Deneme Lisesi ve Doğa Lise'nin cezaları kesinleşti

'Türkiye Okul Sporları Federasyonu her iki okul müdürünü ve okulları cezalandırdı'

Haberler 03.12.2016, 11:17
Deneme Lisesi ve Doğa Lise'nin cezaları kesinleşti

ERCAN ATA-ANKARA/ Futbolda Avrupa Şampiyonu Olan Ankara Bahçelievler Deneme Anadolu Lisesi ve Voleybolda Dünya Şampiyonu Olan İstanbul Ataşehir Özel Doğa Anadolu Liselerinin, Uluslararası Okul Sporları Federasyonu (ISF) kurallarına aykırı hareket ederek sporcu oynattıkları resmileşti.

FEDERASYON ISF'NİN İTİRAZINI HAKLI BULDU

Futbolda Ankara Bahçelievler Deneme Anadolu Lisesi ve Voleybolda Dünya Şampiyonu Olan İstanbul Ataşehir Özel Doğa Anadolu Liselerinin, ISF kurallarına uygun olmayan oyuncu oynattıkları Türkiye Okul Sporları Federasyonu disiplin kurulunun vermiş olduğu karar ile kesinleşti. Federasyon kendi internet sitesinden duyurduğu kararda, okul müdürleri ve okulları hakkında verilen cezaları dün yayınladı. Doğa lisesi müdürü Mualla Özsevindik ve Deneme Lisesi müdürü Nurettin Işıldak hakkında, uluslararası işlenmiş bir suç olduğu için okulları ile birlikte 4'er yıl ceza verildi.

''ULUSLARARASI OKUL SPORLARI FEDERASYONU (ISF) TÜRKİYE'YE CEZA VEREBİLİR''


Uluslararası Okul Sporları Federasyonu (Isf) yönetim kurulu 10 Aralık 2016 tarihinde Hindistan'da yapacağı yönetim toplantısında, bu konu ile ilgili kararını vereceği öğrenildi. Yapılan usulsüzlük nedeniyle her iki okulunda kupaları geri alınabilir ve Türkiye Okul Sporlarında ceza alabilir.

Bu gelişmenin Türkiye'nin uluslararası arenada prestijini zedeleyeceğinden dolayı, Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü, Türkiye Okul Sporları Federasyonu yönetimi hakkında soruşturma açacağı belirtildi.

HATA NASIL YAPILDI

Okul sporlarının uluslararası müsabakalarında süreç nasıl işliyor. Türkiye'de derece yapan okullar Avrupa ve Dünya şampiyonaları için okul müdürleri evraklarını, önce spor faaliyetleri daire başkanlığına göndermek zorunda. Spor faaliyetleri evrakları inceleyip olur yazısını federasyona gönderiyor. Federasyon yetkilileri kendilerine gelen evrakları araştırıp gidecek kafilenin son onayını veren makam oluyor ve okullara bildiriyor. Ancak, her iki biriminde gözünden kaçan usulsüzlük nedeniyle, her iki lisede sahte oyuncuları yurtdışına götürdüğü ve oynattıkları ISF'nin yapmış olduğu araştırma sonucu ortaya çıkmış oldu.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@