SİYASETİN GÖBEĞİNDE OLAN DEVLET MEMURLARI SİYASETTEN UZAK DURACAKMIŞ!

657 sayılı kanununda; devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, deniliyor. Evet siyasi partilere üye olmuyorlar; ancak uygulamada siyasetin tam bağrında değiller mi? Milletvekili adaylarıyla boy boy poz vermiyorlar mı? Onlarla seçim çalışmalarına katılmıyorlar mı? Şimdiye kadar devlet kaç kişiye işlem yaptı? Yapmak istese de nasıl yapacak? Ya da uygulanabilirliliği kalmış mı? Nereye kadar birbirimizi kandıracağız?

Herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar, deniliyor. Siyasetin tam içinde olan devlet memurlarının bağımsız davranabilme ihtimali var mı? Siyasi parti milletvekilleri bizzat kendileriyle birlikte seçim çalışmalarına katılanlara -seçilmeleri halinde- ilk kayıracağı bunlar olmuyorlar mı? Bu durumda herhangi bir zümrenin yararı veya zararı hedef tutan davranışlarda bulunmamaları mümkün mü? Görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlarmış! O zaman ırk milliyetçiliği yapan devlet memurlarını nereye koyacağız? Kendilerinin dili, ırkı; dünya dillerinin, ırkının kaynağı olduğuna ilişkin teorilere ne diyeceğiz? Din, mezhep ayırımının yapılmadığını kim iddia edebilir? Cinsiyetten doğan sıkıntılar ortada değil mi? Türkiye’de yapılan eylemlerinin tamamına yakını siyasetle doğrudan ilişkili olduğunu herkes görmüyor mu? Hangi yetkili hangi kuruma egemense hep kendi adamlarını almıyorlar mı? Sağcısı da, solcusu da, milliyetçisi de hepsi öyle değilmiydi/değil mi? Bunu yaparlarken bile kendilerinden olan liyakat sahibi insanları da mağdur ettiklerinin farkına varmıyorlar mı?  O zaman hangi düşündeden olursa olsun işin ehline verilmesi en doğrusu değil mı?

Aynı kanunda, devlet memurları her durumda devletin menfaatlerini korumak mecburiyetinde olduğunu; aynı nitelikte faaliyet gösteren herhangi bir harekete, gruplaşmaya, teşekküle veya derneğe katılamayacağını, bunlara yardım edemeyeceğini belirtecek; diğer yandan, liyakatsiz, kariyerden yoksun, bir metni yorumlamaktan aciz insanları kurumların başına getirecek ve bunlardan da devletin menfaatini bekleyeceksiniz öyle mi?

-Değişik partilerin milletvekili adayları kendilerine yakın kurumların başında olanları ziyaret ederek destek isteyecek,

-Kendileri seçilmeleri halinde taahhütlerde bulunacak,                       

- Muktedir olanlar 76. Maddeden yararlanarak hiçbir şart olmaksızın atamalar yapacak,

-Birileri, gizli kapılar arkasında kendi adamlarını nereye atayacaklarını belirleyecek,

-Değişik siyasi partilerin atadıkları bürokratlar vekil adayı olacak,

-Bu şahıs sosyalisttir, muhafazakardır, milliyetçidir diyerek kimin elinde ne yetki varsa kendi bireysel beklentileri doğrultusunda kullanacak,

-Aynı durum bütün sendikalar için geçerli olacak,

-Bütün sendikaların mutlaka bir siyasi partiyle bağı olacak,

-Hak hukuk nedir bilinmeyecek,

-Kul hakkı biz Müslümanlara mı kaldı?,

-En iyi ırk benim ırkımdır,

-En iyi mezhep benim mezhebimdir,

-Bu benim solcumdur,

-Şu benim sağcımdır,

-O  benim cemaatimdendir diyecekler.

-Bu kurumun amiri solcudur, solcuya,

-Şu kurumun amiri milliyetçidir, milliyetçiye,

-O kurumun amiri muhafazakardır, muhafazakara,

- Bu kurumun amiri cemaatçidir, cemaatçiye kıyak yapacak;

-Menfaatine göre, sağcının yanında sağcı; arkasında solcuyum diyen münafıklara kamu malı emanet edilecek,

-Haramzade fırıldak uzmanları amirlerin nezdinde değer görecek,

-Bir oturuşta onlarca yalan söyleyenler, hileye hurdaya başvuranlar revaçta olacak,

-Kamunun bir kuruşunda kocaman bir milletin hakkı olduğunu zerre kadar aklından geçirmeyenler ödüllendirilecek,

-Hatta haramdan lezzet alanlar kiymete binecek,

Ve torpille atananların çoğu doğru dürüst vatandaşına hizmet etmeyi düşünmeyecek, referansla atananların hemen hemen tamamı, bir yerlere yaslanarak hile hurdaya başvuracak, helal haram nedir bilmeyecek, görevlerini yapmayacak, bütün yapılanların değişik siyasi partilerle, cemaatlerla, sendikalarla bağları olacak, sonra da çıkıp devlet memurları siyasetten uzak duracak diyeceksiniz!!

Gidin işinize ya!!!

Abdulkadir ARCA

Eğitimci Yazar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.