Yaklaşık 3 Bin Kişi Chp'den Vekil Olmak İçin Başvurdu

-CHP’de, Haziran 2015 seçimlerinde milletvekilliği adaylığı için toplam 2 bin 822 kişi başvuruda bulundu. Bu sayının 2 bin 173’ünü erkek, 649’unu kadın, 158’ini genç, 72’sini de engelli aday adayları oluşturdu. -Aday adaylar

Yaklaşık 3 Bin Kişi Chp'den Vekil Olmak İçin Başvurdu

-CHP’de, Haziran 2015 seçimlerinde milletvekilliği adaylığı için toplam 2 bin 822 kişi başvuruda bulundu. Bu sayının 2 bin 173’ünü erkek, 649’unu kadın, 158’ini genç, 72’sini de engelli aday adayları oluşturdu.

-Aday adaylarından bin 871 kişi önseçime başvurdu. CHP’de 39 kişilik kontenjan yeri için ise toplam 461 kişi müracaat etti.

ANKARA (ANKA)  - CHP’de, Haziran 2015 seçimlerinde milletvekilliği adaylığı için toplam 2 bin 822 kişi başvuruda bulundu. Bu sayının 2 bin 173’ünü erkek, 649’unu kadın, 158’ini genç, 72’sini de engelli aday adayları oluşturdu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, genel merkezde düzenlediği basın toplantısında 85 seçim çevresinin 55’inde adayların sandık yoluyla belirleneceğini vurgulayarak, “CHP en çok ön seçim yaptığı aday belirleme sürecini belirliyor. Ön seçim yöntemiyle aday belirlemenin örgüt tabanında yarattığı coşkuyu şimdiden görmeye başladık. Bunun ilk işaretlerini aday adayları müracaatları sırasında gördük” dedi.

-“GENEL MERKEZ SADECE RESMİ İŞLEMLER İÇİN ZİYARET EDİLEN BİR YER OLDU”-

Bu çerçevede genel merkezin sadece aday adaylığı müracaatı için ziyaret edilen bir yer olduğunu ifade eden Tezcan, “Bunun ötesinde aday adayı arkadaşlarımız işlemlerini tamamladıktan sonra örgütlerine döndüler, alana indiler. Merkez yoklamasının yoğunluklu olduğu dönemlerde genel merkez ziyaretgah olurdu. Herkes genel merkezde adaylığını bir şekilde kabul ettirebilmenin çabasını harcardı. CHP gelecekte Türkiye’ye getireceği demokrasinin ilk önemli adımını parti içerisinde hayata geçirerek göstermiş oldu” dedi.

Tezcan, bugüne kadar CHP’den milletvekili aday adayı olmak için toplam müracaat sayısının 2 bin 822 olduğunu, bunun 2 bin 173’ünün erkek, 649’unun kadın, 158’inin genç, 72’sinin de engelli aday adaylarının oluşturduğunu kaydetti. Tezcan, en genç aday adayın 25 yaşında, Bursa’dan Semih Özdemir olduğunu belirtti.

-BİN 871 KİŞİ ÖNSEÇİME MÜRACAAT ETTİ, İLK SIRADA AVUKATLAR VAR-

En çok aday adayı başvurusunun sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir’den yapıldığını kaydeden Tezcan, “Aday adaylarından bin 871 arkadaşımız ön seçime müracaat etti. Yüzde 60’a yakın kısmı ön seçimde yarışacak. Demek ki CHP Genel Merkezi değil, CHP üyeleri adaylarını belirleyecek. 461 aday adayımız ise kontenjana müracaat etti. Toplam 39 kontenjanımız var; 28 hakim gözetiminde, 11 örgüt denetiminde önseçim yapılan yerlerde. 39 kontenjan yeri için toplam 461 arkadaşımız başvurdu. Merkez yoklamasına başvuranların sayısı da 490 oldu.

Eğitim durumlarıyla ilgili de, müracaat edenlerin yüzde 62,5 üniversite, yüzde 13.7si lise mezunu. Yüzde 9,7’si yüksek lisans yapmış, yüzde 8,7si yüksekokul mezunu, yüzde 3,5 ortaokul, yüzde 1,9’u da ilkokul mezunu.”

Tezcan meslek gruplarına bakıldığında, en fazla müracaat edenlerin avukatlar olduğunu ifade ederek, ardından mühendisler, emekliler, işadamları ve doktorlar şeklinde sıralandığını belirtti.

-“15 VEKİL HENÜZ BAŞVURMADI”-

Parlamentoda 125 milletvekili bulunan CHP’de, vekillerin 15’i henüz aday adaylığı başvurusunda bulunmadı. Başvuruda bulunmayan milletvekilleri arasında, Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey de yer alıyor.  Tezcan, “Milletvekili arkadaşlarımız kendi değerlendirmeleri sonucu önümüzdeki günlerde de, yasal süreç engel olmadığı sürece kararlarını verebilirler. Önseçimle ilgili yasal süreçleri engellememek kaydıyla müracaat alınabilir” dedi.

Seçim takvimi gereği, 29 Mart’ta yargıç gözetiminde 45 seçim çevresinde önseçim yapılacağını, 10 seçim çevresinde örgüt denetiminde sandık koyarak adayların belirleneceğini kaydeden Tezcan, “Bunların bütün hazırlıklarını tamamladık, oy pusulaları tamamlandı, sıralamaları belirlendi, baskıya girdi, çuvalları, mühürlerine kadar her şey  hazırlandı. Sandık başkanlarına gidip arkadaşlarımız eğitim verecek. Bu hafta sonu 5 yerde, 21-22 Şubat’ta da kalan 5 yerde eğilim yoklamalarını yapacağız” diye konuştu. Tezcan, müracaatlar sırasında 150’ye yakın parti çalışanın çok yoğun bir performans gösterdiğini belirterek, teşekkür etti.

-“PARTİNİN HESAPLARI DENETİM ALRINA ALINDI”-

Gazetecilerin sorularını da Tezcan, CHP’yle ilgili bazı sosyal medya hesaplarının kapatılması konusunda, partinin kurumsal kimliği altındaki hesapların belli bir merkezde toplanarak, denetim altında alındığını belirtti. Aday adaylarının her birinin sosyal medya üzerinden, propaganda yapmasının ise son derece doğal olduğunu vurgulayan Tezcan, “Ön seçimin güzelliği de buradadır. Ön seçim olan bölgelerde de göreceksiniz sokaklar, caddeler CHP’nin afişleriyle dolacak taşacak” dedi.

Tezcan, bir başka soru üzerine de milletvekilliği adaylığı için başvuranlar arasında bir başka siyasi partiden herhangi bir transfer olmadığını söyledi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının ise sürpriz olmaya devam edeceğini ifade eden Tezcan, “Sayın Genel Başkan Başvurusunu yaptı ama yeriyle ilgili sürpriz devam edecek. Ancak İstanbul, Ankara, İzmir’de birinci sıraların kadın adaylara verileceğini söyledi. Bu mutlaka partinin saygı duracağı bir karardır, parti meclisi de dönüp bir sıralama yapacak” dedi.

Tezcan, açtığı dava sonucu CHP’ye geri dönen Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum’la ilgili de, “Biz o konuda mahkemenin kararının yanlış olduğunu düşünüyoruz” dedi. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.