Yeni Anayasa İçin Akp'nin 14 Vekile İhtiyacı Var

Resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti 316 vekil çıkardı ve sandıktan tek başına iktidar çıktı.

Haberler 02.11.2015, 11:56
Yeni Anayasa İçin Akp'nin 14 Vekile İhtiyacı Var

ANKARA (ANKA)- Resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti 316 vekil çıkardı ve sandıktan tek başına iktidar çıktı. Ancak AK Parti’nin milletvekili sayısı anayasa değişikliği için gerekli 330 milletvekilinin gerisinde kaldı.

-ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN EN AZ 330 MİLLETVEKİLİNİN OYU GEREKİYOR-

Resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti’nin milletvekili sayısı 316. AK Parti tek başına iktidar için gerekli olan 276 sayısının üzerinde oy aldı. Ancak AK Parti’nin milletvekili sayısı anayasa değişikliği için yeterli değil. Anayasa değişiklik teklifinin kabulü TBMM üye tamsayısının en az beşte üç (330) çoğunluğunun gizli oyuyla mümkün.

Anayasada değişiklik tekliflerinin birinci ve ikinci görüşmelerinde, maddelerin kabulü ile ikinci görüşmenin sonunda tümünün kabulü üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun gizli oyu ile mümkün.

 -ANAYASANIN DEĞİŞTİRİLMESİ 184 MİLLETVEKİLİNİN İMZASIYLA TEKLİF EDİLEBİLİR-

Anayasanın değiştirilmesi en az TBMM üye tamsayısının üçte biri olan 184 milletvekilinin imzasıyla teklif edilebiliyor.

 -DEĞİŞİKLİK TEKLİFİNİN KABULÜ 330 ÇOĞUNLUĞUNUN GİZLİ OYUYLA MÜMKÜN-

 Anayasanın değiştirilmesi hakkındaki teklifler Genel Kurul'da iki defa görüşülür. Değişiklik teklifinin kabulü TBMM üye tamsayısının en az beşte üç (330) çoğunluğunun gizli oyuyla mümkün.

Cumhurbaşkanı Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları, bir daha görüşülmek üzere TBMM’ye geri gönderebilir. TBMM, geri gönderilen kanunu, üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu (367) ile aynen kabul ederse Cumhurbaşkanı bu kanunu halkoyuna sunabilir.

 Meclis tarafından üye tamsayısının beşte üçü (330) ile veya üçte ikisinden (367) az oyla kabul edilen Anayasa değişikliği hakkındaki kanun, Cumhurbaşkanı tarafından Meclis'e iade edilmediği takdirde halkoyuna sunulmak üzere Resmî Gazete'de yayımlanır.

 Doğrudan veya Cumhurbaşkanının iadesi üzerine, Meclis üye tamsayısının üçte iki (367) veya daha fazla çoğunluğu ile kabul edilen Anayasa değişikliğine ilişkin kanun veya gerekli görülen maddeleri Cumhurbaşkanı tarafından halkoyuna sunulabilir.

 Halkoylamasına sunulmayan anayasa değişikliğine ilişkin kanun veya ilgili maddeler Resmî Gazete’de yayımlanır. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@