Tüyler Ürperten Trafik Kazası Bilançosu: 2 Bin 469 Vatandaş Hayatını Kaybetti, 201 Bin 249 Kişi Yaralandı

ANKARA (ANKA)- CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ramazan Bayramı'nda trafik kazalarında 74 kişinin hay...

Haberler 19.09.2015, 13:15
Tüyler Ürperten Trafik Kazası Bilançosu: 2 Bin 469 Vatandaş Hayatını Kaybetti, 201 Bin 249 Kişi Yaralandı

ANKARA (ANKA)- CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ramazan Bayramı'nda trafik kazalarında 74 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek bayramda trafikle ilgili alınan ek önlemleri sordu.

Nazlıaka, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde trafik kazalarına dikkat çekti.

-“RAMAZAN BAYRAMI 100’E YAKIN TRAFİK KAZASI MEYDANA GELDİ, 74 KİŞİ HAYATINI KAYBEDETTİ”-

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı 100’e yakın trafik kazası meydana geldiğini, bu kazalarda 74 kişi hayatını kaybederken 377 vatandaşın ise yaralandığını belirten Nazlıaka, soru önergesinde şöyle dedi:

“Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı verilerine göre 2015 yılının ilk sekiz ayında Ağustos 2015 tarihi itibariyle ülkemizde toplam 269 bin 470 kaza meydana gelmiş, bu kazalarda 2 bin 469 vatandaşımız hayatını kaybederken, 201 bin 249 kişi ise yaralanmıştır.

Ocak – Ağustos 2015 tarihleri arasında, yılın ilk 8 ayında Ankara’da 7 bin 835 ölümlü-yaralamalı, 25 bin 146 maddi hasarlı kaza meydana gelmiş, bu kazalarda 118 vatandaşımız hayatını kaybederken, 12 bin 933 kişi de yaralanmıştır.

-“AVRUPA ÜLKELERİ ARASINDA BEŞİNCİ SIRADA”-

2014 yılı verilerine göre Türkiye Avrupa ülkeleri arasında kişi başına düşen otomobil sayısı sıralamasında sonuncu sırada yer almaktadır. Buna karşın Türkiye trafik kazalarında 168 bin 512 kaza sayısı ile 3. sırada yer almaktadır. Trafik kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısında ise Avrupa ülkeleri arasında beşinci sırada bulunmaktadır.”

Dokuz günlük bayram tatili nedeniyle çok sayıda vatandaşın şehirlerarası yolculuk yapacağı dikkate alındığında, bayram sevincinin acıya dönüşmemesi için ek önlemlerin alınması gerektiğine işaret eden Nazlıaka, özellikle otobüs firmalarının yoğun yolcu talebi nedeniyle trafiğe uygun olmayan araçları sefere almasının adeta faciaya davetiye çıkarttığını belirterek şöyle dedi:

 “Uzun Kurban Bayramı tatili de dikkate alınarak, otogarlarda alınan ek önlemler nelerdir? Yolcu otobüsleri nasıl ve hangi sıklıkla denetlenmektedir?

Her bayram yaşanan trafik kazası bilançosu bu önlemlerin yeterli olmadığını göstermektedir. Bu bayramda trafikle ilgili alınan ek önlemler nelerdir?

Bayram süresi içerisinde, trafik kazalarının önlenmesine ilişkin olarak yayınlanan kamu spotlarının arttırılması için yapılan bir çalışma var mıdır?” (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@