2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası için geri sayım başladı

İSTANBUL,() - TÜRKİYE'nin evsahipliğinde 31 Ağustos – 17 Eylül 2017 tarihleri arasında Finlandiya, Romanya, İsrail'in de katılımı ile düzenlenecek 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası için geri sayım bugün başladı. Organizasyonda...

Haberler 31.08.2016, 15:58
2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası için geri sayım başladı

İSTANBUL,() - TÜRKİYE'nin evsahipliğinde 31 Ağustos – 17 Eylül 2017 tarihleri arasında Finlandiya, Romanya, İsrail'in de katılımı ile düzenlenecek 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası için geri sayım bugün başladı.

Organizasyonda her ülkede birer grup aşaması oynanırken, final karşılaşmalarına ise ülkemiz ev sahipliği yapacak. Bugün Abdi İpekçi Spor Salonu'nda şampiyonaya bir yıl kala etkinliği ile enstalasyonların eş zamanlı açılışı yapıldı ve ardından basın toplantısı gerçekleştirildi.

HARUN ERDENAY: "2017 AVRUPA ŞAMPİYONASI'NDA HEDEFLEDİĞİMİZ BAŞARIYA ULAŞMAK İSTİYORUZ"

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay: "2017 Avrupa Şampiyonası'nı düzenliyoruz ve organizasyonun başlangıç tarihine 1 sene kala açılış töreni için burada toplandık. Daha önce erkeklerde 2001 Avrupa Şampiyonası ve 2010 Dünya Şampiyonası'nı düzenledik. İki şampiyona da hem organizasyon hem de başarı anlamında bizim için güzel bir şekilde tamamlanmıştı. Milli takımımız bütün oynadığı maçlarda kendi evinde inanılmaz bir performans sergiliyor, kendi seyircisi önünde çok başka bir şekle bürünüyor. Bu yüzden 2017 Avrupa Şampiyonası'nda hedeflediğimiz başarıya ulaşmak istiyoruz. Daha önceki şampiyonalardan farklı olarak 2017 Avrupa Şampiyonası 4 farklı ülkede yapılacak. Biz bir grup ve final mücadelelerine ev sahipliği yapacağız. Şu an planlanan grup maçlarının Abdi İpekçi Spor Salonu'nda final maçlarının ise Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenecek şekilde her ikisinin de İstanbul'da oynanması. Bunun yanında 'Kırmızı Beyaz Dalgalar' adında bir taraftar programı başlatıyoruz. Türkiye Basketbol Federasyonu internet sitesinden bu taraftar grubuna üye olarak gerçekleştirilecek çekilişlere, panellere ve diğer etkinliklere seyircilerin katılım fırsatı olacak" şeklinde konuştu.


BARBAROS AKKAŞ: "ŞAMPİYON OLMANIN ZAMANI GELDİ"

TBF Sportif Direktörü Barbaros Akkaş, "Bildiğiniz üzere 13 Ağustos 2017 tarihinde başlayacak Avrupa Şampiyonası'nın hem bir grubuna hem de final maçlarına ev sahipliği yapacağız. 2001 ve 2010 yıllarında erkek basketbolu için hem organizasyon hem de takımımızın başarı açısından büyük başarılar elde etmiştik. 2017 itibariyle dünyanın en büyük ve prestijli organizasyonlarından biri olan Erkekler Avrupa Şampiyonası'nı almanın gururunu yaşıyoruz. Önümüzdeki sene 40. düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası'na Avrupa'nın en prestijli, basketbolda ekol olmuş 24 ülkesi katılacak. A Milli Erkek Takımımızın 2001 ve 2010' da yakalamış olduğu başarıların ardından 2017 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak, yakalayabileceğimiz başarı açısından bizi son derece mutlu etmektedir. Daha önce oyuncularımızın da belirttiği gibi evimizde oynadığımız organizasyonlarda final oynamıştık şimdi bir adım daha ileri giderek şampiyon olmanın zamanı geldiğine inanıyoruz. Organizasyona katılacak ülkeler TBF'nin ve Türkiye'nin ne kadar misafirperver olduğunu, organizasyonları ne kadar kaliteli bir şekilde gerçekleştirdiğinin fazlasıyla bilincindeler. Grup maçlarımızı Abdi İpekçi Spor Salonu'nda finali karşılaşmalarını ise Sinan Erdem Spor Salonu'nda oynayacağız. Dolayısıyla sadece tribündeki basketbolseverleri değil 80 milyonu basketbolla yatıp kalkacakları bir 20 güne davet etmek istiyoruz. Geçmiş yıllarda altyapılarda yapmış olduğumuz yatırımlar ve kazandığımız madalyalardan sonra artık bunların A Takımlarda da yavaş yavaş geriye dönmesi gerektiğine inanıyoruz. Basketbolda hem kadınlarda hem de erkeklerde gerek altyapılarda gerekse A takımlarda alınması gereken bütün organizasyonları ülkemize aldık ve ev sahipliği yaptık. Sadece 2010 yılında oynadığımız final karşılaşmasını dünyada yaklaşık bir buçuk milyardan fazla insan izlemişti. Avrupa Şampiyonası da basketbolda organizasyonlar arasında en prestijli organizasyonlardan bir tanesi olmakla beraber bu rakamları oldukça fazla yukarı çekeceğine inanıyorum. İnşallah 2017' den sonra federasyonumuzun da katkısı ve başvurularıyla Cumhuriyetimizin 100. yılında 2023 Dünya Şampiyonası'na da ev sahipliği yaparak bir onuru daha beraber yaşarız. Organizasyonda emeği geçen ve bu organizasyonu alan devletimizin en üst yönetiminde olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç'a, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanımız Harun Erdenay'a, organizasyonu ülkemize veren FIBA Avrupa Başkanımız Turgay Demirel'e teşekkür etmek istiyorum. Umarım bir yıl sonra final serisine geldiğimizde çok büyük mutluluklarla organizasyonu sonlandırır ve gelen davetlileri de en iyi şekilde tekrar evlerine uğurlarız." dedi.

SİNAN GÜLER: "BU ORGANİZASYONDA YER ALACAĞIMIZ İÇİN ŞANSLIYIZ"

A Milli Takımın tecrübeli oyuncusu Sinan Güler ise düşüncelerini şu şekilde ifade etti: "Başkanımız ve Sportif Direktörümüzün söylediklerine ek olarak sporcular olarak böyle bir organizasyonun içerisinde yer alabilme şansını yakaladığımız için bile şanslıyız ve inanıyorum ki 2001 ve 2010'un ardından Türkiye A Milli Takımı'na yakışır bir basketbol oynayarak hem burada bizi izleyecek olan seyircilerimizi gururlandırırız hem de hedeflediğimiz başarılara ulaşırız."

(FOTOĞRAFLI)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@