Yargıya Güvenin Yeniden Tesis Edilmesi Önemli

-TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2023 vizyonuna hizmet edecek sektörel beklentileri açıkladı. İnsan haklarına, hukukun üstünlüğüne dayalı yeni bir anayasayla yargıya güvenin yeniden tesis edilmesinin sektör için büyük önem taşı

Haberler 11.05.2015, 12:53
Yargıya Güvenin Yeniden Tesis Edilmesi Önemli

-TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2023 vizyonuna hizmet edecek sektörel beklentileri açıkladı. İnsan haklarına, hukukun üstünlüğüne dayalı yeni bir anayasayla yargıya güvenin yeniden tesis edilmesinin sektör için büyük önem taşıdığı vurgulandı.

İSTANBUL(ANKA) -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracata yönelik devlet desteklerinin, toplam ihracata oranının her biraz daha düştüğüne dikkat çekerek, bu oranın yüzde 1’e çıkarılmasını istediklerini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ile ihracatçı birlikleri başkan, yönetici ve sektör kurulu temsilcileri bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile buluştu.  TİM Başkanı Büyükekşi, güven ortamının ve istikrarın devamı, öngörülebilirliğin artmasının kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

-“BİZ TÜRKİYE’NİN CARİ AÇIĞI YOKTUR,  İNOVASYON AÇIĞI VARDIR DİYORUZ”-

Çözüm sürecinin tavizsiz devam etmesinin istikrara katkı sağladığını ifade eden Büyükekşi, “Dünya ekonomilerindeki sisli havalarda net bir görüş mesafesi istiyoruz. 2023 ihracat hedeflerine yönelik uzun maratonda buna ihtiyacımız var. 500 milyar dolar ihracat hedefi için artık sadece ihracat artışı demiyoruz, yüksek katma-değerli ihracata odaklandık.  Diyoruz ki; sürdürülebilir büyüme için ihracata dayalı üretim, istihdam ve yatırıma odaklanalım. Ekonomik büyüme yarışında sadece ihracat değil, yüksek katma-değerli üretim ve ihracat kulvarında koşalım. Cari açığın ilacı ihracat için inovasyon açığımızı kapatalım. Zira biz Türkiye’nin cari açığı yoktur,  inovasyon açığı vardır diyoruz. Tüm bunları yapabilmek için tasarruflarımızı artıralım, yeni doğrudan yabancı yatırımların önünü açalım” diye konuştu.

-“YAKIN KOMŞULARIMIZI ATEŞ ÇEMBERİ SARMIŞKEN BİZİM İHRACATIMIZ SADECE YÜZDE 3.5 DÜŞTÜ”-

 “Geçtiğimiz yıl 5 Aralık’ta, Türkiye İnovasyon Haftası’nda ‘İhracat bir memleket meselesidir’ diyerek, yüksek katma-değerli ihracat için adeta seferberlik ilan ettiniz” diye konuşan Büyükekşi, şu ifadeleri kullandı:

“Dünya ticaretinde yüzde 5’lik gerileme beklenen zorlu bir yıla girerken, bu söz bizi çok cesaretlendirdi.  Yakın komşularımızı adeta ateş çemberi sarmışken, yılın ilk 2 ayında Dünya ticareti yüzde 9 gerilerken, bizim ihracatımız sadece yüzde 3.5 düştü. Doların tüm para birimlerine karşı son 11 yılın rekorunu kırması, Euro/Dolar paritesinin hızla gerilemesi, tüm Dünya’da dramatik fiyat düşüşlerine sebep oldu. Eurostat verilerine göre, Yılın ilk 2 ayında Avrupa’nın ithalatı yüzde 1 daraldı, bizim Euro bazında ihracatımız yüzde 12 arttı. Birim fiyatların gerilemesinin ihracatımıza ilk 4 ayda tam 7.5 milyar dolarlık maliyeti oldu. Ancak bizler sanayi ve tarım ihracatımızı miktar bazında yüzde 4 artırmayı başardık. Dünya pazar payımızı binde 8.5’tan, binde 9’a getirdik.”

-“2023 VİZYONUNA HİZMET EDECEK SEKTÖREL BEKLENTİLER”-

TİM Başkanı Büyükekşi, Küresel Doğrudan Yabancı Yatırım Endeksi’nde Türkiye’nin 2014’te 25.sıradayken, 2015’te 22.sıraya geldiğini belirterek,2023 vizyonuna hizmet edecek sektörel beklentileri özetle şöyle sıraladı:

“-İhracata Yönelik Devlet Desteklerinin, toplam ihracatımıza oranını her yıl düşüyor. Bu oranın yüzde 1’e çıkarılmasını istiyoruz.

-İhracata yönelik bir kredi garanti fonu kurulmasını ve finansmana erişimin kolaylaştırılmasını istiyoruz.

-Dahilde İşleme İzin Belgesi sistemini ihracatımız için kritik önem taşıdığına inanıyoruz.

-Nitelikli insan kaynağına ve temel bilimlerden mezun, Ar-Ge merkezleri için doktoralı ve master’lı araştırmacıların sayısının artırılması çok önemli.

-Kayıt-dışı ekonomi haksız rekabet açısından bizim için büyük sorun oluşturuyor.

-İşgücü piyasaları etkinliğinin ve esnekliğinin artırılması.

-İnsan haklarına, hukukun üstünlüğüne dayalı yeni bir anayasayla yargıya güvenin yeniden tesis edilmesi büyük önem taşıyor.

-Lojistik altyapımızın geliştirilmesi ve gümrüklerdeki sorunların çözülmesi.

-Son bir özel talebimiz ise Hopa – Batum demiryolu. Bu hat bizi Batum limanıyla Çin’e kadar uzanan hatta bağlamış olacak.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@