Vatanseverlik Ayrı Bir Şeydir

MUĞLA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yabancı İstihdamı Yasa tasarısını eleştirerek, “Sanki Türkiye’de hiç işsiz yok. Düşünün hani biz de meşhur bir atasözü var ya, ‘Ayranı yok içmeye…’ diye başlar. Yahu sen ön

Haberler 11.05.2015, 19:18
Vatanseverlik Ayrı Bir Şeydir

MUĞLA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yabancı İstihdamı Yasa tasarısını eleştirerek, “Sanki Türkiye’de hiç işsiz yok. Düşünün hani biz de meşhur bir atasözü var ya, ‘Ayranı yok içmeye…’ diye başlar. Yahu sen önce kendi ülkendeki 6 milyon 200 bin işsize iş bul, ondan sonra yabancıları getir çalıştır. Vatanseverlik ayrı bir şeydir. Vatanseverlik, önce kendi insanının karnını doyuracaksın. Vatanseverlik, önce kendi insanına iş bulacaksın” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, partisinin Muğla mitinginde halka hitap etti. Kılıçdaroğlu, 7 Haziran’da tarih yazacaklarını, yeni bir başlangıç yapacaklarını belirterek, “Yaşanacak bir Türkiye’ye hep birlikte ‘merhaba’ diyeceğiz. Herkes büyümeden, kalkınmadan hakça yararlanacak, ne diyordu Rahmetli Ecevit, ne ezen ne ezilen insanca hakça düzen” diye konuştu.

-“VALLAHİ ONLARA KURS AÇACAĞIM”-

İnsanca ve hakça bir düzeni refahı tabana yayarak kuracaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bunu nasıl yapacağız, emekliyi destekleyeceğiz, Ramazan ve Kurban Bayramı’nda birer maaş ikramiye vereceğiz. Üreteni destekleyeceğiz. Sabahın köründe tarlaya giden destekleyeceğiz, Türkiye’yi doyuranları destekleyeceğiz. Çiftçimiz alın terinin karşılığını almalı, dünyanın en pahalı mazotunu alan çiftçi olmaktan çıkarılmalı. Refahı tabana yaymanın ikinci temel şartı, mazotu 1,5 lira yapacağım, sözüm sözdür.

Diyorlar ki, ‘Petrol dışarıdan geliyor, dolar olarak ödüyoruz, nasıl yapacaksınız bunu?’ Benim eski maliyeci olduğumu bilmiyorlar. Vallahi onlara kurs açacağım, nasıl devlet yönetilirmiş öğrensinler, diyeceğim. Ben de biliyorum dışarıdan geliyor, rafineri de işleniyor, maliyet, kar dahil her şeyi biliyorum. Mazotun litresi 1 lira 21 kuruş. Çiftçiye de 1,5 liradan vereceğiz, zarar eden yok. Sen yata, gemilerine 1 lira 21 kuruşa verirken ben itiraz etmiyorum da, çiftçiye 1,5 liradan verince sen neden itiraz ediyorsun? Sen çiftçinin hakkını veriyor musun?

Sen yakutu, pırlantayı vergilendirmezsin, ben mazotu vergilendirmem. Aramızda bu kadar fark var. Ağrı Dağı kadar aramızda fark var. Ben emekten, üretimden yanayım sen emeğe, üretime karşısın. Ben vatandaştan yanayım sen yandaştan yanasın. Aramızda elbette fark olacak.

Kılıçdaroğlu bu sırada meydandan gelen “yuh” sesleri üzerine, “Yuh çekmeyin, sandıkta oylarınızla gösterin bunu” diye konuştu.

-İŞVERENE SESLENDİ: “SIRTINA EKSTRA BİR YÜK GELMEYECEK”-

CHP iktidarında asgari ücretin de bin 500 lira olacağını ve asgari ücretten vergi almayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Koro halinde bağırıyorlar, nasıl yaparsın bunu’ diye. Hatta Maliye Bakanı diyor ki, ‘İşçiye bin 500 lira asgari ücret vermek işçiye zulümdür’. Ben de Muğla’dan kendisine sesleneyim, sen ayda 14 bin lira alırken zulüm değil de, işçiye bin 500 lira verince mi zulüm oluyor. Böyle bir anlayış olabilir mi?

Gidip propaganda yapıyorlar, ‘Efendim, işveren mahvolacak, işçilerin işine son verecek.’ Buradan bütün işveren kardeşlerime sesleniyorum; size demokrasiyi getireceğim. Siz istediğiniz gibi bir siyasal partiyi rahatlıkla eleştirebileceksiniz. Ürettiğiniz andan itibaren, istihdam yarattığınız andan itibaren, her türlü teşviki vereceğiz. Asgari ücret bin 500 lira olacak ama senin sırtına ekstra bir yük gelmeyecek. Bunun sözünü veriyorum, hiç meraklanma sen.”

