Tck'dan ‘Cumhurbaşkanına Hakaret' Maddesinin Kaldırılması İçin Teklif

ANKARA (ANKA)- CHP,  Türk Ceza Kanunu’nun “Cumhurbaşkanına Hakaret” başlıklı maddesi...

Haberler 09.10.2015, 09:25
Tck'dan ‘Cumhurbaşkanına Hakaret' Maddesinin Kaldırılması İçin Teklif

ANKARA (ANKA)- CHP,  Türk Ceza Kanunu’nun “Cumhurbaşkanına Hakaret” başlıklı maddesinin yürürlükten kaldırılması için kanun teklifi verdi. Söz konusu madde Cumhurbaşkanı’na hakaret eden kişinin bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını öngörüyor.

CHP İstanbul milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ile Gürsel Tekin imzasıyla Türk Ceza Kanunun 299’ncu Maddesinin Yürürlükten Kaldırılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Teklif,  Türk Ceza Kanunun “Cumhurbaşkanına hakaret” başlıklı 299’uncu maddesinin yürürlükten kaldırılmasını öngörüyor.

-GEREKÇE-

Teklifin gerekçesinde,  Türk Ceza Kanunu’nda Cumhurbaşkanı için özel olarak düzenlenmiş olan 299’uncu maddenin yürürlükten kaldırılması halinde, Cumhurbaşkanı’nın da toplumun herhangi bir ferdi gibi eleştiri sınırlarını aşar mahiyette bir eylemle karşı karşıya kaldığında tüm hukuki haklarını kullanabileceği sabit olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Bu yolla Cumhurbaşkanı’nın görevinden dolayı olmasa dahi şahsına karşı gerçekleştirilen eylemleri herhangi bir kişiden farklı usullere tabi tutmanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu, mevcut düzenlemenin özellikle ifade özgürlüğü bakımından ciddi bir sorun yarattığı aşikardır. Bu nedenledir ki Türk Ceza Kanunu’nun ‘Cumhurbaşkanına Hakaret’ başlıklı 299’uncu maddesinin yürürlükten kaldırılarak, yine aynı Kanunun her vatandaşa uygulanan hukuk kuralları çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.”

 TCK’nın “Cumhurbaşkanına hakaret” başlıklı 299. Maddesine göre; Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Verilecek ceza, suçun alenen işlenmesi hâlinde, altıda biri; basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, üçte biri oranında artırılır. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@