Türeli: Gün Birlik Olup CHP'yi İktidar Yapma Günüdür

24. dönem Chp İzmir Milletvekili R.Aşkın Türeli seçim çalışmalarına Tüm yerel sen sendikası ziyaretiyle başladı…

Haberler 26.10.2015, 22:49
Türeli: Gün Birlik Olup CHP'yi İktidar Yapma Günüdür

TÜRELİ   “ GÜN BİRLİK OLUP CHP Yİ İKTİDAR YAPMA GÜNÜDÜR”….

24. dönem Chp İzmir Milletvekili R.Aşkın Türeli seçim çalışmalarına Tüm yerel sen sendikası ziyaretiyle başladı…

Dört yıldır Plan Bütçe Komisyonunda görev yapan Türeli CHP iktidarında kamu emekçilerine grevli toplu sözleşme hakkı vereceklerini söyledi..

1 kasım seçimlerine sayılı günler kala CHP Genel merkezi ekonomi kurmaylarınıda alana sürdü.24. dönem milletvekili olarak görev yapan Türeli hafta sonuna kadar tüm ilçelerde CHP’nin seçim bildirgesinde yer alan ekonomi ile ilgili  projeleri seçmenlere duyuracak. Bu gerekçe ile de ilk startı emek örgütlerini ziyaret ederek başladı.Birleşik Kamu İş Konfederasyonuna bağlı Tüm Yerel Sen Sendikası ile Genel Sağlık İş Sendikalarını ziyaret eden  Türeli partisinin sendikalar ve taşeron ile ilgili projelerini anlattı..

CHP nin Ekonomi Kurmayı Türeli’yi Tüm Yerel Sen 1 Nolu Şube Başkanı Dr. Hakan KIRAN,Genel Sağlık İş Şube Başkanı Muteber ÇOLAK ile 1 ve 2 Nolu Şubelerin Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı

Tüm Yerel Sen 1 Nolu Şube Başkanı Dr Hakan KIRAN ,Türeliye “geçtiğimiz yasama yılında mecliste Kamu emekçilerinin  sesi oldunuz, Emek eksenli mücadelede her zaman emekçinin yanında olacağınızdan hiç kuşkumuz yok, koalisyon hükümetide olsa  o hükümette Çalışma Bakanı olarak sizi görmek istiyoruz.Çünkü emekçilerin sorunlarını en iyi bilen bürokratsınız”  şeklinde konuştu.

Türeli de bu  temenniden duyduğu memnuniyeti dile getirerek şube başkanına teşekkürlerini iletti.

“Gün birlik olup CHP yi iktidar yapma günüdür “ diyerek sözlerine başlayan TÜRELİ

CHP iktidarında Memurlara Grevli Toplu Sözleşme hakkı vereceklerini  ve Sendikal hakları genişleterek yasal güvence altına alacaklarını  söyledi.

Türeli Ayrıca” “İş Yasası’nı "Temel İş Yasası" olarak düzenleyecek ve hiçbir işçiyi kapsam dışında bırakmayacağız

  Çalışma koşullarını, ILO, Avrupa Sosyal Şartı ve diğer AB mevzuatıyla uyumlu olacak şekilde yeniden düzenleyeceğiz.

Gözden geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı'nın, yıllık izin, asgari ücret ve sendikal hakları da içeren ilkelerini çekincesiz olarak onaylayacağız.

Taşeronlaşmanın sona erdirilmesi için kamu kurumlarından başlayarak etkili bir eylem planı uygulayacağız. Kamuda taşeron işçiliğine, özel kesime de örnek olacak biçimde son vereceğiz. Kurum ve kuruluş kanunlarına dayanılarak yaşama geçirilen her türlü geçici ve güvencesiz istihdam biçimlerine, 4/B kapsamında düzenlenen sözleşmeli personel ve 4/C kapsamında düzenlenen geçici personel uygulamalarına son vereceğiz. Bu kapsamdaki kamu personelini memur ve işçi kadrolarına geçireceğiz.

Sosyal bakımdan yeterli gelişme sağlamayan bir ülkede hızlı ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma gerçekleştirilemez. Yurttaşların sağlığını, eğitimini, güvenliğini en iyi şekilde gözeterek ekonomi için gerekli üretken ve vasıflı iş gücünü yaratmak sosyal devletin görevidir. Yoksulluğun ortadan kaldırılması ve eşitsizliklerin azaltılması sosyal dayanışmayı güçlendirecek, toplumsal gerilimleri azaltacaktır. Ülkemize siyasi istikrar, barış ve huzur getirecektir” dedi.

 Eğitim

Eğitim konusunda ise TÜRELİ  köklü değişiklikler yapacaklarını belirtirken ,Bir yıl okul öncesi, 8 yıl ilköğretim olmak üzere toplam 9 yıl temel eğitim ve 4 yıl ortaöğretimden oluşan 1+8+4 eğitim sistemini hayata geçireceklerini, 13 yıl süreli, tam gün, nitelikli ve ücretsiz zorunlu eğitim modelini uygulayacaklarını  söyledi

Sağlık

Ziyarette Genel Sağlık İş Şube başkanı Muteber Çolak’a da sağlık  konusundada hükümetin sınıfta kaldığını belirterek Özel Hastanelerde katkı payının %30 lardan %200 lere çıktığını belirterek

Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için yurttaşlardan alınan katılım payı, ilave ücret vb. ödemeleri kaldıracaklarını CHP, Aile Sigortası Programı kapsamında, yoksul yurttaşların GSS primlerini Hazine'den karşılanacağını söyledi.

Etnik kimlik üzerinden ve inanç üzerinden siyaset yapanların ayrıştırıcı ve bölücü olduğunu dikkat çeken Türeli en büyük tehlikenin bunlar olduğunu ve bu tuzağa düşülmemesi gerektiğini vurguladı.

13 yıllık AKP iktidarının Eğitim-Dış Politika-Hukukun üstünlüğü-Ekonomi ve Toplumsal Barış konusunda halkımıza tam bir erazyon yaşattığınıda  söyleyen Türeli bu sorunları aşabilecek kadroların CHP içinde bulunduğunu belirtti.

Ziyaret sonunda Tüm Yerel Sen 2 nolu Şube Mali sekreteri Nazmiye IŞINAK Sendika rozetini Türeli’nin yakasına takarak seçimlerde başarılar diledi.

Kaynak: KamuGundemi.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@