Türkiye'de Sanal Başbakan Var, Davutoğlu Bir Cep Diktatörü

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, şehit edilen Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesinin Başbakan tarafından istismar edildiğini iddia ederek, “Cami avlusunda siyaset yapılmıştır. Türkiye’de sana

Haberler 02.04.2015, 13:56
Türkiye'de Sanal Başbakan Var, Davutoğlu Bir Cep Diktatörü

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, şehit edilen Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesinin Başbakan tarafından istismar edildiğini iddia ederek, “Cami avlusunda siyaset yapılmıştır. Türkiye’de sanal başbakan var. Davutoğlu bir cep diktatörüdür” dedi.

Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında şehit edilen Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesine değinerek, “Cenaze maalesef siyasi polemik konusu olmuştur. Başbakan tarafından cenaze istismar edilmek suretiyle şehit savcımızın anısına saygısızlık yapılmıştır” dedi.

-“CAMİ AVLUSUNDA SİYASET YAPILMIŞTIR”-

Cami avlusunda siyaset yapıldığını savunan Hamzaçebi, “Başbakan cami avlusunda siyaset yapıyor, siyaset yaparak Cumhuriyet savcımızın anısına, onun cenazesine büyük bir saygısızlık yapıyor” dedi.

-“CENAZEYİ İSTİSMAR EDEREK”-

Başbakan’ın açıklamalarına işaret eden Hamzaçebi, şöyle devam etti:

“Muhalefete yönelik olarak ‘Sayın Kılıçdaroğlu da Sayın Bahçeli de burada niye yoklar, burada olmalıydılar’ diyerek cenazeyi istismar ederek cenaze üzerinden muhalefeti eleştirmek en hafif ifadesiyle o cenazeye saygısızlıktır. Cenazeyi kullanmak suretiyle polis devleti yasasını meşrulaştırmak istiyor.

Bir cenaze şehit edilmiş bir insanımızın cenazesi üzerinden hiçbir zaman bu kadar siyaset yapılmamıştı.”

-“BU OPERASYONDA BİRÇOK SORU İŞARETİ VARDIR”-

Şehit savcıyı kurtarmak için yapılan operasyona işaret eden Hamzaçebi, “Soru işaretlerinin aydınlatılmasını istemek kadar doğal bir şey yoktur. Bu operasyonda birçok soru işareti vardır, birçok kuşku vardır. Bunları aydınlatmak yerine Davutoğlu’nun muhalefete yüklenmesi hükümetin, emniyetin operasyondaki  başarısızlığını örtmek gayretinden başka bir şey değildir, ortada başarısız bir operasyon vardır. İstihbarat ve polis bu eylemi nasıl haber alamamıştır?” sorusunu yöneltti.

-“BU ÇOK UCUZ BİR SİYASET”-

Hamzaçebi şöyle devam etti:

“O başarısızlığı örtmek için o cenaze kullanılmak suretiyle oradan Kılıçdaroğlu’na, Bahçeli’ye yükleniyor. Bu çok ucuz bir siyaset. Sayın Kılıçdaroğlu cenaze evine gitti, taziyede bulundu.

Fıtratta cami avlusunda siyaset yapmak yoktur. Bunların fıtratında fitne var, nifak var.

Sanki ölen Cumhuriyet savcımız AKP’nin savcısı, bu insan Cumhuriyetin savcısı, hepimizin savcısı. Sen hangi hakla o cenazeyi sahiplenip orada o cenaze üzerinden siyaset yapıyorsun.

Ortada başarısız bir operasyon vardır.”

-“AÇIKLADIĞI PAKETLERİN ÖMRÜ BİR SABUN KÖPÜĞÜNÜN ÖMRÜ KADAR”-

Başbakan’ın açıkladığı İstihdam ve Teşvik Paketine değinen Hamzaçebi, şu değerlendirmeyi yaptı.

“Sayın Davutoğlu birbiri ardına ekonomik paketler açıklıyor. Yeni oyuncağı bu… Açıkladığı paketlerin ömrü bir sabun köpüğünün ömrü kadar. Paket açıklamayı seviyor. O paketin zayıflığını yanındaki kalabalık bakan ordusuyla gidermeye çalışıyor. Paket boş, yanına 7 bakanını değil istersen Bakanlar Kurulunu al paketin içi boş. CHP’yi taklit etmeye çalışıyor, takip etmeye çalışıyor, onu da beceremiyor. Panik psikolojisi.”

-“AL BU 50 LİRAYI BAŞINA ÇAL”-

Başbakan’ın emekliler konusundaki açıklamalarına değinen Hamzaçebi, “Sosyal Güvenlik Destek Primini biz kaldıracağız diyoruz. O şimdi korkuyla bir adım atıyor, 'biz bunu yüzde 15’den yüzde 10’a indireceğiz, 50 lira artış sağlayacağız bu emeklimizin maaşında'. Al bu 50 lirayı ben de başına çal diyorum. Biz bunu kaldıracağız diyoruz” dedi.

-SABUN KÖPÜĞÜ BENZETMESİNİ YAPTI-

Başbakan’ın açıkladığı yeni ekonomi paketine ilişkin Hamzaçebi, “Bu ekonomik programın hiçbir inandırıcılığı yoktur. Bir sabun köpüğü kadar ömrü olacaktır” değerlendirmesini yaptı.

-“SANAL BAŞBAKAN”-

Başkanlık tartışmasına da  değinen Hamzaçebi, “Türkiye’de sanal başbakan var” ifadesini kullandı.

Bir soruya Hamzaçebi, “Savcımızın koruma polislerinin alındığı yönünde veya o sırada koruma polislerinin olmadığı yönündeki bilgi bende de var.  Bu konuda biz açıklama bekliyoruz. O terör örgütü üyeleri o odada neden etkisiz hale getirilmedi? Bu havalandırma sistemi kullanılmak suretiyle onları etkisiz hale getirecek bir gaz o odaya konulamaz mıydı? X-Ray cihazın yok mu, bir insanın üzerinde silah var ise o makinenin verdiği sinyalin gücü artar, silah olduğu anlaşılır” yanıtını verdi.

-“BASIN BUNLARI SORUYOR, CEZA OLARAK ONU CAMİ AVLUSUNA SOKMUYOR”-

Bir başka soruya Hamzaçebi, “Bir tepki olarak ben avukatları arayacağım tepkisini suçluluk psikolojisine bağlıyorum, başarısız bir operasyon yapılmıştır, hükümet bu konuda suçludur, bu suçluluğunu örtbas etme gayreti içinde ben kimseyi tanımam diyor, herkesi ararım. Basın bunları soruyor, ceza olarak onu cami avlusuna sokmuyor” dedi.

“Başbakan talimatı ben verdim dedi, nasıl  değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da Hamzaçebi, “Bir facia. Bir operasyon talimatını Başbakan’ın veriyor olması bir skandal. Bu teknik bir konudur. Başbakan’ın görevi değildir bu ama meraklı kendisi” yanıtını verdi.

Hamzaçebi, “Davutoğlu basına yasak koyuyor, cami avlusuna almıyor. Onun selefi de bu konuları çok iyi yapıyordu. Bu onu geçmeye aday bu konuda.  Daha ileriye gidiyor. Biz onun selefine diktatör diyorduk, kendisine cep diktatörü diyoruz. Davutoğlu bir cep diktatörüdür” diye konuştu. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@