Yılmaz: Çoğulculuk Kültürü İle Barış İçinde Birlikte Yaşama İradesinde Birleştik

ANKARA (ANKA)- Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, "Devlet ve millet olarak, 1923 yılından günümüze...

Haberler 29.10.2015, 09:40
Yılmaz: Çoğulculuk Kültürü İle Barış İçinde Birlikte Yaşama İradesinde Birleştik

ANKARA (ANKA)- Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, "Devlet ve millet olarak, 1923 yılından günümüze kadar geçen sürede, zorlukları hep beraber göğüsleyerek, çoğulculuk kültürü ile barış içinde birlikte yaşama iradesinde birleştik. Farklılıklarımızı zenginlik kaynağı olarak görüp, iç barışımızı tehdit eden, milli bütünlüğümüzü bozmak isteyen hiçbir girişime fırsat vermedik.  Milletimiz, Cumhuriyet ile kazandığı değerleri, toplum hayatının vazgeçilmez unsuru olarak benimsemiş ve karşılaştığı sorunları birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı başarmıştır" dedi. 

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Cumhuriyetin ilanının 92. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Yılmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı, devletin ilk kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “benim en büyük eserim” dediği Cumhuriyet’in ilan edilişinin 92. yılının kutlandığını belirterek, “Kurtuluş Savaşında zaferle çıkan milletimiz, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde yeni bir devlet kurdu. Misak-ı Milli sınırları içinde hür ve bağımsız yaşama irademizin bir belgesi olan devletimizin yönetim biçimini de Cumhuriyet olarak belirlendi. Millî egemenlik esası üzerine kurulan Cumhuriyet ile devletimiz yeniden yapılandırıldı ve çoğulcu bir anlayışı benimsenerek Cumhuriyetimiz demokrasi ile taçlandırıldı”  dedi.

Meclis Başkanı Yılmaz mesajına şöyle devam etti:

“Devlet ve millet olarak, 1923 yılından günümüze kadar geçen sürede, zorlukları hep beraber göğüsleyerek, çoğulculuk kültürü ile barış içinde birlikte yaşama iradesinde birleştik. Farklılıklarımızı zenginlik kaynağı olarak görüp, iç barışımızı tehdit eden, milli bütünlüğümüzü bozmak isteyen hiçbir girişime fırsat vermedik.  Milletimiz, Cumhuriyet ile kazandığı değerleri, toplum hayatının vazgeçilmez unsuru olarak benimsemiş ve karşılaştığı sorunları birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı başarmıştır.  Millî iradeye dayalı Cumhuriyet ile çok önemli atılımlar gerçekleştirdik. Anadolu’yu baştanbaşa imar ederken, yaşadığımız coğrafyada mazlum milletlerin umudu oldu. Eğitim ve kültürde, sanayi ve teknoloji alanında yaptığımız yatırımlarla çağdaşımız ülkelerle rekabet edebilecek bir ülke haline geldik. Dünyanın en büyük yirmi ekonomisinden biri olan devletimizi, Cumhuriyetimizin 100.yılında dünyanın ilk on ekonomisi arasına girmek tüm milletimizin ortak arzusudur. Millî iradenin tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarılması hedefinin yılmaz takipçisi olacaktır. Yaşadığımız bu mutlu gün vesilesiyle başta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı ve Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kahraman silah arkadaşları ve aziz şehitlerimiz olmak üzere, ülkemize milletimize hizmeti geçenleri şükran ve minnet ile anıyor, milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.” (ANKA)

(BK/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@