Derya Can dünya rekoru kırdı

MİLLİ sporcu Derya Can, Antalya'nın Kaş İlçesi'nde paletsiz değişken ağırlık kategorisinde 94 metre dalışta dünya rekoru kırdı.

Haberler 16.12.2016, 11:55
Derya Can dünya rekoru kırdı

MİLLİ sporcu Derya Can, Antalya'nın Kaş İlçesi'nde paletsiz değişken ağırlık kategorisinde 94 metre dalışta dünya rekoru kırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki yıl önce kendisinden istediği rekoru kıran Can, başarısını şehitlere adadı.
Milli sporcu Derya Can, Kaş'ta paletsiz değişken ağırlık kategorisinde 94 metre dalış gerçekleştirdi. Dalışı başarıyla tamamlayan Derya Can, dünya rekoru kırdı. Dalışın ardından büyük sevinç yaşayan Can ve ekipte yer alanlar, denizde Türk bayrağı açtı. Derya Can, şehit asker ve polislerin adının yazılı olduğu tabela ile sevincini yaşadı. Can, Şahika Ercümen'in değişken ağırlıkla 93 metre dalış dünya rekorunu geliştirerek 94 metrede rekorun yeni sahibi oldu.


Rekor denemesi kararını 4 yıl önce aldığını, ancak sağlık nedeniyle ertelemek zorunda kaldığını dile getiren Can, "Hedeflediğim metreye indik, şehitlerimiz için rekor kırdık. Zor günlerde ülkemizin başarıya ihtiyacı olduğunu biliyorum. Türk halkı beni çok destekledi. Ben de ülkemin insanına zor günlerde rekor kazandırdığım için mutluyum. Türk halkı güzel şeylerle anılmalı. Ben de milli sporcu ve rekortmen olarak üzerime düşen görevi yaptığım için çok mutluyum" dedi. 


Kariyerinde 4'üncü dünya rekorunu kazandığını dile getiren Can, çok antrenman yaptığını ve dalış öncesi ısınma hareketleri yaparken üşüdüğü için zorlandığını anlattı. Aralık ayında rekor denemesi tercih edilmediğini aktaran Can, uzun süre sağlık nedenlerinden ertelediği rekor denemesini 2016'da gerçekleştirmek istediği için dalış yaptığını söyledi. Yarın da 111 metreye paletli değişken ağırlıklı rekor denemesi yapacağını belirten Can, "Rekorumuzu kırdık, şehitlerimize adadık. 2014'te rekor kırdıktan sonra Cumhuriyet resepsiyonuna davet edilmiştim. Cumhurbaşkanımız beni hem tebrik etti hem de benden yeni rekor kırmamı istedi. 2014'ten sonra yeni bir rekor kırdık o da bu güne nasipmiş, mutluyum" diye konuştu.


Hedeflerini anlatan Can, tarihte iyi bir yer edinip, kendisi hakkında 'İnanılmaz derinliklere ulaştı' denmesini istediğini söyledi. Spor hayatının zirvesine daha gelmediğini kaydeden Can, "Önümde daha yol var. 120- 130 metre dalış yapılabilir gibi geliyor ve istiyorum. Derinlik korkumu yenmek için spora başladım. Kendimin bile hayal edemediği derinlikte dalışlar yapıyorum. 110 metreye dalışım oldu. Hayalim 120-130 metre ve hayallerimi gerçekleştireceğime inanıyorum" dedi.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@