Olimpiyat şampiyonu Taha Akgül kimdir?

RİO Olimpiyatları'nda ülkemize ilk altın madalyayı kazandıran 125 kilo güreşçimiz Taha Akgül, kendisini Türk güreşine armağan eden İzmir'i ve İzmir Büyükşehir Belediyespor'u da gururlandırdı.

Haberler 21.08.2016, 12:17
Olimpiyat şampiyonu Taha Akgül kimdir?
Ergin KARATAŞ / İZMİR, ()-  RİO Olimpiyatları'nda ülkemize ilk altın madalyayı kazandıran 125 kilo güreşçimiz Taha Akgül, kendisini Türk güreşine armağan eden İzmir'i ve İzmir Büyükşehir Belediyespor'u da gururlandırdı.

Sivaslı bir ailenin çocuğu olarak güreşe Sivas Güreş Eğitim Merkezi'nde başlayan, ardından Sivas Demirspor adına mindere çıkan şampiyon sporcu, bu süreçte dikkate değer hiçbir başarı elde edemedi. Güreşte aradığını bulamayınca eğitime ağırlık veren Akgül, Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü'nü kazanınca 2008'de ailesiyle birlikte İzmir'e geldi. Üniversiteye başladıktan sonra minderden iyice uzaklaşan Taha Akgül, dayısının isteği üzerine 2009'da İzmir Büyükşehir Belediyespor'un güreş takımına girdi.

İzmir Büyükşehir Belediyespor antrenörü Remzi Musaoğlu'nun elinde adeta güreşe yeniden başlayan Taha, bir aylık antrenmanla katıldığı ilk Türkiye şampiyonasında gençlerde üçüncü olurken milli takım seçicilerinin de dikkatini çekti. 
Hem İzmir Büyümşehir Belediyespor hem de ay yıldızlı mayo ile başarı merdivenlerini koşar adım tırmanan Taha Akgül, sayısız ulusal ve uluslararası turnuvada kürsüye çıktıktan sonra 2010'da Macaristan'daki Dünya Gençler Şampiyonası'nda gümüş madalyaya uzandı. 2011'de İzmir Büyükşehir Belediyespor yönetiminin küçülme politikası yüzünden kendisine daha iyi imkanlar sunan Ankara ASKİ'ye transfer olan milli güreşçi, son 5 yılda 3 Avrupa, 2 dünya şampiyonluğu sığdırdığı kariyerine olimpiyat altınını da ekleyerek İzmir'in ve Türkiye'nin gururu oldu.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@