Son Dakika! Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu: En kısa zamanda enflasyonda düşüşü amaçlıyoruz

Gelen bir son dakika açıklaması ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu enflasyon yorumlarında bulundu. Kavcıoğlu'nun yaptığı yorumlar dikkat çekti. Başkan Kavcıoğlu enflasyonda kalıcı düşüş hedeflendiğini belirtti. Detaylar haberin devamında...

Son Dakika! Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu: En kısa zamanda enflasyonda düşüşü amaçlıyoruz

Gelen bir son dakika haberi ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun enflasyona ilişkin açıklamalarda bulunduğu öğrenildi. Başkan Kavcıoğlu yaptığı açıklamalarda büyüme konusuna da değindi.

Ekonomik değerlendirmelerde bulunan, ihracat konusuna ve enflasyona değerlenen T.C. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamalarında KOBİ kredileri de yer aldı.

Dikkat çeken açıklamalarda Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun yaptığı açıklamalara ilişkin detaylar ve satır başları haberin devamında, Kamu Gündemi'nde...

Son Dakika! Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu: En kısa zamanda enflasyonda düşüşü amaçlıyoruz

T.C. MERKEZ BANKASI BAŞKANI ŞAHAP KAVCIOĞLU'NDAN AÇIKLAMALAR

T.C. Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan açıklamalarda yer alan ifadeler dikkat çekti. Kavcıoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

"Ülkemiz, salgın döneminde diğer ülkelere kıyasla oldukça başarılı ve güçlü bir reel ekonomik performans sergilemiştir. birçok ülkede iktisadi faaliyet gerilemiş ve pek çok ekonomide büyüme sıfıra yakın bir seyir izlemiştir.

Net ihracatın, büyümeye son 5 çeyrek boyunca arka arkaya pozitif katkı sağladığı görülmektedir. Mayıs ayı itibarıyla toplam istihdam edilen kişi sayısı 30,8 milyon ile tarihsel yüksek seviyeye ulaşmıştır.

2020 yılının üçüncü çeyreği ve sonrasında yıllık bazda aralıksız büyüyen sanayi üretimi, 2022 yılı Mayıs ayında yüzde 9,1 oranında önemli bir artış kaydetmiştir.

2022 yılında ihracatımızın ülke ve ürün çeşitliliği 2006 yılına göre iki kat artmıştır. 2015-2022 yılları arasında ihracatımızdaki artışın yaklaşık yüzde 29'u yeni pazar girişleriyle gerçekleşmiştir.

Aralık 2021 ile Haziran 2022 arasında kredi verilen firma sayısı toplamda 1 milyon 878 binden 1 milyon 960'a çıkarak 82 bin adet artarken, kredi kullanan KOBİ'lerin sayısı 195 bin adet yükselerek 2 milyon 56 bin olmuştur."

Kavcıoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar bu şekilde. Konuyla ilgili yapılacak olan yeni açıklamalar Kamu Gündemi'nde son dakika haberi olarak paylaşılacak