Türkiye-Ab Kpk Eş Başkanı Demirkıran: Yeni Başlığın Açılması Gündemde

BRÜKSEL(ANKA) - Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eş Başkanı Afif Demirkıran, Türkiye-AB müzakre sürecinin siyasi sebeplerle bloke edildiğini  vurgularken  Haziran sonuna kadar devam edecek Letonya Dönem Başkanlığı

Haberler 07.04.2015, 09:49
Türkiye-Ab Kpk Eş Başkanı Demirkıran: Yeni Başlığın Açılması Gündemde

BRÜKSEL(ANKA) - Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eş Başkanı Afif Demirkıran, Türkiye-AB müzakre sürecinin siyasi sebeplerle bloke edildiğini  vurgularken  Haziran sonuna kadar devam edecek Letonya Dönem Başkanlığı sırasında Türkiye-AB müzakerelerinde yeni bir faslın açılmasınını gündemde olduğunu belirterek “Tabiidir ki yeni bir faslın açılması müzakerelere yeni bir ivme kazandıracaktır” şeklinde konuştu.

ABHaber’e konuşan Afif Demirkıran,  2005 yılında resmen başlayan Türkiye-AB Katılım Müzakerelerinde, siyasi sebeplerle açılması engellenen fasıllar nedeniyle, henüz ciddi bir aşama kaydedilemediğini, 10 yıla yakın bir sürede 35 müzakere faslından sadece 14’ü açılabildiğini ve birçok faslın açılmasının ise siyasi sebeplerle bloke edildiğini belirterek şunları söyledi:

“Bu bağlamda, Avrupa’da neredeyse herkesin ve her kesimin açılmasının gereğini ifade ettiği 23. Fasıl olan Yargı ve Temel Haklar Faslı ile 24. Fasıl: Adalet, Özgürlük ve Güvenlik Faslının da siyasi blokaj nedeniyle henüz açılmamış olması Türkiye-AB ilişkileri açısından düşündürücü bir durum oluşturmaktadır.”

-17. FASLIN AÇILMASI GÜNDEMDE-

ABHaber’e göre Demirkıran “Ayrıca, Letonya Dönem Başkanlığında Türkiye-AB müzakerelerinde yeni bir faslın (17. Fasıl: Ekonomik ve Parasal Politikalar) açılması da gündemdedir. Tabiidir ki yeni bir faslın açılması müzakerelere yeni bir ivme kazandıracaktır” dedi.

Geri Kabul Anlaşması ve Vize Serbestisi Diyaloğu konularında ise şimdilik her şeyin yolunda gibi göründüğünü ifade eden Demirkıran, Türkiye Geri Kabul Anlaşması’nın kendine yüklediği sorumlulukları birer birer yerine getirirken, Vize Serbestisi Diyalogu yol haritası kapsamında yayınlanan ilk raporun da Türkiye’ye olumlu sinyaller verdiğini belirtti.

Demirkıran, “Birkaç yıl gibi kısa bir zaman içinde gerçekleşmesi beklenen Türkiye vatandaşlarına vize serbestisi uygulaması şüphesiz Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir soluk getirecektir”  şeklinde konuştu.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@