ŞOK Marketler de Migros ve BİM'in yolundan gidiyor!

Migros ve BİM'in ardından ŞOK Marketler de Rekabet Kurumu'nun kararını mahkemeye taşımak için harekete geçti. ŞOK'tan yapılan açıklamada TÜİK verilerine dikkat çekilerek, kararın 'gayr-i adil' olduğu belirtildi.

Finans 30.10.2021 - 14:41 30.10.2021 - 14:41 Ali Parim

Rekabet Kurumu tarafından 384 milyon 369 bin TL 'fahiş fiyat' cezasına mahkum edilen ŞOK Marketler, Migros ve BİM'in ardından harekete geçti. ŞOK Marketler'den yapılan açıklamada, suçlamaların haksız olduğu belirtilerek, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine işaret edildi. ŞOK Marketler'in fiyat artışlarının her zaman TÜİK tarafından açıklanan “gıda ve alkolsüz içecekler” enflasyon ortalamasının çok altında kaldığına dikkat çekilerek, "Halka açık bir şirket olarak herkesin erişebildiği finansal verileri bunun en güzel ispatıdır. ŞOK Marketler, her aşaması denetlenebilir ticari faaliyetleri, yatırımları ve sağladığı istihdam ile müşterilerine ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayan bir şirkettir. Ve bu katkıyı sağlamaya devam edecektir. Bununla gurur duyuyoruz." denildi. 

Açıklamanın devamında Rekabet Kurumu'nun kestiği cezanın 'gayr-i adil' olduğu vurgulanarak, kararın yargıya taşınacağı bildirildi. Son olarak "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sayıları 40 bine yaklaşan çalışanlarımızla birlikte, müşterilerimize en kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla ulaştırmak üzere çalışmaya devam edeceğiz." denilerek açıklama bitirildi.

Rekabet Kurumu, yaptığı inceleme sonucunda BİM AŞ’ye 958 milyon 129 bin TL, CarrefourSA’ya 142 milyon 469 bin TL, Migros AŞ’ye, 517 milyon 672 bin TL, Şok Marketler’e 384 milyon 369 bin TL, Yeni Mağazacılık AŞ’ye de 646 milyon 582 bin TL 'fahiş fiyat' cezası kesmişti. Tedarikçi firma Savola Gıda’ya kesilen ceza miktarının ise toplam 33 milyon 300 bin TL olduğu bildirilmişti. 

Karara önce Migros ardından da BİM tepki göstermişti. İki şirket de kararı mahkemeye taşıyacaklarını yargıya bildirmişti. Rekabet Kurumu'nun kararı karşısında CarrefourSA, A101 ve tedarikçi firma Savola Gıda'nın sessizliği ise sürüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@