Sosyal medya yasasında neler var? Sosyal medya yasası ne zaman çıkacak?

Bu ay sonu Meclis'e gelmesi planlanan sosyal medya düzenlemesi ile ilgili detaylar gün yüzüne çıkmaya başladı. Yasa kapsamında yalan haber yapan internet haber sitelerine de yaptırım söz konusu olacak

Kamu Haberleri 10.10.2021 - 08:59 10.10.2021 - 10:39 Mustafa Çokyaşar

Bu ayın sonunda Meclis’e taşımayı planlayan Ak Parti,  “Sosyal medya” yasası ile ilgili çalışmalarını hızla sürdürüyor. Bugün ortaya çıkan bir detaya göre yasada yalnızca sosyal medyaya yönelik düzenlemeler yer almayacak. Yasa ile birlikte haber sitelerine de ceza ve yaptırımlar getirilebilecek.

Hürriyet!te yer alan habere göre sosyal medya  çalışması ile ilgili düzenlenen son toplantıya Ulaştırma ve Adalet bakanlıkları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, RTÜK yetkilileri ve Ak Partili yetkililer katıldı. Toplantıda alınan ilk kararlar ise şu şekilde:

  • İlk olarak sosyal medya üzerinde yapılan sahte paylaşımın organize ya da kasıtlı olup olmadığı tespit edilecek
  • İnternet üzerinde yayım yapan haber siteleri künye ibraz etmek, adres bildirmek zorunlu olacak
  • Künyede gazetelerin nereden fon aldığıda bildirilecek. Haber siteleri basın kanununa tabi olacak
  • 'Yalan haber' yayanlara para cezaları verilecek ve mevcut cezaların artırılacak.
  • Yalan haber' yaydığı belirlenen haber sitelerine, ceza ve yaptırımlar, basılılı gazete, dergi gibi yayın organlarına benzer şekilde uygulanacak.
  • Sosyal medya sitelerinden Türkiye’deki ofislerinde kolay irtibat kurulabilmesi için Türk yetkili bulundurulması istenecek.

Ekim ayının sonunda Meclis'e gelecek yasa tasarısı ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Yalan haberin nasıl tespit edileceği ve haberlerin hangi kurum tarafından nasıl yalanlanacağı büyük bir tarışma konusu. Konuyla ilgili detaylar henüz belli olmadı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@