Erciyes'in kızlarından Atatürk tırmanışı

KENDİLERİNE 'Erciyes’in kızları' adını veren profesyonel dağcılar avukat Asuman Güntay ile mağaza satış görevlisi Nuray Karakaya, Erciyes dağının 3 bin 916 metrelik zirvesine 'Atatürk' tırmanışı...

Haberler 02.08.2016, 12:22 02.08.2016, 15:24
Erciyes'in kızlarından Atatürk tırmanışı
Oktay ENSARİ / KAYSERİ, () KENDİLERİNE 'Erciyes’in kızları' adını veren profesyonel dağcılar avukat Asuman Güntay ile mağaza satış görevlisi Nuray Karakaya, Erciyes dağının 3 bin 916 metrelik zirvesine 'Atatürk' tırmanışı yaptı. 

İstanbul Barosu avukatlarından 50 yaşındaki Asuman Güntay ile dağ ve kayak malzemeleri satan bir mağazada görevli dağcılık rehberi 42 yaşındaki Nuray Karakaya, başarılı tırmanışı zirvede mızıka çalarak kutladı. Bugüne dek 500’ün üzerinde tırmanış gerçekleştirdiğini belirten Avukat Asuman Güntay, Türkiye’deki bütün zirvelerin yanı sıra Kazakistan, İran, Slovenya, Bulgaristan ve Rusya’da zirve tırmanışları yaptığını anlattı. Güntay şöyle dedi:
"'Erciyes’in kızları' adıyla, profesyonel dağcı arkadaşım Nuray ile oluşturduğumuz 2 kişilik ekibimizle 2 bin metreden başlayarak 3 bin 916 metredeki Erciyes dağının büyük zirvesine ulaştık. Zirvede çadırımızı kurup geceyi burada geçirdikten sonra, bu tırmanışımızı ve zirve konaklamamızı, bu günlerde değeri daha çok anlaşılan Mustafa Kemal Atatürk’ün bu topraklara mirası olan tam bağımsız Türkiye inancımıza adadık."

ZİRVEDE GÜNDOĞUMU VE KAHVE KEYFİ

Küçük yaştan beri dağlara tırmandığını belirten Nuray Karakaya da, kentin yakıcı sıcağından, buzlar üzerinde, oldukça serin bir havada yaptıkları Erciyes Dağı tırmanışını şöyle anlattı:

"Saat 19.00'da, 3 bin 916 metrede Erciyes dağının büyük zirvesine ulaştık. Gün kızıllığını izleyerek bir yandan geceleyeceğimiz alanı temizleyip çadırımızı kurduk. 1 Ağustos sabahı saat 05.00'te, Erciyes dağı Büyük Zirve’de üşüyerek gündoğumunu beklemeye koyulduk. Gündoğumuyla, muhteşem masmaviliğe kavuşan gökyüzü altında, zirvede kahvaltımız baharatlı acılı yulaf çorbasıydı. Ardından sade Türk Kahvelerimizle zirve keyfimizi sürdürürken, zirve defterine duygularımızı ve tırmanışımızı yazdık."
 
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@