Sözleşmeli kamu personellerinin kadroya alımı isteğe bağlı olacak

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin sözleşmeli personellerin kadroya alınmasına ilişkin düzenleme detaylarını kamuoyu ile paylaşmıştı. Bakan Bilgin bakanlığın önündeki ilk başlığın kadro meselesi olduğunu ifade etmişti. Bu açıklamadan sonra ise bazı kulis bilgileri gelmeye başladı.

Sözleşmeli kamu personellerinin kadroya alımı isteğe bağlı olacak

Ekim ayında daha sık gündeme gelmesi beklenen düzenlemeye ilişkin Bakan Bilgin 2022 yılı sonunu işaret etmişti. Sözleşmeli kamu personellerinin kadroya alınacağını ifade eden Bakan Bilgin çalışma detaylarını paylaşmamıştı.

Bu detayların ne olduğuna ilişkin ise TRT'de yeni bir haber yer aldı. Haberde düzenlemenin neler içebileceğine ilişkin ayrıntılara yer verildi.

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN KADROYA GEÇİŞİ İSTEĞE BAĞLI OLACAK

Çalışma Bakanlığı sözleşmeli personellerin kadroya alınmasına ilişkin düzenleme çalışmalarında 550 bin kişi bir yasa tasarısı üzerinde duruyor. Çok uzun zamandır gündemde olan yasa için bakanlık ekim ayında somut adımlar atmaya hazırlanıyor.

Genel beklenti ise sözleşmeli personellerin 2022 yılı sonuna kadar kadroya alınması.

Kadroya alınma sürecine ilişkin yeni gelişme ise düzenlemenin içeriğine ilişkin oldu.

Gelen bilgilerde bakanlığın kadro için kapsamlı bir düzenleme yapmaya hazırlandığı ve bu düzenlemeyle sözleşmeli personele kadro hakkı verileceği aktarıldı. Düzenlemede önemli olan noktalardan birisi de kamudaki sözleşmeli memurların memur olarak kamuya atanması isteğe bağlı olacak.

Çalışmalar kapsamında detaylar netleştikçe düzenlemeye esas tüm ayrıntılar kamuoyu ile paylaşılacak.

Sözleşmeli personellerin kadroya alınmasına ilişkin düzenlemeler toplu sözleşme görüşmelerde üzerinde durulan maddelerden birisi olmuştu. Memur Sen, o dönem talep mektubunda personellerin kadroya alınmasını istemişti. O madde de düzenlemelere ilişkin çalışmaların 2022'de sonlandırılması belirlenmişti. Süreç toplu sözleşme takvimine uygun bir şekilde ilerliyor.

Sözleşmeli personellerin kadroya alınmasına dair son açıklama ise Çalışma Bakanı Bilgin'den gelmişti. Bakan Bilgin konuşmasında "Kamuda sözleşmeliler sorunu var. Bunları sadeleştireceğiz, sözleşme yapılması zorunlu olanları statülere dönüştüreceğiz, diğerlerinin de kadro haklarını vereceğiz." demişti.