Ali Granit, Yalçın Granit'i ölümsüzleştirdi

84 yaşındaki Türk Basketbolunun efsane oyuncusunuz artık ona gönül verenler daha yakından tanıyabiliyor verebiliyor. Evinde doğru dürüst bir materyali bulunmayan Yalçın Granit'in artık bir kitabı var.!!

Haberler 25.08.2016, 13:47
Ali Granit, Yalçın Granit'i ölümsüzleştirdi
DHA - 84 yaşındaki Türk Basketbolunun efsane oyuncusunuz artık ona gönül verenler daha yakından tanıyabiliyor verebiliyor. Evinde doğru dürüst bir materyali bulunmayan Yalçın Granit'in artık bir kitabı var.!!

Milli Takım ve Galatasaray'ın unutulmaz yıldızlarından, efsane basketbolcu Yalçın Granit'in hayatını, oğlu Ali Granit kitap haline getirdi. Oynadığı yıllarda kendisini hayran bırakan, estetik ve enerjik hareketleriyle taraflı, tarafsız herkesin gönlünde taht kuran Yalçın Granit bu kitapla hayatının ödülünü oğlundan almış oldu. Geçmişin parlak günlerinden bahsetmekten hoşlanmayan bir baba ve babasının başarılarını başkalarından dinlemekten sıkıldığı için onun yaşam öyküsünü kitaplaştırmaya karar veren bir oğul durumuna düşen Ali Granit, 'Adanmak' adlı kitabıyla işte bu çekişmenin eserini yazmış oldu. Ali Granit'in, babasından neredeyse hiç destek almadan hazırladığı kitap, yokluklarla büyümüş bir kuşağın efsanevi temsilcisi Yalçın Granit'in Türkiye'yi basketbolda nerelere taşıdığını anlatıyor.

Babasını hep başkalarından dinlemek zorunda kalan Ali Granit, onun ne müthiş bir sporcu olduğunu, jeolojide, antrenörlükte, yöneticilikte, yazarlıkta, sözün özü giriştiği her işte nasıl fark yarattığını bölük pörçük anılardan öğrendi. "Senin baban kimselere benzemez" diye başlayan sohbetler, ille de 'O bir efsane' noktasına geliyordu. Ve karar verdi o zaman, sonunda "Adanmak" ortaya çıktı.

Yalçın Granit, bir anlamda "Basketbola adanmış bir ömürdü". Türkiye'nin yurtdışına transfer olan ilk basketbolcusuydu. Ve enteresandır, onun unutulmaz başarıları evinin bir köşesini süsleyecek kadar madalya, şilt ve kupalarla dolu değildi. Bir fotoğrafta mı olmazdı? Halen 83 yaşında olan Yalçın Granit, ilerlemiş yaşına rağmen bir 50 yaş dinamizmini taşıyacaktır kadarda dinç kalmayı başarmıştır.

2002'DE KARAR VERDİ

Ali Granit, 2002'de kararını verdi. Bu kitap kaleme alınacaktı. 2013'te de yazmaya başladı. Arşiv çalışmasıyla 4 bin gazete kupürü topladı, Paris'e gidip tozlu Fransız gazetelerinin arşivlerinde gezinip küpür ve bilgi topladı. 150'li aşkın kişiyle görüşürüp, "Adanmak"'ı bitirdi.

Yalçın Granit KİMDİR?

Oynadığı dönemlerde Avrupa basketboluna da damga vuran Granit, özellikle Darüşşafaka ve Galatasaray'ın basketbol tarihlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Darüşşafaka'da eğitim alan Yalçın Granit, bu kurumda basketbol kulübünün kurulmasında öncülük etti. Sarı-kırmızılı camiayla, kulübün kurucu başkanı Ali Sam Yen sayesinde tanışan Granit, Galatasaray'ın basketbolda 1950'li yıllarda elde ettiği "Yenilmez Armada" unvanında takımın önemli ismi oldu. Sadece 25 yaşına kadar oynadığı basketbolda kulüp takımlarındaki başarısını Granit, A Milli Takım'a da yansıttı.

Milli takımla 3 Avrupa Şampiyonası görüp en skorer isim olan Granit, 1952 Helsinki Olmipiyat Oyunları'nda da ay-yıldızlı formayı terletti. Olimpiyatlarda dünya basketboluna kendini gösteren Granit, Fransa'ya giderek Avrupa'ya transfer olan ilk basketbolcu unvanını elde etti. Erken yaştan basketbolu bırakan Granit, başantrenörlük ile yöneticilik hayatında da önemli işlere ve başarılara imza attı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@