Teklife Olumlu Olumsuz Yanıt Verenler Kimler?

Geçici seçim hükümetini kurmak için görevlendirilen Başbakan Davutoğlu’nun 11 milletvekiline cevap vermek için verdiği süre doldu. Davutoğlu’nun teklifine 3 milletvekili olumlu yanıt verdi.

Haberler 27.08.2015, 22:02
Teklife Olumlu Olumsuz Yanıt Verenler Kimler?

ANKARA(ANKA) – Geçici seçim hükümetini kurmak için görevlendirilen Başbakan Davutoğlu’nun 11 milletvekiline cevap vermek için verdiği süre doldu. Davutoğlu’nun teklifine 3 milletvekili olumlu yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 25 Ağustos’ta geçici seçim hükümetini kurmak üzere görevlendirilen Ahmet Davutoğlu, CHP’den 5, MHP ve HDP’den ise 3 milletvekiline teklif götürmüştü. Gönderdiği davet yazısına bugün saat 18.00’e kadar cevap isteyen Davutoğlu’na 3 vekil olumlu yanıt verirken, 8 vekil kabinede yer almayacaklarını açıkladı.

 

-CHP’DEN KİMSE OLUMLU YANIT VERMEDİ-

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kararı almasının ardından Türkiye tarihinde bir ilk yaşandı ve geçici hükümet kurma süreci başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, kurulacak seçim hükümetine üye vermeyeceklerini açıklamış ve kapılarını Davutoğlu’na kapamıştı.

Davutoğlu, 26 Ağustos’ta resmi bir yazı göndererek, CHP’den 5 milletvekilini kabineye davet etti. Kabineye davet edilen, İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Antalya Milletvekili Deniz Baykal, İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan bu teklifi reddederek kabinede yer almayacaklarını açıkladı.

 

-MHP’DE TÜRKEŞ ÇATLAĞI-

 

Davutoğlu’nun teklif götürdüğü bir diğer parti ise MHP’ydi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Davutoğlu ile yaptığı son görüşmenin ardından yaptığı yazılı açıklamada, seçim hükümetine üye vermeyeceklerini açıklamıştı. Davutoğlu MHP’den İstanbul Milletvekili Meral Akşener, İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’e teklif götürdü. MHP’den hiçbir ismin bu teklifi kabul etmeyeceği beklenirken, Türkeş bakanlık teklifini kabul etti.

Davutoğlu’nun teklifi ayrıca Tanrıkulu’nun da istifasına neden oldu. Tanrıkulu, Davutoğlu’nun teklifini kabul etmeyeceğini açıkladığı yazıda aynı zamanda Genel Başkan Yardımcılığı görevinde de istifasını verdi.

 

-TÜZEL İSE KATILMAYACAĞINI AÇIKLADI-

 

HDP’den de 3 milletvekiline davet gönderildi. Bu isimler, İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca oldu. Bu davette HDP tarafından olumlu yanıt verileceği ve HDP’nin kabinede yer alacağı ilan edilirken, HDP’de de bir sürpriz yaşandı. Tüzel TBMM’de düzenlediği bir basın toplantısı ile bu teklifi reddettiğini açıkladı.

 

-11 AK PARTİLİ, 2 HDP’Lİ 1 MHP’Lİ, 11 BAĞIMSIZ BAKAN OLACAK-

 

26 kişilik kabinede Başbakan Davutoğlu hariç, 11 AK Partili üye olacak. Davutoğlu’nun verdiği sürenin dolmasının ardından ortaya çıkan tabloya göre ise 2 HDP’li vekil, 1 MHP’li vekil, 11 bağımsız bakan kabinede yer alacak.

Şimdi ise Başbakan Davutoğlu’nun bağımsız olarak hangi isimlere bakanlık götüreceği merak ediliyor. (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@