Tbmm Genel Kurulu Özgecan İle Açıldı

ANKARA(ANKA) - TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı Başkanlığı’nda açıldı. Gündem dışı konuşmalarla başlayan Genel Kurul’da, Özgecan için konuşmalar yapıldı.

Haberler 17.02.2015, 18:19
Tbmm Genel Kurulu Özgecan İle Açıldı

ANKARA(ANKA) - TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı Başkanlığı’nda açıldı. Gündem dışı konuşmalarla başlayan Genel Kurul’da, Özgecan için konuşmalar yapıldı.

Meclis Başkanvekili Ayşenir Bahçekapılı, “Kadına yönelik şiddet bugün itibarıyla ulaştığı boyutlarla önemli bir gündem hâlini almış ağır bir insan hakkı ihlalidir ve dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de birlikte mücadeleyi gerektiren toplumsal bir sorundur. Hepimizin yüreğini kanatan kadına yönelik şiddet kurbanı bu kez üniversite öğrencisi Özgecan Aslan oldu.Toplumda kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması, ancak ve ancak kadın ve erkeğin eşitliği konusunda bütün toplumda farkındalığın oluşmasıyla mümkündür” dedi.

MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, “Özgecan'a Allah'tan rahmet diliyorum. Ama Özgecan'ın ailesiyle beraber kendini Türk milletinin parçası hisseden bütün ailelere sabır temenni ediyorum. Çünkü bu kez ateş yalnızca düştüğü yeri değil hepimizin yüreklerini yaktı, hepimizin evine düştü bu ateş.Biz hepimiz bu milletin bir parçasıyız ve görüyoruz ki toplum olarak emanetlerimize sahip çıkmıyoruz. Hukuk şunu yazmaz, yolda yürürken düşen birini tut elinden kaldır diye bir kanun maddesi yok. Ama bu, bizim insani olarak, vicdani olarak, doğal hâlimizle yaptığımız bir şeydir. Her şeyi hukuktan bekleyemeyiz ve dolayısıyla, sokakta, evde, okulda, her yerde birbirimize emanetiz, toplum olarak birbirimizin emanetiyiz” diye konuştu.

Meclis Genel Kurulu’nda Özgecan için söz alan milletvekilleri şöyle dedi:

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, “Gencecik bir kadın, yaşama sevinciyle dolu bir insan, babasının tabiriyle melek Özgecan; alçakça, hunharca, kalleşçe katledildi.Sevgili Özgecan'ın annesi Songül Hanım, babası Mehmet Bey, Özgecan'ın arkadaşları, sevenleri, ardından gözyaşı dökenler ve bu büyük acıyı yüreğinde hissedenler; hepinizi saygıyla selamlıyorum.2000'li yılların başından bugüne dek artan kadın cinayetlerine maalesef bir de Özgecan eklendi. Özgecan 20 yaşında, pırıl pırıl bir üniversite öğrencisiydi. Canilerin karşısında, değil çığlık atmak, var gücüyle direnmişti. Ancak, vahşet sınır tanımamış, babasının deyimiyle meleğinin kolu kanadı kırılmıştı. ‘Çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin.’diyen bakan Özgecan'ın çığlığını duymuş mudur bilinmez, ancak Özgecan'ın çığlığını tüm Türkiye duydu.”

AK Parti Mersin Milletvekili Münevver Öktem, “İlimizde işlenen Özgecan Aslan cinayetiyle ilgili gündem dışı söz almış bulunmaktayım. Yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.Özgecan'ın ailesinin derin ve sahici acılarının karşısında sosyal medyada sloganlar ve ne yazık ki Mecliste de hakaretamiz sözler havada uçuşurken, konu üzerinden siyasal çatışmalar yaşanmasından inanın bir milletvekili olarak derin üzüntü duyuyorum, aynı zamanda bir anne olarak Özgecan cinayetinden büyük bir üzüntü duyuyorum.Mersin'den yükselen bu acı çığ gibi büyüyerek hepimizin yüreğini yaktı. Bu bir cinayettir, insanlık vicdanının ve değerlerinin asla kabul edemeyeceği vahşice ve barbarca işlenmiş bir cinayettir. Doğru analiz etmemiz, yaşanan bu menfur olayı kadına uygulanan şiddetin başka bir boyutunda değerlendirmemiz gerekir. Çünkü kadına yönelik şiddeti yalnızca toplumsal cinsiyet farklılığıyla kategorize edersek bu cinayette birçok şeyi göz ardı ederiz.”

Hükümet adına söz alan  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin  tüm dünyada hala en önemli sorun alanlarından biri olduğuna dikkat çekti. İslam şöyle dedi:

"Bu sorun, uzun bir zaman sürecinden geçerek ne yazık ki günümüze kadar taşınmış durumda. Şiddet ne biçimde olursa olsun, kadınların hayatına korku ve güvensizliği sokuyor, temel hak ve hürriyetlerini kullanmalarını engelliyor. Sorun tüm dünyada tartışılıyor, her ülke kendine göre birtakım tedbirler alıyor ancak ne yazık ki şu ana kadar hiçbirimiz köklü bir çözüme ulaşabilmiş değiliz. Ülkemizde ve dünyada kadına yönelik şiddetin en korkunç biçimi olan kadın cinayetlerinde durum ne yazık ki böyle değil. Kadına yönelik şiddetin diğer türlerindeki nispi azalmaya karşılık kadın cinayetlerinde özellikle son bir yıl içinde yaklaşık yüzde 40 oranında bir artış olduğunu tespit ediyoruz. Bu artışı, ülkemizde işlenen genel cinayetlerle, tüm kesimlere -yaşlı, genç, kadın, erkek- herkese karşı işlenen cinayetlerle karşılaştırdığımız zaman yine aynı verileri alıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak, kurulduğumuzdan bu yana kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda önleyici, koruyucu, caydırıcı ve rehabilite edici tedbirler üzerinde çalışıyoruz, çalışacağız.”

