yana 4 sene geçti. Benim için işin doğrusu 2012 yılında bu stresi kaldıramadım. Oradaki hava, bütün sporcuların bir arada olması, çok farklı bir atmosfer. Oradaki havayı teneffüs etmek lazım ve ben o havayı yaşadım, artık tecrübeliyim. Mesela İbrahim Bölükbaşı kardeşim bu havayı yaşadı ve teneffüs etti. Biz tecrübeli arkadaşlarımız ve genç kardeşlerimiz bunu üstesinden geleceğiz. Biz Serbest Güreş Milli Takımı olarak genç bir jenerasyon yakaladık. 4-5 arkadaşımız genç takımdan beri beraberiz. Gençler de 2010 milli takım jenerasyonu şu an büyüklerde ülkemizi temsil ediyor. Serbest takım elinden gelenin en iyisini yapacağına inanıyorum. Güreş adına serbest, grekoromen ve bayanlarda iyi bir olimpiyat geçireceğimize inanıyorum''

SÜLEYMAN ATLI:''İNŞALLAH MADALYA İLE DÖNECEĞİM
İlk defa olimpiyatlara katılacak olan 57 kiloda Süleyman Atlı: ''Olimpiyatlarda Türk sporunun lokomotifi güreş olduğu için, bu bizde biraz baskı yaratıyor ama özgüvenimizi de yükseltiyor'' dedi.
Olimpiyat vizesini ülkemde almak nasip oldu diyen Atlı: ''Olimpiyatlara çok İyi çalıştık ve iyi bir hazırlık dönemi geçirdik. İlk olarak Bolu'da yükseklik kampında güzel çalıştık. Takımın en genç sporcusu benim ve dolayısıyla bu bana daha çok özgüven veriyor. İnşallah Olimpiyatlar da ülkemi en iyi şekilde temsil edip altın madalyayı Türkiye' ye getirmeyi istiyorum. Türk sporunun lokomotifi güreş olduğundan bu bizde biraz baskı yaratıyor ama özgüvenimizi de yükseltiyor. Güreş ata sporu "Türkün gücü diye " bir şey var, bu da güreşte daha çok ortaya çıkıyor. Stres olduğu kadar özgüveni de beraberinde getiriyor. Olimpiyat psikolojisini ilk defa yaşayacağım ve bunun üstesinden geleceğime inanıyorum. İnşallah altın madalyayı ülkeme getirmek istiyorum'' diye konuştu.

MUSTAFA KAYA: ''KAZANACAĞIMIZ MADALYALARI VATAN ŞEHİTLERİMİZE ARMAĞAN EDECEĞİZ
65 kiloda mücadele edecek olan Mustafa Kaya, çok iyi bir hazırlık süreci geçirdiklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu: ''Bolu Aladağ da kondisyon kampımız da darbe süreci oldu kampımız yarıda kesildi aşağı meydanlara indik halkımızla beraber olduk. Ben ve arkadaşlarım orada gereken desteği verdik. Tabii ki bu olmaması gereken bir olaydı. Türkiye büyük bir badire atlattı. Halkımıza öncelikle geçmiş olsun diyorum, şehit ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Allah şehitlerimizin mekanını cennet eylesin. Gazilerimize ve yaralılarımıza Allah' tan acil şifalar diliyorum'' dedi.
Tüm ülkenin gözü kulağı şu darbe sürecinde milletimize buradan gelecek başarılar moral olacaktır diyen Milli sporcumuz Mustafa Kaya, sözlerini şu şekilde tamamladı: ''kazanacağımız madalyaları vatan şehitlerimize ve vatanı bekleyen abilerimize kardeşlerimize armağan edeceğiz. İyi hazırlandık iyi çalıştık. Bu emeklerimizin karşılığını, Rio'da alacağımızı düşünüyorum.''

