Yarkadaş: Bahçeşehir Göleti Ranta Mı Teslim Edildi?

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İstanbul Bahçeşehir’de bulunan gölet alanıyla ilgili rant iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Haberler 15.08.2015, 18:42
Yarkadaş: Bahçeşehir Göleti Ranta Mı Teslim Edildi?

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İstanbul Bahçeşehir’de bulunan gölet alanıyla ilgili rant iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Yarkadaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, İstanbul Bahçeşehir’deki gölet alanının ihale ile satışa çıkmasıyla ilgili iddialara dikkat çekerek şöyle dedi:

“31 Temmuz 2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının imar değişikliğini tasdik etmesiyle olay yargıya taşınmış ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı göletin imar planlarını iptal etmiştir. Daha sonra 7 Mart 2015 tarihli Belediye Meclisi’nin Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a yetki vermesiyle konu yeniden gündeme gelmiştir. Kamuya ait bir alanı, kamu yararına kullanmak varken 3. şahıslara satılarak konut ve işyeri üretimi için altyapı oluşturulduğu doğru mudur?

Daha fazla yeşil sloganıyla çıkıp konut ve işyeri rantının yaratıldığı iddiaları doğru mudur?

Belediye bu kararları alırken çevreciler, bölgedeki sivil toplum örgütleri ve bölge halkından görüş ve öneri almış mıdır? Almamışsa bu davranış toplumsal belediyecilik kavramıyla örtüşmekte midir?​

İhalenin gündeme geldiği günlerde belediyeden yapılan açıklamada, göletin mevcut halinden daha da genişletileceği ve 5 kat büyüklüğe çıkarılacağı ifade edilmiştir. Gelinen noktada gölet eski halinden ne kadar genişletilip büyütülmüştür?

İlgili firmanın 2 yıl önce göletin yan parselin, daha sonrada da belediyeden gölet alanının ihalesini alarak konut ve işyeri yapmaya başlaması bir tesadüf müdür? Yoksa bu yöntem önceden planlanmış 'adrese teslim' bir ihale yöntemi  midir?” (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@