Zana'dan Protesto

ANKARA (ANKA)- HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana yemin etmek üzere geldiği k...

Haberler 17.11.2015, 16:20
Zana'dan Protesto

ANKARA (ANKA)- HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana yemin etmek üzere geldiği kürsüde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu alana dönerek, "Biji Aşiti” (Kürtçe yaşasın barış) dedi. Zana’nın yemini geçersiz sayıldı. 

Meclis Genel Kurulu, en yaşlı üye sıfatı ile CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal Başkanlığında toplandı. HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın yemin ederken  “Yaşasın barış” demesi yemin törenine damgasını vurdu. Zana kürsüye geldiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bulunduğu yere dönerek, "Biji Aşiti" ifadelerini kullandı. Kürtçe "Yaşasın barış" anlamına gelen bu ifadeler tepki toplarken,oturumu yöneten Baykal, Zana’dan yeminini tekrarlamasını istedi. Zana ise Genel Kurul salonunu terk etti. Baykal, Zana’nın yeminin geçersiz olduğunu söyledi.Zana'nın tavrı yemin törenine damgasını vururken yaşanan kısa sürel, şaşkınlığın ardından yemin törenine devam edildi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise mazeret bildirerek, sırası gelmedenyemin etti ve Genel Kurul salonundan ayrıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yemin sırası Ankara milletvekillerine geldiği anda Genel Kurul’dan ayrıldı.

Meclis’te yemin töreni devam ediyor. (ANKA)

(BK/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@