SONER DEMİRTAŞ: ''ÜZERİMİZDE BASKI VAR
74 kiloda madalya umudumuz Soner Demirtaş, 5 Ağustos tarihinde olimpiyatların açılışı oldu, bayrağımızı da güreşçi arkadaşımız Rıza Kayaalp taşıdı. Bununla ilgili çok çeşitli eleştiriler yapıldı. Rıza Kayaalp kardeşimize suçlar atılmaya çalışıldı, sağ olsun Bakanımızın güzel bir açıklamayla kardeşimizi temize çıkardı diyerek şu açıklamaları yaptı: ''Olimpiyatların lokomotifi olan güreş bu güne kadar en çok şampiyon ve madalya almış spor branşı. Bu yüzden, güreşin ve bizim üzerimizde çok büyük bir baskı var. Çünkü, her zaman şampiyonluklar bekleniyor. Bizde bunun bilincindeyiz ve 2012 olimpiyatlarından bugüne 4 yıldır Rio için hazırlanıyoruz. Ülkemizin bu zor günlerin de olimpiyat madalyaları şampiyonluklar kazandırarak ülkemizi sevince ve mutluluğa boğarız. Serbest güreşin son altın madalyasını 2008 yılında Ramazan Şahin kazanmıştı. Şimdi ise 2016 Rio olimpiyatlarına tam kadro gidiyoruz. Takımımız çok genç ve genç olmasına rağmen de çok tecrübeli. Taha Akgül kardeşimiz var Avrupa ve Dünya Şampiyonu , ben varım Avrupa Şampiyonu, Selim Yaşar var Dünya ve Avrupa ikincisi , Süleyman Atlı kardeşimiz var gençlerde Avrupa ve Dünya Şampiyonu , Mustafa Kaya kardeşim gençler Avrupa Şampiyonu bu senenin Avrupa ikincisi, İbrahim Bölükbaşı kardeşimiz var gençler Avrupa ve Dünya ikincisi. Baktığımız zaman çok tecrübeli ve genç bir ekibiz. 2012 yılından beri bu kadro var 4 senedir Rio Olimpiyatlarına hazırlanıyor. İnşallah serbest güreş açısından dönüm noktası olacak şampiyonluklar madalyalar çıkacak. 2012 yılında Olimpiyatlarda madalya alamadık serbest sıklette, inşallah Rio'da bunu telafi edeceğiz.''

SELİM YAŞAR: ''BÜTÜN RAKİPLERİMİ TANIYORUM
86 kilo Selim Yaşar: "Olimpiyatlar' da yarışmak her sporcunun hayalindeki hedeftir. Beni de bu hedefe götüren Türk Milli takımının bir parçası olmaktan çok mutluyum. Orada yüzde yüz performans göstererek en iyi başarıyı elde etmek istiyorum. Burada altın madalyaya ulaşma şansım var ve çok yüksek. Ben bütün rakiplerimi ok iyi tanıyorum ve hepsini yenebilirim. Bu avantajı iyi kullanırsam, altın madalyaya ulaşmak çok zor değil'' dedi.

İBRAHİM BÖLÜKBAŞI: ''HEDEFİM 2012'DE KAÇIRDIĞIM MADALYAYI KAZANMAK
2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda 97 kiloda mücadele edecek olan İbrahim Bölükbaşı, "Olimpiyatlar öncesi iyi bir hazırlık dönemi geçirdik. İlk defa olimpiyatlara 2012 yılında gittim ve 84 kiloda olimpiyat 5'incisi oldum. O zaman hiçbir şey anlamadım. Çok genç bir yaşta, 20 yaşında gittim. Orada motivasyonumu sağlayamamıştım. Şimdi daha hazırım ve daha tecrübeliyim. Rakiplerimi daha iyi tanıyorum. O zaman olimpiyatın ne demek olduğunu bilmiyordum şimdi daha bilinçli gidiyorum olimpiyatlara. Hedefim 2012 yılında Londra'da kaçırdığım madalyayı burada yakalamak'' diye konuştu.

(FOTOĞRAFLI)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@