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da, tüm kadınları isyana teşvik eden bir Özgecan Aslan cinayetiyle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “ Tabii ki, bu cinayeti işleyen sadece Özgecan'ı öldürmedi, sadece Özgecan'ı katletmedi, aynı zamanda Özgecan'ın annesini, Özgecan'ın ailesini, Özgecan'ın arkadaşlarını ve biz tüm kadınları da katletti, bizleri de yaraladı. Özgecan cinayeti bir ilk değildi aslında bu coğrafyada, bir son da olmayacak ne yazık ki; eğer tedbirlerimizi alamazsak, eğer zihniyetimizi ve sistemimizi değiştirmezsek birçok Özgecan daha aramızdan kayıp gidecek” dedi.  Buldan şöyle dedi: “Şu gerçeği hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor değerli arkadaşlar; bu sistemde, Özgecan ne bir ilktir ne de son olacaktır. Başta bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç vardır, bir sistem değişikliğine ihtiyaç vardır. Bu cinayetleri işleyene bizler caydırıcı cezalar vermediğimiz sürece daha çok kayıplarımız olacaktır, ama Özgecan için yasta olmadığımızı, isyanda olduğumuzu ve isyanımızı büyütmemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum.Bir kez daha, Özgecan şahsında, cinsel taciz ve tecavüzlerde yaşamını yitiren tüm kadınlara ve ailelerine başsağlığı diliyorum.”

MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır, “Öncelikle Özgecan kızımıza yüce Allah'tan rahmet, ailesine, arkadaşlarına, komşularına, tüm Mersin halkına, aslında tüm Türkiye'ye, hatta tüm insanlığa başsağlığı diliyorum. Allah, tüm ülkemize ve milletimize bir daha böyle bir acıyı ve utancı yaşatmasın” diye konuştu.

Şandır şöyle devam etti:  “Bir yılda 300 kadının, hatta bir ayda 20 kadının katledilmesini, kadın cinayetlerinin son yedi yılda yüzde 1.400 kat artmasını durup düşünmeliyiz. Bize ne oluyor? Cinnet mi geçiriyoruz? Nerede, neyi yanlış yapıyoruz? Hangi konuyu eksik bırakıyoruz? Bunu, Parlamento olarak, siyaset kurumu olarak, insanlar olarak, insanlığa bir borç, Topluma karşı, insana karşı topluca sorumluyuz. Ancak, Özgecan cinayeti bir sonuçtur. Bu sonucu öncelikle, ülkemizi yönetenlerin durup düşünmesini… On iki yıl sonrası bir kampanya başlatılmasına geç kalınmadı mı? Yazık değil mi bu insanlara? Dolayısıyla, söz konusu olan insan canıysa, kendi insanımızı koruyamıyorsak, hangi başarıdan, hangi güzellikten bahsedebiliriz? Ben 3 kız babası bir insan olarak söylüyorum, Özgecan kızımızdır Özgecan her birimizin kızıdır, gelinidir, eşidir, anasıdır, kız kardeşidir; meseleye böyle bakmanız lazım. O ananın ve o babanın yaşadığı ızdırabı sözle ifade etmek değil, yüreğinizde duymanız lazım. Konuşmak değil gereğini yapmak mecburiyetinde olan insanlarız. Siyaset kurumu olarak, siyasi partiler olarak ve öncelikle ülkeyi millet adına yöneten siyasi iktidar olarak konuşmanın değil gereğini yapmanın günüdür bugün. Bunu yapacağımıza ve ne yapılması gerekiyorsa onu yapmak noktasında bir ortak akıl, duyarlı, haysiyetli bir duruş ortaya koyacağımıza inanmak istiyorum.”

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise “Elbette acımız büyük, yaramız büyük. Sevgili Özgecan'ımıza Allah'tan rahmet, tüm yakınlarına ve tüm Türkiye'ye başsağlığı diliyoruz. Tabii, bu konu önemli. Bu konu, bence bugün Meclisimizin tümünün gündemini oluşturmalı” dedi.

AK Parti Grup Mihriban Belma Satır, gelinen noktada  Türkiye'de kadına yönelik şiddet ve tecavüzün  birtakım nedenlerle hala devam ettiğine dikkat çekerek,  “Bununla ilgili araştırma komisyonumuzu da geçmişteki günlerde kurduk ve bütün milletvekili arkadaşlarımızla orada çalışıyoruz. Bu konuda yapılan düzenlemelerde Türkiye'de var olan bütün kadın dernekleri, kadın sivil toplum örgütleriyle birlikte çalıştık. Bugünden sonra da yapılması gerekenleri yine birlikte çalışacağız ve bir neticeye ulaşacağız inşallah.Ben, tekrar, Özgecan'a ve ailesine başsağlığı diliyorum, toplumumuza "Geçmiş olsun." diyorum. Bu konularda birlikte çalışmak üzere bütün bileşenlere, bütün ilgililere davet gönderiyorum” diye konuştu.

Genel Kurul’da çok sayıda milletvekili söz alarak, Özgecan Aslan’ın ölümünü kınadılar. (ANKA)

(BK/OLÇ)


Yorumlar (0)
sisli
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Kasım 2019
İmsak 06:02
Güneş 07:29
Öğle 12:39
İkindi 15:15
Akşam 17:38
Yatsı 19:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@