-“GEREKİRSE SENİN 14 BİN LİRANI KESECEĞİM, ASGARİ ÜCRETLİYE VERECEĞİM”-

Sadece simit ve çay alan 5 kişilik bir ailenin ayda 900 lira ödeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, “Asgari ücret 949 TL. Geriye kalan 49 lirayla bu aile nasıl geçinecek? Ev kirasını verecek, çoluk çocuğunu nasıl geçindirecek, elektrik, su parasını nasıl verecek? Emin olun bunlarda vicdan yok vallahi de billahi de yok. 949 liraya mahkum ediyorsun. Ben diyorum ki, bin 500 lira yapacağım, ‘zulümdür’ diyorlar. Senin gerekirse 14 bin liranı keseceğim, asgari ücretliye vereceğim. İtiraz ediyorlar, gören de diyecek ki biz kepçeyle dağıtıyoruz. Yok öyle bir şey.  Emekliye ne veriyoruz Allah aşkına? Aylık geliri bin liranın altında olan emekli sayısı 8 milyon, 450 lira, 350 lira aylık alan var. Yazık, günah değil mi bu insanlara? Bu ülkenin kalkınmasında o insanların emeği, alın teri, gözyaşı yok mu? Yahu altı üstü vereceğin bir maaş. Sanki dünyayı veriyoruz da koro halinde itiraz ediyorlar. Sözüm söz bu ülkede huzuru, barışı sağlayacağım. Bu ülkede yoksulluğu tarihe gömeceğim” diye konuştu.

-“VATANSEVERLİK, ÖNCE KENDİ İNSANININ KARNINI DOYURACAKSIN”-

Kılıçdaroğlu, Yabancı İstihdamı Yasa tasarısını eleştirerek, “Bir ayıplarını daha dile getireceğim. Sanki Türkiye’de hiç işsiz yok, bir kanun tasarısı getirdiler. Düşünün hani biz de meşhur bir atasözü var ya, ‘Ayranı yok içmeye…’ diye başlar. Yahu sen önce kendi ülkendeki 6 milyon 200 bin işsize iş bul, ondan sonra yabancıları getir çalıştır. Bunun her yerde anlatın. Vatanseverlik ayrı bir şeydir. Vatanseverlik, önce kendi insanının karnını doyuracaksın. Vatanseverlik, önce kendi insanına iş bulacaksın. Vatanseverlik kendi bayrağını dalgalandıracaksın. Vatanseverlik, Türkiye’nin onurunu kurtaracaksın. Vatanseverlik, önce sen üreteceksin. Bir ülke üretirse, istihdam yaratırsa güçlü olur. Biz üreteceğiz, hakça bölüşeceğiz” dedi.

-“KOYLAR VAR SATIYORLAR, YİYORLAR, PEŞKEŞ ÇEKİYORLAR”-

Banka kredisi ya da kredi kartı borcunu ödeyemeyen insanların sayısının da yüzde 27 arttığını belirten Kılıçdaroğlu, “Müthiş bir rakam kimse, borcunu ödeyecek noktada değil. 550 bin vatandaş mahkum oldu, 89 bin vatandaşımız hapse girdi çıktı. Diğer vatandaşlar da sıra bekliyor ama 550 bin kişiyi hapse atacak yer yok. Biz ne diyoruz; seni borç batağından kurtaracağız, o tefeci faizinin en az yüzde 80’inin sileceğiz” diye konuştu.

Kendi siyaset anlayışında halka her kuruşun hesabını vermek olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Eğer bir siyasetçi sizden topladığı vergilerin hesabını size vermiyorsa, bilin ki sizi değil cebini düşünüyor, sizi değil yandaşı düşünüyor, sizi değil ‘köşeyi nasıl dönerim’ onu düşünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Muğla’da turizm konusunun öncelikli olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Olağanüstü güzel doğanız var. Koylar var satıyorlar, koylar var yiyorlar, koylar var peşkeş çekiyorlar. Bunu düzeltmenin yolu, 7 Haziran’dan geçiyor, sandığa gitmekten, CHP’ye oy vermekten geçiyor. Çevre dostu, doğa dostu, insan dostu tek parti var CHP. Güzel, onurlu bir Türkiye için, çocuklarımız, torunlarımız için destek vereceğiz ” diye konuştu.

-“YAŞANACAK TÜRKİYE NASIL OLUYORMUŞ HEP BERABER GÖRELİM”-

Kapanan belde belediyelerini de yapacakları referandum soncuna göre yeniden açacaklarını yineleyen Kılıçdaroğlu, “Köy tüzel kişiliklerini de yeniden ihya edeceğiz. Köyün ihtiyar meclisinin yetkilerini artıracağız. Bu da büyükşehir belediyelerinin daha rahat etmesi demektir. Köylüye hizmet görürken, muhtarı köyün kanaat önderi olarak kabul etmesi demektir” dedi.

Seçmenden sandığa giderken, bir önceki seçimlerde CHP’ye oy vermemiş bir vatandaşı ikna etmelerini isteyen Kılıçdaroğlu, “Diyeceksiniz ki, ‘4 yıl için yetki istiyor; 13 yıl, 15 yıl, 20 yıl değil; 4 yıl için gidelim, yetki verelim, bakalım yaşanacak Türkiye nasıl oluyormuş hep beraber görelim.’ 4 yılda güzel, huzurlu, kavgasız bir Türkiye inşa edeceğiz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, özel güvenlik görevlilerine de seslenirken, “hakları elinden alınacak’ dendi. Hiç kimse meraklanmasın, onların hakkını savunacak olan parti yine biziz. Halkın partisi, CHP sizin haklarınızı sonuna kadar savunacak” dedi.  

Konuşmasının ardından, kürsüye çağrılan bir emekli, bir işçi ve bir de asgari ücretli vatandaş CHP liderine birer buket çiçek verdi. Kılıçdaroğlu da çiçekleri meydandaki vatandaşlara attı. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@