Yargıtay HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Hapis Cezasını Onadı!

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasının Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onaylandığı bildirildi. Ömer Faruk Gergerlioğlu cezaevine girecek mi?

Yargıtay HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Hapis Cezasını Onadı!

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'na daha önceden verilen 2 Yıl 6 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından onaylandığı açıklandı.

HDP MİLLETVEKİLİNİN HAPİS CEZASI ONANDI!

Milletvekili seçilmeden önce Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 21 Şubat 2018 tarihinde Ömer Faruk Gergerlioğlu “PKK7KCK propogandası yapmak” suçundan hapis cezası almıştı. Mahkeme tarafından verilen bu cezanın İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi'ncehukuka uygun bulunmasının ardından dosya Yargıtay'a gönderildi. Temyiz sonucu Yargıtay'da görülen davada da Ömer Faruk Gergerlioğlu'na verilen hapis cezasının hukuka uygun olduğuna karar verilerek ceza onandı.

YARGITAY HAPİS CEZASINI HUKUKİ BULDU!

Yargıtay tarafından açıklanan gerekçeli kararda sanık hakkındaki soruşturmanın milletvekili seçilmeden önce başlatıldığına dikkat çekildi. Bunun üzerine kovuşturma devam ederek mahkeme tarafından hüküm verildiği belirtildi. Ayrıca kararda demokratik yaşam için doğrudan açık ve yakın tehlike oluşturan düşünce açıklamalarının Anayasa'nın 14. maddesi kapsamında yasama dokunulmazlığının kötüye kullanımı olarak değerlendirilebileceği ifade edildi.

GEREKÇELİ KARAR!

Yargıtay'ın gerekçeli kararında, “Sanık tarafından 20 Ağustos 2016 tarihinde yapılan paylaşımda örgüt mensuplarının silahlı fotoğraflarının görsel olarak kullanıldığı, örgütün zor kullanma ve şiddet içeren eylemlerinin meşru gösterildiği ve bu eylemleri teşvik eden ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir. Sanığın, PKK terör örgütü tarafından yayımlanan bir açıklamanın yer aldığı haberelink vermesi ve bu açıklamayı sahiplendiği net şekilde görülmektedir.” denildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@