Tüyler Ürperten Rakam: 6 Ayda 112 Kadın Öldü

İçişleri Bakanlığı verilerine göre aile içi şiddet nedeniyle yılın ilk altı ay...

Haberler 05.11.2015, 09:40
Tüyler Ürperten Rakam: 6 Ayda 112 Kadın Öldü

ANKARA (ANKA)- İçişleri Bakanlığı verilerine göre aile içi şiddet nedeniyle yılın ilk altı ayında 112 kadın öldü. BM verilerine göre 2014’de kadınlar yaşamının herhangi bir döneminde Türkiye’de yüzde 36 oranında fiziksel şiddet gördü. Fiziksel ve cinsel şiddet oranı ise yüzde 38.

-KADIN CİNAYETLERİNDE ARTIŞ OLDU-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, Türkiye geneline ilişkin İçişleri Bakanlığı’ndan (Emniyet Genel Müdürlüğü-Jandarma Genel Komutanlığı) edinilen aile içi şiddet verileri hakkında bilgi verdi.

Buna göre aile içi şiddet nedeniyle 2013’te 175, 2014’te 194 ve 2015 Ocak-Haziran aylarında 112 kadın öldü.

Aile Bakanı, Türkiye’de kadın cinayetleriyle ilgili doğrudan yapılmış resmi bir araştırma bulunmamakla birlikte, dünyada kadına yönelik şiddetin yaygınlığına ilişkin verilerin Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından derlendiğini söyledi.

Aile Bakanı söz konusu kuruluş tarafından derlenen verilere göre kadına yönelik şiddete ilişkin veriler hakkında bilgi verdi.

BM Kadın Biriminin “kadına yönelik şiddetin yaygınlığına” ilişkin araştırmasına göre yakın ilişkide olunan erkekler tarafından şiddet verilerine dikkat çekildi.

Buna göre 2014’de yaşamının herhangi bir döneminde Türkiye’de yüzde 36 oranında fiziksel şiddetin yaygınlığı görülmekte. Araştırmaya göre son 12 ayda bu oran yüzde 8. Cinsel şiddetin yaygınlığında hayatının herhangi bir döneminde Türkiye’de bu oran yüzde 12,  12 ayda ise bu oran yüzde 5.

Hayatının herhangi bir döneminde fiziksel ve cinsel şiddet yaygınlığı yüzde 38, 12 ayda ise yüzde 11 olarak belirlendi.

-47 BİNİ AŞKIN DİN GÖREVLİSİNE EĞİTİCİ EĞİTİMİ VERİLDİ-

Bakan Gürcan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde Din Görevlilerinin Katkısının Sağlanması İşbirliği” Protokolü kapsamında, Diyanet İşleri Başkanlığı personeline yönelik “kadının insan haklarının geliştirilmesi, kadına yönelik şiddetle mücadele, çocuğa yönelik şiddetle mücadele, ailenin güçlendirilmesi, aile içi iletişimin artırılması ve aile bireylerinin sorun çözme kapasitesinin geliştirilmesi” konularında Başkanlık ve Bakanlık arasında işbirliğinin arttırılmasına yönelik ortak çalışmalar yapıldığını söyledi.

Aile Bakanı bu kapsamda 2015 yılı Ağustos ayı itibarıyla toplamda 47 bin 566 din görevlisine eğitici eğitimi verildiğini açıkladı.

-ŞİDDET UYGULAYANLARA ÖFKE KONTROLÜ-

Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında şiddet mağdurlarına yönelik koruyucu tedbir kararları bulunduğu gibi şiddet uygulayanlara yönelik de önleyici tedbir kararlarının yer aldığını ifade eden Aile Bakanı, verilen destek hizmetlerine değinerek şöyle dedi:

“Öfke kontrolü, stresle başa çıkma, şiddeti önlemeye yönelik farkındalık sağlayarak tutum ve davranış değiştirmeyi hedefleyen eğitim ve rehabilitasyon programlarına yönlendirme.

Alkol, uyuşturucu, uçucu veya uyarıcı madde bağımlılığının ya da ruhsal bozukluğunun olması halinde, bir sağlık kuruluşunda muayene veya tedavi için yönlendirme.

Mesleki edindirme kurslarına yönlendirme.”

Ali Bakanı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü tarafından, ilgili mahkemelerce Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun gereğince hakkında hüküm kurulmuş şiddete yönelik davranışları olan kişilere öfke kontrolü eğitimi verilmesi amacıyla pilot bir çalışma yürütüldüğünü vurguladı.

-BUTON UYGULAMASI-

Aile Bakanı, güvenlik butonu cihazlarının kullanıldığı Elektronik Destek Sistemi Pilot Uygulaması’nın Adana ve Bursa illerinde devam ettiğine işaret etti.

Aile Bakanı, şiddetle mücadelenin daha etkin hale getirilebilmesi için şiddet mağduru ve şiddet failinin aynı anda izlenebildiği Adalet Bakanlığının başarılı uygulaması olan elektronik destek sisteminin pilot uygulamasının Ankara ve İzmir illerinde  başlatıldığını söyledi. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@