'Siyasi cinayetler' tartışmalarına Bakan Soylu rakamlarla yanıt verdi: Yüzde 69'u...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kılıçdaroğlu'nun açıklamasının ardından alevlenen 'siyasi cinayetler' tartışmalarına ilişkin sosyal medya paylaşımların yüzde 69'unu bot hesapların yaptığını söyledi.

Gündem 14.10.2021 - 14:17 14.10.2021 - 14:17

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Siyasi cinayetler konusunda kaygılarım var" şeklindeki sözlerinin ve İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın da Kılıçdaroğlu'nu destekler nitelikteki ifadelerinin ardından gündemin merkezine 'siyasi cinayetler' tartışması oturdu.  Cumhur İttifakı üyeleri AK Parti ve MHP'den arka arkaya gelen tepkiler gelirken, dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da re’sen soruşturma başlattı.

AK Parti'de Ömer Çelik ve Fahrettin Altun gibi isimlerden Kılıçdaroğlu'na "elindeki bilgileri savcılıkla paylaşması" yönünde çağrılar gelirken tartışmalara son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dahil oldu.

Önceki gün, "İçişleri Bakanıyım sordum; böyle bir siyasi cinayet istihbaratı var mı, yok. Bu bir FETÖ taktiğidir" diyerek Kılıçdaroğlu'nu hedef alan Bakan Soylu, bugün de İstanbul Galata Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Töreni'nde 'siyasi cinayetler' tartışmasına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. 

'Siyasi cinayetler' tartışmasına ilişkin sosyal medya paylaşımlarının yüzde 69'unun bot hesaplar tarafından yapıldığını belirten Soylu, "Bir siyasi cinayetler tartışması vardı. Buradan Türkiye'ye sesleniyorum. Sosyal medyada 'siyasi cinayetler' tartışmasını manipüle edenlerin yüzde 69'u bot hesaplardır. Dünyada bunu birkaç yabancı yapar bir de biz yaparız. Yine buradan söyleyeyim dünyadaki tüm ülkelerle yarışmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Hatırlanacağı üzere CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Seçim sürecine ilişkin endişeler var mı?" sorusuna "Eğer iş belli grupların ellerine silah alıp belli kişileri öldürme yoluna gitmezlerse bir gerilim olmaz. Umarım öyle bir tablo da Türkiye’de yaşanmaz. Siyasi cinayetler... Böyle kaygılarım var" demişti. İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın da Kılıçdaroğlu'nun ifadelerini destekleyerek, "Bizim de aldığımız suikast duyumları var" ifadelerine yer vermişti.

İYİ Parti lideri Meral Akşener de Koray Aydın'ın açıklamasını değerlendirmiş ve "Çok da konuşulmaması gereken konular. Çok fazla bunu gündemde tutmamamız lazım. Ecel ne bir nefes önce ne bir nefes sonra." yorumunu yapmıştı.

Kılıdaroğlu'nun açıklamalarına Cumhur İttifakı'ndan ise sert tepki gelmişti. Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, isim vermeden Kılıçdaroğlu'na seslenerek, faili meçhuller döneminin geride kaldığını belirtmiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faili meçhulleri ülke gündeminden çıkardığını dile getirmişti. Ardından da Kılıçdaroğlu'nun elindeki bilgileri savcılıkla paylaşması gerektiğine dikkat çekerek, "Ülkemizde korku iklimi oluşturmayı amaçlayan bu tür iddiaları gündeme getirenleri, ellerindeki bilgileri savcılarımızla paylaşmaya davet ediyoruz" demişti.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter'dan art arda paylaşımlar yaparak, Kılıçdaroğlu'nu ahlaki bir tavır takınmamakla ve sorumsuzlukla suçlamıştı. "Karanlık dönemlerde planlı kurguların parçası olan bu yaklaşımın tekrar edilmesi asla kabul edilemez." diyen Çekilk, Türkiye'ye yönelik bu tür bir açıklamanın sadece Türkiye düşmanlarının beşinci kol faaliyetlerine hizmet edeceğini vurgulamıştı. Çelik de Altun gibi Kılıçdaroğlu'nun bilgileri savcılıkla paylaşması gerektiğine dikkat çekerek, " Sorumlu bir muhalefet olsaydı, böylesi iddiaları ilgili ve yetkili adli makamlara iletir, gelişi güzel ortalığa saçmazlardı." ifadelerini kullanmıştı. Çelik sözlerini, Bu ancak Türkiye'ye zarar vermekten kaçınmayan bir anlayışın ürünüdür. 6-7 Ekim olayları hakkında ilkeli bir tavır ortaya koyamayanların kalkıp da 'siyasi cinayet' spekülasyonları yapmaları ilkesiz ve utanç verici bir sorumsuzluktur." diyerek noktalamıştı. 

MHP lideri Devlet Bahçeli de  'siyasi cinayetler işleneceğinden kaygı duyduğunu' söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki göstererek, "Bir şey bilip söylemiyorsan adam değilsin" çıkışını yapmıştı.