Tbmm Başkanı Çiçek: Meclis'te Bir Düğün Yapılmadı

ANKARA (ANKA)-TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis’teki pek çok uygulamayı eleştirerek, grup toplantılarını "Ayrancı semt pazarına" benzetti. Çiçek,  “Grup toplantılarına aşırı bir katılım oluyor ve basın toplantısına çevriliyor.

Haberler 17.04.2015, 15:38
Tbmm Başkanı Çiçek: Meclis'te Bir Düğün Yapılmadı

ANKARA (ANKA)-TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis’teki pek çok uygulamayı eleştirerek, grup toplantılarını "Ayrancı semt pazarına" benzetti. Çiçek,  “Grup toplantılarına aşırı bir katılım oluyor ve basın toplantısına çevriliyor. Meclis Ayrancı pazarı gibi, bir düğün merasimi yapılmadı. Grup toplantılarının kapısına bir polis dikmediğimiz kaldı" dedi. 7 Haziran Genel seçimlerinden sonra oluşacak 25. Dönem için siyasi partilere çağrıda bulunan Meclis Başkanı Çiçek, “24. Dönem yeni bir anayasa yapamadık. Çok eleştirdik ama olmadı. Mevcut anayasa çatışma ortamının oluşmasına çok müsait. Yeni dönemde tüm siyasi partilerin anayasa çalışmalarını hazırlamaları gerekir” diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis Tören Salonu'nda, ulusal yayın yapan basın-yayın kuruluşlarının temsilcileri ve parlamento muhabirleriyle kahvaltılı toplantı yaptı. Toplantıda 24. Dönem yasama faaliyetlerini değerlendiren Çiçek, "İstiklal Mahkemeleri" kitaplarının tanıtımını da yaptı. Çiçek ayrıca 1915 Ermeni olayları ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

-İSTİKLAL MAHKEMELERİ ARŞİVİ ARAŞTIRMACILARA AÇILIYOR-

Meclis Başkanı Çiçek, yapılan uzun çalışmaların ardından, İstiklal Mahkemeleri’nin Meclis arşivinin tarihçi ve araştırmacılara açılacağını duyurdu.

Buna göre, İstiklal Mahkemeleri Arşivinin araştırmacıların hizmetine açılabilmesi için gerekli uzman görüşü alınmak üzere 25 Kasım 2013 tarihinde Meclis Başkanlığı’ndan alınan olur çerçevesinde işlemleri tamamlanan İstanbul, Elcezire, Eskişehir  ve Isparta İstiklal Mahkemeleri dosyalarının içerikleri kamuoyu ile paylaşılabilecek. 95 yıldır arşivde muhafaza edilen belgeler kamuoyu ile paylaşılacak.

Çiçek şöyle dedi:

“İstiklal Mahkemeleri, öncelikli olarak asker kaçaklarının önlenmesi için kurulmuştur. Bugünün şartlarında değerlendirmek zor, bugünün kolaycılığı ile geçmişi suçlamak ahlaki ve insaflı tutum olmaz. Dönemin şartlarını iyi bilmek gerekiyor. İhtiyaca binaen bu mahkemeler kurulmuştur. Amacımız;  geçmişimizde yaşanan olayları bir tartışma malzemesi, bir suçlama malzemesi haline getirmek değildir. Yeni bir çatışma kamplaşma değil,  tam tersi insanların geçmişleri nasıl kendilerini takip ediyorsa milletleri de takip eder, geçmişte yaşananları o günün şartlarında değerlendirmek, geleceğimizi de daha sağlıklı teminatlara bağlamak. Evrakları olduğu gibi yayınladık. Bizim tek bir ilave cümlemiz yok. Tarihimizin bu dönemini de bir dedikodu malzemesi olmaktan çıkarmalıyız.12 mahkemeye ait belgeler bilimsel ölçütlerle tastiklendi ve indekslendi. Orijanal hali ve çeviriyi 95 yıl sonra araştırmacıların hizmetine sunuyoruz. İnternetten araştırmacıların bilgisine sunulacak, kitap olarak yayınlıyoruz.

-24. DÖNEM-

24. Dönem Meclis çalışmalarından da bahseden Cemil Çiçek, 24. Dönem Meclis’e rekor seviyede bir ziyaretçi girişinin olduğuna dikkat çekti. Çiçek, “Bu dönem acı tatlı pek çok şey yaşadık. Umarım 25. Dönemde bunlar yaşanmaz. Bu dönem geçmiş dönemlere nazaran pek çok yoğunluk yaşandı” dedi.

