Türkiye'ye Dönmeye Niyetim Yok

-Gençlerbirliği Futbol Kulübü'yle anlaşmasını karşılıklı fesheden 25 yaşındaki futbolcu Deniz Naki, resmi Facebook sayfasında, "zorunlu açıklama" başlığı altında yayımladığı yazısında “Ben De

Haberler 06.11.2014, 11:15
Türkiye'ye Dönmeye Niyetim Yok

-Gençlerbirliği Futbol Kulübü'yle anlaşmasını karşılıklı fesheden 25 yaşındaki futbolcu Deniz Naki, resmi Facebook sayfasında, "zorunlu açıklama" başlığı altında yayımladığı yazısında “Ben Dersimliyim ve Aleviyim. Bununla gurur duyuyorum ve gurur duymaya devam edeceğim" dedi.

-Naki “korktu kaçtı” yorumlarına ise “Ama annem babam korkmaya başladı. Yarın öbür gün bıçak çekerler, silah çekerler... Takım arkadaşlarımla dışarı çıksam, saldırıya uğrasam, bir arkadaşımın başına bir şey gelse ne yaparım? Yalnız gezsem yarın öbür gün yine bir şey olacak, 3-4 ay sonra yine sıkıntı yaşayacağım. Ailem merak ediyor. Onun için terk etmeyi seçtim” yanıtını verdi.

ANKARA(ANKA) - Gençlerbirliği Futbol Kulübü'yle anlaşmasını karşılıklı fesheden 25 yaşındaki futbolcu Deniz Naki, resmi Facebook sayfasında, "zorunlu açıklama" başlığı altında yayımladığı yazısında “Ben Dersimliyim ve Aleviyim. Bununla gurur duyuyorum ve gurur duymaya devam edeceğim" dedi.

Naki, Pazar günü maruz kaldığını iddia ettiği bir saldırı sonrası terkettiği Türkiye ile görüşlerini BBC Türkçe’den Selin Girit’e  anlattı. Almanya’daki Naki sorular üzerine saldırının ayrıntılarını şöyle anlattı:

“-2 Kasım Pazar akşamı arkadaşımın evinden ayrıldım. Yemek almaya gidiyordum. Peşime üç kişi takıldı. Küfür ederek üzerime doğru gelmeye başladılar. 'Dersimli Kürt Naki sen değil misin?' diyorlardı.

-Nasıl küfrediyorlardı, ne diyorlardı tam olarak?

-Bir hanıma bunları söylemek istemem. 'IŞİD sizin gibi Kürtleri şöyle şöyle yapsın', 'Rojavanız da, Kobaniniz de, Şengaliniz de .....' gibi ağır laflar ettiler.

-Sonra?

-Birisi önümde duruyordu. Öbürü solumda. Diğeri de yanımda. Önce ‘Ne oldu?’ diyerek sakinleştirmeye çalıştım. Demeden sol tarafımdan gözüme yumruk yedim. Sağa kaydım. Önümdeki üzerime geldi. Kendimi korumak için ona yumruk atıp kaçtım. Ben kaçarken (arkamdan) bağırıyorlardı. ‘Birinci uyarı yetmedi mi? Bu ikinci ve son uyarı olsun. Bu ülkeyi, bu şehri, bu kulübü terk et!’ dediler. 20-25 metre sonra onlar da (ters yöne) koşmaya başladılar.”

Facebook hesabında örneğin "Kobani'ye özgürlük" yazılı bir resmi paylaştığı ya da Twitter'da "Kızlarımızı IŞİD'den koruyun" yazısıyla çekilmiş bir fotoğrafı görülen Naki'nin sol elinde Che Guevara, bir kolunda Kürtçe özgürlük anlamına gelen "azadi", diğerinde de "Dersim 62" yazan dövmeleri bulunuyor.

Özellikle 6 ay kadar önce "Dersim 62" dövmesi nedeniyle, Kürt ve Alevi kimliğine yönelik hakaretlere maruz kaldığını söyleyen Naki, "Dersimli olmaktan gurur duyuyorum. Kürt ve Alevi olduğumu söylüyorum. Bundan sıkıntı duymuyorum. Ama bazı kişiler rahatsız oluyor. Her ırka, dine benim saygım var. Ama benim dinime, ırkıma saygı göstermezse ben de o insana saygı göstermem" dedi.

Son olayla ilgili hukuki bir işlem başlatmadığını belirten Dersimli Naki "Berkin Elvan'a, Roboski'ye baktığınız zaman, Ali İsmali'e baktığınız zaman... Onlar (aileler) şikayetçi oldular da ne oldu? Bana saldıranları zaten tanımıyorum. Şikayetçi olsam da ortaya çıkacaklarına dair ümidim yok. Ama bakıyoruz" dedi.

Naki “korktu kaçtı” yorumlarına ise “Korkup da kaçtım gibi bir durum yok. Ama annem babam korkmaya başladı. Yarın öbür gün bıçak çekerler, silah çekerler... Takım arkadaşlarımla dışarı çıksam, saldırıya uğrasam, bir arkadaşımın başına bir şey gelse ne yaparım? Yalnız gezsem yarın öbür gün yine bir şey olacak, 3-4 ay sonra yine sıkıntı yaşayacağım. Ailem merak ediyor. Onun için terk etmeyi seçtim” yanıtını verdi.

Türkiye’ye dönüp dönmeyeceği sorulan Naki, “Bir daha Türkiye'de oynama planım yok. Hoşgörü yok. Türkiye'ye tek dönüşüm memleket sevdasından olur. Yazın Dersim'e gidip gelirim, başka bilmiyorum. Almanya'da futbol oynamaya devam edeceğim" dedi. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@