Skandal yasak kararı: THY, artık Avrupa'ya uçamayabilir

Geçtiğimiz günlerde Türk Hava Yolları'nın (THY) adının Belarus'a göçmen taşıdığı iddiaları gündeme gelmişti. THY tarafından iddia yalanlanmıştı fakat Avrupa Birliği (AB) bu açıklama inanmış gibi gözükmüyor. THY'nin Avrupa Birliği'nce (AB) yasaklanabileceği iddia edildi.

Gündem 11.11.2021 - 02:23 11.11.2021 - 02:23 Mustafa Çokyaşar

Türk Hava Yolları, Polonya ile Belarus sınırında krize neden olan göçmenlerle ilgili haberlerde göçmen taşıdığı iddiasıyla konu olmuştu. İddilar üzerine THY tarafından yapılan açıklamada, "Medyada yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır" denilmişti. 

Bu olayların üzerine Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre THY ve FlyDubai'nin AB'de yasaklanabileceği öne sürüldü. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise bu iddiları doğrular nitelikte açıklama yaptı,. Leyen, “AB, insan kaçakçılığı konusunda faaliyet gösteren üçüncü ülke havayollarını kara listeye almak da dahil olmak üzere nasıl yaptırım uygulanacağı konusunu düşünecek” açıklamasında bulundu.

Belarus havayolu Belavia, AB'de yasaklanan havayollarından arasında yer alıyor. THY'nin de kara listeye alınması an meselesi. Konuyla ilgili henüz resmi açıklama bulunmuyor.


 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@