Çiçek, 24. Dönem Meclis çalışmalarını şöyle anlattı:

“Türkiye’de en çok çalışan kurumların başında gelir bu Meclis. 24. yasama yılında Dilekçe Komisyonu’na 35 bin 290 başvuru yapıldı. 66 bin 378 kişi de toplu imza ile başvurmuş. TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na 7 bin 594 başvuru yapıldı, 44 rapor yayınlandı. Bu dönem pek çok komisyon kurduk. Bunlardan bir de Anayasa Uzlaşma Komisyonu. Yeni anayasa konusu, maalesef bunu bu dönem sonuçlandıramadık.Geçmişte neden yapamadığımızın özeleştirisini yapmak gerekiyor. Neden olmadı, 1982 dahi bu anayasa yapılırken, ‘bu anayasa değişmeli darbe anayasayı’ diyenler yeni bir anayasa nasıl olmalı dendiğinde bir iki parti dışında hiç kimsenin bir hazırlığının olmadığını da gördük. 21 aylık yapılan çalışmanın sonucunda hiç olmazsa partiler iyi kötü eğer halen o kişiler o fikirleri metinlerin arkasında duruyorlarsa hiç olmazsa dört siyasi partinin anayasa konusuyla ilgili bir taslağı var. 772 kanun tasarısı Meclis'e sunulmuş,  3 bin 83'ü kanunlaşmış. 2 bin 828 kanun teklifi verilmiş, 336'sı kanunlaşmış. Bu dönem kanun tekliflerinin önemli bir kısmının kanunlaştığını söylemek mümkün. 8 bin 635 sözlü soru önergesi verilmiştir. 2 bin 134'ü cevaplandı.”

-GRUP TOPLANTILARI AYRANCI SEMT PAZARI GİBİ-

Meclis Başkanı Çiçek, bu dönem Meclis’e ziyaretçi akını yaşandığını bunun önemli olduğunu vurgularken, grup toplantılarına yapılan ziyaretleri ise eleştirdi. Grup toplantılarının basın toplantısına çevrildiği eleştirisi getiren Çiçek, grup toplantılarını Ayrancı semt pazarına benzetti.  Çiçek şöyle dedi:

“Demek ki halkın içinde bir parlamento. Bunların önemli bir kısmı grup toplantılarına geliyor. Toplumdaki gerginliğin en önemli sebebi de usulüne uygun yapılmayan grup iç yönetmelikelrine uymayan grup toplantılarıdır. Parlamentolar yasama faaliyeti merkezi, siyasi faaliyetlerin merkezi ise genel merkezlerdir. Bu yanlış tercih devam ederse sloganlarla kalabalık basın toplantısı halinde yapmaya devam edersek korkarım bir kısım uzüntülü ve sıkıntılı olaylar yaşayabiliriz. Eğer, 25. Dönemde gerginlik istemiyorsak, hoşgörüye dayalı bir Meclis çalışması arzu ediyorsak, mutlaka bu grup toplantılarının bugünkü görüntü ve üslubundan kurtulması gerekiyor.Partilerin grup iç yönetmeliklerinde bu toplantıları sadace vekiller katılabilir, eski vekiller bile katılamaz. Zaman zaman Ayrancı pazarına döndüğü günler oldu, müzayede salonlarına döndüğü günler oldu. Bunlar hoş değil.  Meclis’in güvenliğini de olumsuz yönde etkilemiştir. Kiminle konuştuysam benim gibi düşündü ama bir saat sonra herkes bildiği gibi uygulamaya devam etti. Meclis'in süratle bu görüntüden kurtarılması gerekir. Yoksa bir takım sıkıntılı olaylarla karşılaşabiliriz. Siyasetin yapılacağı pek çok mekan var, herşey Meclis’te yapamayız. Bu Meclis’te yapamadığımız tek şey  kaldı;  evlenme merasimi yapılamadı. Bir tek nikah kıyılmadı. Ondan sonra güvenlik zaafiyeti deniliyor. Partilerin grup toplantılarının kapısına biz polis dikemeyiz. Bunları çok söyledik ama önümüzdeki dönemde bu konuşmaları da hatırlayın.”

-ANAYASA ÇAĞRISI-

24. Dönem Meclis’te yeni bir anayasa yapılamadığının üzüntüsünü de yaşadığını vurgulayan Çiçek, 7 Haziran Genel seçimlerinin ardından oluşacak 25. Dönem için Meclis’e anayasa çağrısı yaptı.

Çiçek, bu dönem Meclis’te kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda belli bir noktaya gelinen taslak metini seçimlerden sonra Meclis’e girecek partilerin okuması çağrısında bulundu. Çiçek şöyle dedi:

“Madem ki anayasa konusu öncelikli gündem maddesi,  kim nasıl bir anayasa istiyorsa birinc imaddeden yürürlük maddesine kadar bu taslağı halkın onayına  sunmalı ki karanlığa kurşun atılmasın. Kimin ne düşündüğü ortaya çıksın. özgürlükler, sistem, sitemin dengeleri konusunda hiç olmazsa neyi tartıştığımızı bilerek bunları yapmış olalım.”

-BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI-

Başkanlık sistemi ile ilgili tartışmalara da değinen Çiçek, başkanlık sistemi tartışmalarının ilk olarak Turgut Özal döneminde gündeme geldiğini hatırlattı. 

