Yoksul Yurttaşlarımızın Gss Prim Borçlarının Tamamını Sileceğiz

İZMİR (ANKA) – CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Genel Sağlık Sigortası primi ödeyemeyen yurttaşların sayısının 7 milyonu, borç ve faizin ise 9 milyar TL’yi aştığını belirten Çıray, “Vatandaşa ‘paran yoksa öl’ denilemez. GS

Haberler 07.05.2015, 15:53
Yoksul Yurttaşlarımızın Gss Prim Borçlarının Tamamını Sileceğiz

İZMİR (ANKA) – CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Genel Sağlık Sigortası primi ödeyemeyen yurttaşların sayısının 7 milyonu, borç ve faizin ise 9 milyar TL’yi aştığını belirten Çıray, “Vatandaşa ‘paran yoksa öl’ denilemez. GSS prim borcu olan yoksul yurttaşlarımızın mağduriyetini Aile Sigortası Programı kapsamında giderecek, borçlarının tamamını sileceğiz” dedi.

İzmir ikinci bölgede seçim çalışmalarına devam eden Çıray, yaptığı açıklamada AK Parti Hükümetinin işsizleri bile borçlandırdığını ifade etti. Vatandaşların hastanelerde Genel Sağlık Sigortası pirimi borcu olduğu gerekçesiyle kapıdan döndürüldüğünü belirten Çıray, “Sağlıkta güzel olan her şeyin yanındayız sürdürmeye de devam edeceğiz ancak vatandaşımızın sırtında kambur olan uygulamaların karşısında dün durduk, bugün ve yarın da duracağız. AKP Genel Sağlık Sigortasını gündeme getirdiğinde ‘olmaz’ dedik. 1 Ocak 2012 tarihinden bu tarafa ne oldu? Kaynakları doğru kullanamayan iktidar yoksulunu ve işsizini bile borçlandırdı. Bir yurttaşımız, bir gencimiz  işten ayrıldığında da GSS primi ödemek zorunda kaldı. Eğer ödeyemezse sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Bu insanlar yeni bir işe girseler ve prim ödemeye başlasalar dahi işsizken ödeyemedikleri primler nedeni ile tedavi olma hakları yok. GSS primi ödeyemeyen yurttaş sayımız 7 milyonu, borç ve faizi 9 milyar lirayı aşmış durumda” dedi.

-SİSTEM BORCUNU ÖDEMEYEN 7 MİLYON KİŞİYE HASTANE KAPISINI KAPATTI-

Sosyal devletin vatandaşına belli bir hizmeti verebilmek için bazı kuralları dayatırken, bu kuralı yerine getirme imkanı olmayanlara da bu hizmeti sağlamak zorunda olduğunu vurgulayan Çıray, şöyle devam etti:

“Primi ödeme imkanı olmayanlara ‘paran yoksa öl’ denilemez. ‘Prim borcun var kanseri tedavi edemeyiz’, diye bir insanı hastane kapısından geri çeviremez. Herkesi sağlık şemsiyesi altına alacağı iddiasındaki sistem, borcunu ödemeyen 7 milyon kişiye hastane kapısını kapattı. Sağlık hizmeti almadığı halde GSS prim borcu ve faizi katlanan yoksul yurttaşlarımızı bu yükten kurtaracağız.  Bu sosyal devlet olmanın olmazsa olmaz şartıdır. Biz, prim ödemiş olmayı sağlık hizmetleri almanın ön koşulu olmaktan çıkartacağız. CHP iktidarında Aile Sigortası Programı kapsamında, yoksul yurttaşlarımızın GSS primlerini Hazine’den karşılayacağız. GSS prim borcu olan yoksul yurttaşlarımızın mağduriyetini Aile Sigortası Programı kapsamında giderecek, borçlarının tamamını sileceğiz.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@