Vekiller Odalar İçin Kura Çekecek, Başkanlık İçin Yarışacak

ANKARA (ANKA)- Yeni yasama döneminde milletvekilleri yemin ederek göreve başlayacak. Yemin töreni...

Haberler 11.11.2015, 09:30
Vekiller Odalar İçin Kura Çekecek, Başkanlık İçin Yarışacak

ANKARA (ANKA)- Yeni yasama döneminde milletvekilleri yemin ederek göreve başlayacak. Yemin töreninin ardından TBMM Başkanı, Başkanlık Divanı üyeleri, ihtisas komisyonu başkanlığı, uluslararası komisyon başkanlıkları için vekiller yarışacak.

-ODALAR İÇİN KURA ÇEKİLECEK-

Yeni yasama döneminde milletvekilleri önce odalar için kuraya katılacak. Halkla İlişkiler Binasında milletvekili oda tahsisleri TBMM Geçici Başkanlık Divanı huzurunda kura çekmek suretiyle gerçekleştirilecek.

-İLK YARIŞ MECLİS BAŞKANLIĞI İÇİN OLACAK-

Meclis’te ilk yarış TBMM Başkanı için olacak. TBMM Başkan adayları, Meclis üyeleri içinden, milletvekili genel seçimlerinden sonra Meclis'in toplandığı günden itibaren beş gün içinde Başkanlık Divanı'na bildirilecek.

Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının 2/3’ünün (367), üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oy alan üye Başkan seçilecek.

-BAŞKANLIK DİVANI, KOMİSYON BAŞKANLIKLARI, GRUP BAŞKANVEKİLLİKLERİ-

Ardından  TBMM Başkanlık Divanı, TBMM ihtisas komisyonu başkanlıkları, uluslararası komisyon başkanlıkları belirlenecek.

Partilerin grup organları için de kıyasıya bir yarış olacak. Grup başkanvekillikleri ve grup yönetim kurulu için vekiller oy kullanacak. (ANKA)

(MG/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@