Çiçek şöyle devam etti:  

“En çok tartışılan başkanlık sistemi konusudur. İlk defa bu konu rahmetli Turgut Özal tarafından gündeme getirildi. Ama Özal bu konuyu gündeme getirdiğinde siyaseten çok zayıflamış olduğu bir dönemdi. Kimse başbakanlık sistemini değil,  Özal’ı tartıştı. ‘Madem ki Özal söylüyor, demek ki yanlış’  O dönem Özal karşıtlığı,  başkanlık sstemine karşıtlığı doğurdu. Sonra Sayın Demirel gündeme getirdi, o zaman yine Demirel karşıtlığı ile bu konu tartışıldı. Yine, ‘Madem, Demirel söylüyor bu yanlıştır’ denildi. Şimdi de bir başka şekilde tartışılıyor. Daha çok devletin işleyişi yasama yürütme yargı arasındaki ilişkiler açısından tartışılacak. Partiler bu konudaki görüşlerini netleştirdi. Kaba başlık olarak ben şundan bundan yanayım olmaz. Bugünkü durum iyi bir durum değil, erkler arasında yetki gaspı ve müdahale var. Bu konuda en sıkıntılı organ yasamadır. Bugünkü halinden Türkiye’nin biran önce kurtulması gerekiyor. Parlamenter yarı başkanlık başkanlık açısından karma bir sistemle Türkiye’nin işlerini götürme imkanımız yok.”

-MECLİS BAŞKANLARINA ODA VERİLMESİ-

Sorıları da yanıtlayan Çiçek, eski Meclis Başkanlarına “oda tahsis” edileceği yönündeki bir soruya, “Meclis’in imkanı var, hayatta olan 14 Meclis başkanı var. 61’den bu tarafa yaşadığımız olayları perde arkasında bulunmuş tarihi şahsiyetler, her partiden. Bunlar önemli bir tecrübe biirikimi. Kimsenin bunları arayıp sorduğu yok. Bu insanlar bu memlekete hizmet etmiş, yakın tarihimizin de canlı şahitleri. Keşke herkes bunlardan istifade etse. Bu dönem mekan sıkıntımız yok” karşılığını verdi.

(ANKA)

(BK/ÖZK)


Yorumlar (1)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
imren 2 yıl önce
baya bi kıskanmış ya başlığa bak içeriğe bak
27°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 14 Ekim 2019
İmsak 05:28
Güneş 06:51
Öğle 12:40
İkindi 15:46
Akşam 18:18
Yatsı 19:36
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 7 14
2. Sivasspor 7 12
3. Trabzonspor 7 12
4. Konyaspor 7 12
5. Fenerbahçe 7 11
6. Başakşehir 7 11
7. Antalyaspor 7 11
8. Gaziantep FK 7 11
9. Malatyaspor 7 10
10. Galatasaray 7 10
11. Göztepe 7 9
12. Beşiktaş 7 8
13. Denizlispor 7 8
14. Ankaragücü 7 8
15. Çaykur Rizespor 7 8
16. Kasımpaşa 7 7
17. Gençlerbirliği 7 3
18. Kayserispor 7 3
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 14
2. Hatayspor 7 14
3. Balıkesirspor 7 13
4. Akhisar Bld.Spor 7 13
5. Fatih Karagümrük 7 12
6. Altay 7 12
7. Bursaspor 7 12
8. Keçiörengücü 7 11
9. Adana Demirspor 7 10
10. İstanbulspor 7 10
11. Erzurum BB 7 10
12. Osmanlıspor 7 10
13. Menemen Belediyespor 7 7
14. Adanaspor 7 6
15. Altınordu 7 5
16. Giresunspor 7 5
17. Boluspor 7 2
18. Eskişehirspor 7 -2
Takımlar O P
1. Liverpool 8 24
2. Man City 8 16
3. Arsenal 8 15
4. Leicester City 8 14
5. Chelsea 8 14
6. Crystal Palace 8 14
7. Burnley 8 12
8. West Ham 8 12
9. Tottenham 8 11
10. Bournemouth 8 11
11. Wolverhampton 8 10
12. M. United 8 9
13. Sheffield United 8 9
14. Brighton 8 9
15. Aston Villa 8 8
16. Newcastle 8 8
17. Southampton 8 7
18. Everton 8 7
19. Norwich City 8 6
20. Watford 8 3
Takımlar O P
1. Real Madrid 8 18
2. Barcelona 8 16
3. Atletico Madrid 8 15
4. Granada 8 14
5. Real Sociedad 8 13
6. Sevilla 8 13
7. Athletic Bilbao 8 12
8. Valencia 8 12
9. Villarreal 8 11
10. Levante 8 11
11. Osasuna 8 11
12. Getafe 8 10
13. Real Valladolid 8 10
14. Eibar 8 9
15. Celta de Vigo 8 9
16. Real Betis 8 9
17. Deportivo Alaves 8 8
18. Mallorca 8 7
19. Espanyol 8 5
20. Leganés 8 2
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@