Zana Yemin Etmedi, Meclis'e Hdp'li Vekillerin Protestosu Damgasını Vurdu

ANKARA (ANKA) - Yemini geçersiz sayılan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana yine yemin etmedi. Meclis Başkan...

Haberler 22.11.2015, 18:25
Zana Yemin Etmedi, Meclis'e Hdp'li Vekillerin Protestosu Damgasını Vurdu

ANKARA (ANKA) - Yemini geçersiz sayılan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana yine yemin etmedi. Meclis Başkanı seçimi için toplanan Genel Kurula ise HDP’li vekillerin Nusaybin protestosu damgasını vurdu.

-GENEL KURUL SALONUNA İLK GELEN LİDER KILIÇDAROĞLU OLDU-

Meclis genel kurul salonuna ilk gelen genel başkan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Ardından MHP lideri Devlet Bahçeli geldi.

Genel Kurul açıldıktan sonra salona giren Başbakan Ahmet Davutoğlu da AK Parti sıralarına oturdu.

HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Genel Kurula katılmadı.

-KAHRAMAN, BİLGEHAN, FIRAT, HALAÇOĞLU YARIŞIYOR-

Genel Kurul, Geçici Başkan Deniz Baykal’ın başkanlığında saat 15.00'te toplandı.

-BALUKEN İTİRAZ ETTİ-

Genel Kurula HDP’li vekillerin Nusaybin protestosu damgasını vurdu. HDP’li vekiller ellerindeki fotoğraf ve dövizlerle Nusaybin’de yaşananları protesto etti.

Genel Kurul’un açılmasının ardından HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Nusaybin’de onuncu günü aşan sokağa çıkma yasağı uygulaması var. Yüksekova’da bir sokağa çıkma yasağı adı altında darbe zihniyeti ile karşı karşıyayız” dedi.

Baluken’in konuşması AK Partili milletvekillerinin salona giren Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu alkışlaması ile bir süre kesildi.

-YEMİNDE DEĞİL AÇLIK GREVİNDE-

Baluken, “Nusaybin’de bulunan 4 vekil arkadaşımız açlık grevinde bulunuyor. İki vekil arkadaşımız ilk gün sokağa çıkma yasağı uygulamasından dolayı Genel Kurula gelip yemin edemediler. Yani Yüksekova’da, Cizre’de, Nusaybin’deki bu darbe uygulamalarından dolayı onlarca vekilimiz sivil katliam girişimlerine karşı kendi bedenini canlı kalkan yapmak üzere orada halkın yanında bulunuyorlar ve bugünkü oylamaya da katılamayacaklar. Tüm milletvekillerinin Genel Kurul’daki oylamaya katılımını sağlayacak bir tutumu açığa çıkarmamız için bir tartışma yürütüp karar vermeniz gerekiyor” diye konuştu.

Deniz Baykal da, TBMM gündemi çerçevesinde her konunun nasıl gündem konusu olabileceğinin İçtüzük’e göre düzenlendiğini belirterek, “O nedenle şu aşamada yapabileceğimiz herhangi bir şey yoktur” açıklamasını yaptı.

Baykal gündemi ve İçtüzüğü uyguladığını söyledi.

Baykal’ın açıklamasını AK Partili vekiller alkışladı.

Genel Kurul Salonu’ndan da HDP’li vekillerin “Katliam var” sesleri yükseldi.

-AK PARTİLİ ÜNAL TEPKİ GÖSTERDİ-

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal da, “Burada bir milletvekilinin kamu düzenini sağlamakla görevli ve orada açılan hendekler ve mayınlarla ilgili orada yaşayan vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamaya çalışan emniyet mensuplarına katliam ifadesini kullanmasını kınıyoruz” dedi.

-TANSİYON YÜKSELDİ-

Genel Kurul kısa bir gerginlik yaşandı.

Geçici başkan Baykal da, “Gündeme alınmamış bir konuyla ilgili fiili durum yaratarak bir tartışmanın içine girmenin uygun olmadığını düşünüyorum. Gündemimizi uygulamaya geçiyorum” diye konuştu.

-ANDİÇMEYEN VEKİLLER KÜRSÜYE DAVET EDİLDİ-

TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal, Genel Kurul’un başında ant içememiş olan milletvekillerini ant içmek üzere kürsüye davet etti.

Geçen birleşimde and içmemiş milletvekillerinin isimleri okundu.

-ZANA YEMİN ETMEDİ-

Meclis’in açılışına yemin krizi damgasını vurmuş ve HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın yemini geçersiz sayılmıştı.

Adı okunan Leyla Zana yemin etmek için kürsüye gelmedi.

-ZEYDAN YEMİN ETTİ-

HDP Hakkâri Milletvekili Abdullah Zeydan ise yemin etti.

-CUMHURBAŞKANLIĞI’NIN İKİ TEZKERESİ OKUNDU-

Geçici Bakanlar Kurulu’nun yeni hükümet kuruluncaya kadar devamına ilişkin ve Bakanlar Kurulu’nun yeniden kurulması için görevlendirilmeye ilişkin iki Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okundu ancak HDP buna itiraz etti. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Seçim hükümetinin ne şartlar altında görev yapabileceği anayasamızda çok sarihtir. Kabine böyle bir görevlendirmeye tabi tutulamaz. Bu tezkereyi Cumhurbaşkanlığına iade etmeniz gerekiyor” dedi. Deniz Baykal ise “Anayasa aykırılık iddiasının intikal ettirileceği merci bellidir. Yeni hükümet kuruluncaya kadar eskisinin göreve devam etmesi köklü bir parlamento geleneğidir. Gündemimiz var. Gündemimizi uyguluyoruz. O bakımdan yapacak bir şey yok” diye konuştu.

Kabul edilen Danışma Kurulu’nun önerisiyle Genel Kurul TBMM Başkanı seçilinceye kadar çalışmalarına devam edecek.

-DÖRT ADAY YARIŞIYOR-

Meclis Başkanı seçiminde AK Parti’nin adayı İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, CHP’nin adayı Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, HDP’nin adayı Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, MHP’nin adayı Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu yarışıyor.

-BİRİNCİ TUR OYLAMA YAPILIYOR-

Başkan seçimi gizli oyla yapılıyor. Genel Kurul’da Meclis Başkanı seçiminde birinci tur oylama yapılıyor. Birinci oylamada Meclis Başkanı seçilebilmesi için 367 oy gerekiyor. (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@