Türkiye'de Bir Anda 3 Ay İçinde Zorunlu Olarak Ara Seçime Gidilebilir!

Habertürk köşe yazarlarından Muharrem Sarıkaya bugün ilginç bir tespitte bulunarak Türkiye'de ara seçim olma ihtimalinin yüksekliğini kaleme aldı. Muharrem Sarıkaya'nın iddiasına göre TBMM'de bazı isimlerin milletvekilliğinin düşmesi ile ara seçime gidilebilecek.

Türkiye'de Bir Anda 3 Ay İçinde Zorunlu Olarak Ara Seçime Gidilebilir!

Türk siyasetinde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ederken Habertürk Gazetesi köşe yazarlarından Muharrem Sarıkaya'nın bugünkü köşe yazısında ara seçim olabileceğine dair tespiti gündeme bomba gibi düştü.

ARA SEÇİM İHTİMALİ GÖZÜKTÜ!

Bazı milletvekillerine ilişkin fezlekelerin TBMM'ye gönderildiğini hatırlatan Muharrem Sarıkaya, “TBMM'de bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve sonrasında yaşanabilecek gelişmeler oldukça sürprize açık sonuçlar doğurabilir. Şu anda kadar TBMM'de çeşitli nedenlerle eksilen üyesayısı 15 oldu. 15 milletvekilinin milletvekilliği adli veya ölüm nedenleriyle sonlandı. Bu durum da aritmetik anlamda hesaplamaları değiştirdi.” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasına dikkat çeken Muharrem Sarıkaya, “Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun hapis cezası onandı. Eğer süreç Enis Berberoğlu'nda yapılan uygulama gibi olursa Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşürülecek. Bununla beraber milletvekilliği düşenlerin sayısı 16'ye yükselecek.” ifadelerini kullandı.

3 AY İÇİNDE SEÇİME GİDİLMESİ ZORUNLULUK OLACAK!

TBMM'de milletvekili sayısındaki eksilmenin bir ara seçim ile sonuçlanabileceğini söyleyen Muharrem Sarıkaya, “TBMM'de başta HDP milletvekilleri olmak üzere bazı vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına dair gelişmeler yaşanabilir. Bunun ardından da mahkumiyet kararları gelip milletvekillikleri düşerse ara seçim yapılması zorunluluk olacak. Anayasa gereği TBMM'de boşalan koltuk sayısı yüzde 5'e ulaşırsa yani 30 milletvekili olursa üç ay içerisinde ara seçime gitme zorunluluğu bulunuyor. Böyle bir durumda da Türkiye seçim ortamına girmiş olacak.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@