Varank'ın Sözleri Suç İtirafı

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdal Aksünger, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın medyaya yansıyan 'Ben dedim ki, şunların kanalını Türksat'tan kaldıralım' şeklindeki sözlerinin bir suç itirafı olduğunu söyledi.

Haberler 26.10.2015, 17:12
Varank'ın Sözleri Suç İtirafı
İZMİR (DHA)- CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdal Aksünger, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın medyaya yansıyan 'Ben dedim ki, şunların kanalını Türksat'tan kaldıralım' şeklindeki sözlerinin bir suç itirafı olduğunu söyledi. Aksünger, YSK'nın 7 Haziran seçmen listeleri ile 1 Kasım seçmen listeleri arasındaki farkları açıklamaya çağırdı.

Erdal Aksünger, CHP İzmir İl Merkezi'nde seçim güvenliğiyle ilgili basın toplantısı yaptı. 1 Kasım seçimleri öncesi seçmen sayılarında problemler olduğunu belirten Aksünger, 7 Haziran seçimlerinde listelerde olmayan 422 bin kişinin 1 Kasım seçimlerinde listelerde olduğunu buna karşı 7 Haziran'da oy veren 672 bin seçmenin ise 1 Kasım listelerinde yer almadığını söyledi. Listelerde yer almayan 672 bin seçmeden 200 binin bu sürede öldüğü bile düşünülse geriye kalan 472 bin seçmenin akibetini YSK'nın açıklaması gerektiğini belirtti. Aksünger, ayrıca 20 Eylül sonrası ülkede 1 milyon 200 öğrenci hareketi olduğunu belirtti. Seçmenlerle ilgili ikametgah kaydırmaları konusunda YSK'nın sorulara yanıt vermesi gerektiğini belirten Aksünger, İzmir'de 100 bin İstanbul'da 170 bin seçmenin yer değiştirdiğini söyledi. Aksünger ülke genelinde 2 milyonun üzerinde seçmen hareketi olduğuna dikkat çekti. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da sandıkların taşınmasıyla ilgili sorunlara dikkat çeken Aksünger, "Hiç kimsenin canı bir oydan daha az değerli değildir. Güneydoğu'da niye sandıklar taşınmak isteniyor. Eskiden iktidar bundan söz etmezdi. HDP oyları artınca sandık taşınması gündeme geldi" dedi.

MUHTARLARLA ARKA ODALARDA NE KONUŞULUYOR?

Seçmen kağıtlarını muhtarların ulaştırdığını belirten Aksünger, "Türkiye'nin her yerinde muhtarlar bunu objektif yapıyor mu? Problem şu, Sarayda muhtarlar ağırlanınca insanın aklına farklı şeyler gelmiyor değil. Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız olması gerekir. Cumhurbaşkanı muhtarlara orada ne anlatıyor? Arka odalarda neler konuşuluyor? Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı'nın 7 Haziran seçimleriyle ilgili verdiği raporda Başbakan'ın propaganda faaliyetleri ile devletin resmi organizasyonlarının birleştiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılışlarda AKP propagandası yaptığı gibi tespitleri yaptı" dedi.

SANAL SEÇİM YAPTIK

CHP'in sandık sandık sonuçları aldığı bir organizasyonu başarıyla yürüttüğünü belirten Aksünger, bu organizasyonda 300 bin kişinin çalıştığını söyledi. Genel Merkez'de 500 kişinin seçim günü ve ertesi gün sonuçları alacağını dile getiren Aksünger, "YSK ve ajanslardan da izliyoruz" dedi. Aksünger, geçen hafta sanal seçim yaptıklarını Türkiye genelinde İzmir'in yüzde 99,7 ile verileri sandıklara girmekte en başarılı il olduğunu söyledi.

Aksünger, bir basın mensubunun seçim günü oyların ilk sayımlarıyla ilgili Anadolu Ajansı'nın "manipülasyon" yaptığı ve muhalif partililerin sandık başlarından ayrılmasına neden olduğu iddiasıyla ilgili ne düşündüğünü sorusuna "Birkaç seçimdir Anadolu Ajansı, sandıklar kapandıktan yarım saat sonra bir partinin oy oranını yüzde 65-75 gösteriyor. AA artık AKP ajansı gibi çalışıyor. Bunu ifade etmek lazım. AA'yı bence çok kaaale almamak lazım şu ortamda. Partilerin kendilerinin alacağı veriler, diğer ajansların, sivil toplum örgütlerinin yapacağı organizasyon daha güvenilir olduğunu söyleyebilirim" dedi.

VARANK'IN SÖZLERİ SUÇ İTİRAFI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Mustafa Varank'ın medyaya yansıyan 'Ben dedim ki, şunların kanalını Türksat'tan kaldıralım' şeklindeki sözlerini de bir basın mensubunun sorusu üzerine değerlendiren Aksünger "RTÜK'ü göreve davet ediyoruz. Bir partinin arka planında alavere dalavere içinde olan adamlar görüş beyan ediyor. Bu bir suç duyurusudur. Görüntüleri var. Basın hürriyetine darbedir bu. Savcılar bu görüntüleri suç duyurusu olarak kabul etmeli, haklarında bir iddianame hazırlamak zorundalar. Bir tweet attı diye yargılananlar var. Burada görüntü de var. Suç itirafıdır. RTÜK'ün de gerekli kararları alması lazım. Seçimin güvenliğinden bahsederken propaganda yapma araçları muhalefet diye dışarda bırakılıyor" dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@