Sodyum eksikliği neden olur, nasıl tedavi edilir? Sodyum kaça düşerse tehlikelidir?

İnsan vücudunda hayati önem taşıyan mineraller bulunmaktadır. Bu minerallerin eksikliği durumunda bazı sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Eksikliği durumunda sorunlar yaşayabileceğimiz önemli minerallerden biri de sodyumdur. Peki sodyum eksikliği neden olur, nasıl tedavi edilir?

Sodyum eksikliği neden olur, nasıl tedavi edilir? Sodyum kaça düşerse tehlikelidir?

İnsan vücudu için gerekli olan bazı mineraller bulunmaktadır. Bu minerallerin eksikliği durumunda bazı önemli sağlık sorunları meydana gelebilmektedir. Bu sağlık sorunlarının en kısa sürede çözülmesi de hastalıkların ortaya çıkışından itibaren son derece önemlidir. Eksikliği durumunda pek çok sağlık sorunları yaşayabileceğimiz minerallerden biri olan sodyum da vatandaşlar tarafından en çok merak edilenler arasındadır. Peki sodyum eksikliği nedir, belirtileri nelerdir?

SODYUM EKSİKLİĞİ NEDİR?

Sodyum eksikliği vücuttaki tuz miktarının azalması olarak da bilinmektedir. Sodyum eksikliğini pek çok sebep ortaya çıkardığı gibi en çok görülme nedeni olarak yüksek derecede terleme ve normalde az yani yetersiz sıvı alımı olarak görülebilmektedir. Sodyum eksikliğinin giderek artması durumunda önemli sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Daha büyük hastalıklara kadar ilerleyebilen bu durumun önüne geçilebilmesi için erkenden fark edilmesi önemlidir. Peki sodyum eksikliğinin belirtileri nelerdir?

SODYUM EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

  1. Fazla ve sürekli olarak yorgun hissetmek,
  2. Sürekli olarak sıvı ihtiyacı duymak,
  3. Bir anda yükselen ateş
  4. Hassas mide nedeniyle mide bulantısı ve kusma,
  5. Tansiyondaki dengesizlik,
  6. Ani yorulma, dengesiz yürüme ya da yürüyememe,
  7. Vücudun sürekli olarak dengesiz olması

SODYUM EKSEKLİĞİNİN TEDAVİSİ

Sodyum eksikliğinin tedavisi için birkaç yol izlenebilmektedir. Sofralık tuz, salata, balık, peynir, turşu, çorbalar, maden suyu, simit, ceviz, fındık ya da fıstık gibi besinler tüketilerek vücudun sodyum ihtiyacını doğal yoldan karşılayabilmek oldukça mümkündür.

Bunlar haricinde hiponatremisi hastalığına giden bu eksiklik için tedaviyi uzmanlar uygulamaktadır. Genellikle ilaç tedavisi uygulanan bu hastalığın hangi boyutta olduğunu doktorlar tedavi ederek buna uygun bir tedavi süreci uygulamaları gerekmektedir.

Her hastanın düzeyi ve kendi vücut sağlığı aynı olmadığı için net bir tedavi yöntemi sunmak doğru değildir. Kişilerin uzman bir doktorun görüşünü alması en doğrusu olacaktır.