Türkiye-Irak İş Konseyi Kuruldu

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Irak ile Türkiye’nin birbirini tamamlayıcı iki ekonomi olduğunu belirterek, “Irak\'ta her ne yoksa Türkiye\'de vardır, Türkiye\'de ne yoksa birçoğu Irak\'ta vardır. Irak\'ın istikrarını kendi istikrarımız, birlik ve beraberliğini kendi birlik ve beraberliğimiz, Irak\'ın refahının ve ekonomisinin artmasını da kendi refah ve ekonomimizin artması olarak görüyoruz\" dedi.

Haberler 17.08.2015, 18:20
Türkiye-Irak İş Konseyi Kuruldu

ANKARA(ANKA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Irak ile Türkiye’nin birbirini tamamlayıcı iki ekonomi olduğunu belirterek, “Irak'ta her ne yoksa Türkiye'de vardır, Türkiye'de ne yoksa birçoğu Irak'ta vardır. Irak'ın istikrarını kendi istikrarımız, birlik ve beraberliğini kendi birlik ve beraberliğimiz, Irak'ın refahının ve ekonomisinin artmasını da kendi refah ve ekonomimizin artması olarak görüyoruz" dedi.

Türkiye-Irak İş Konseyi Toplantısı ve Kuruluş Anlaşması ve DEİK’in yeni ofisinin açılmasına ilişkin basın toplantısı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan,  DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mehmet Büyükekşi, Nail Olpak, Halim Mete ve Mithat Yenigün’ün katılımları ile İstanbul River Plaza’da gerçekleşti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci burada yaptığı açıklamada, "Türkiye olarak birlik ve beraberlik içerisindeki Irak hükümetiyle ilişkilerimizi olabildiğince artırmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Irak ile Türkiye’nin birbirini tamamlayıcı iki ekonomi olduğunu belirten Zeybekci, “Irak'ta her ne yoksa Türkiye'de vardır, Türkiye'de ne yoksa birçoğu Irak'ta vardır. Irak'ın istikrarını kendi istikrarımız, birlik ve beraberliğini kendi birlik ve beraberliğimiz, Irak'ın refahının ve ekonomisinin artmasını da kendi refah ve ekonomimizin artması olarak görüyoruz" dedi. Türkiye için Anadolu ne kadar önemliyse Irak’ın da buradaki iş imkanı, ekonomik ortam, huzur ve istikrar için aynı öneme sahip olduğunu belirten Zeybekci, "Türk firmalar Iraklı, Iraklı firmalar Türk şirketlerle ortaklık kursun. Siz de Türkiye'ye gelin, Türkiye'de ortaklıklar kurun, Türkiye sizin de vatanınızdır, İstanbul sizin de şehrinizdir, bu kadar derin ortak tarihe sahip ülkeler olarak ilişkilerimizi ecdatlarımızın ilişkileri gibi geliştirip derinleştirirsek iki ülke de karlı çıkar" dedi.

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, “Önümüzde yeni bir dünya, yeni bir Orta Doğu, yeni bir Irak varken ortak bir vizyon ile Irak’ın yeniden imarı, küresel bağlantılarının gelişmesi için yeni projelere imza atabileceğimize inanıyorum” dedi.  Ticari ilişkilerin kalıcı ve sürdürülebilir yatırım ilişkileri ile derinleştirmesinin planlandığını belirten Vardan, Türkiye ve Irak iş çevrelerini bir araya getiren “Irak’ta Yatırım Olanakları” konferansının İstanbul’da gerçekleştirildiğini söyledi. Irak’ın son dört yılda en çok ihracat yapılan ikinci ülke haline geldiğini belirten Vardan, Türk şirketlerinin Irak’taki en etkin şirketler olduğu bilgisini verdi. Ortak vizyon ile iki ülke işadamlarını bir araya getirerek hayata geçirecek olan Türkiye-Irak İş Konseyi Kuruluş Anlaşması’nın imzalanacağını belirten Vardan, “Konsey karşılıklı olarak iş ve yatırım yapan, Irak ile ticaret yapan değişik sektörlerden işadamlarının ortak sesi olacak. Konseyimiz iki ülke arasındaki potansiyel işbirliğininin karşılıklı olarak verimli yatırımlara dönüşmesine öncülük edecek” dedi.

Türkiye-Irak İş Konseyi Kuruluş Anlaşması İmza Töreni’nden sonra DEİK’in yeni ofisinin açılışına ilişkin basın toplantısında DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Vardan, yeniden yapılandırılan DEİK’in, Anayasa mahkemesinin de tanımında “Kamu gücüyle donatılmış, kendine özgü, atipik, özel hukuk tüzel kişiliğinie haizdir” ibaresinin yer aldığını söyledi. DEİK’in bir kamu kuruluşu  olmadığını belirten Vardan, “Türk özel sektörünün hemen tamamının temsil edildiği farklı ve özel bir statüsü vardır. Bizler bu yapıda, faaliyetlerimizi Ekonomi Bakanlığı ile son derece uyumlu ve koordineli olarak, işbirliği içinde ve hedef odaklı bir şekilde yürütmekteyiz.  Ekonomi Bakanlığı bu alandaki hedeflerin kamu tarafındaki, DEİK’te  ise özel sektör tarafındaki işleri yapmakta ve koordinasyonu sağlamaktayız” dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@