Tarhan: Erdoğan Yavru Vatan Polemiğiyle Milliyetçiliğini Kanıtlamaya Çalışıyor

ANKARA (ANKA) – Anadolu Partisi Genel Başkanı Emine Ülker Tarhan, “Erdoğan, bugün geldiğimiz noktada KKTC’nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı ile Anavatan-Yavru Vatan polemiğine girerek milliyetçiliğini kanıtlamaya çalışıyor. Ama

Haberler 28.04.2015, 17:52
Tarhan: Erdoğan Yavru Vatan Polemiğiyle Milliyetçiliğini Kanıtlamaya Çalışıyor

ANKARA (ANKA) – Anadolu Partisi Genel Başkanı Emine Ülker Tarhan, “Erdoğan, bugün geldiğimiz noktada KKTC’nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı ile Anavatan-Yavru Vatan polemiğine girerek milliyetçiliğini kanıtlamaya çalışıyor. Ama yemezler” dedi.

Tarhan,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile polemiğe girerek milliyetçiliğini kanıtlama çabası içine girmekle suçladı. Türkiye’nin dış politikasının değil, “Ak Saray diplomasisi”nin olduğunu savunan Tarhan, “Erdoğan, seçimler yaklaştıkça Türk halkını aldatmaya devam ediyor. Bir yandan Anayasal tarafsızlığını bir kenara bırakıp AKP adına seçim kampanyaları yürütürken, diğer yandan da ‘ayaklar altına aldığını söylediği’ milliyetçiliğe sarılarak ikiyüzlü ve tutarsız politikalarını sürdürüyor” dedi.

-“YEMEZLER”-

Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde, Kıbrıs Türk halkının on yıllardır verdiği egemenlik ve bağımsızlık mücadelesine karşı teslimiyetçi politikaları savunan güçlerin sözcülüğünü yaptığını öne süren Tarhan, şunları dedi:

“Erdoğan; KKTC’ye inanmayan siyasi partileri ve adaylarını destekledi. KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş aleyhine her türlü karalamayı yaptı, egemenliği savunan her kesime düşmanca davrandı. KKTC’nin ortadan kaldırılıp Kıbrıs Türklerin Rum egemenliği altındaki bir devletin azınlığına dönüşeceği Annan Planı’nı destekleyen ve KKTC’yi yaşatmaya çalışanları Ergenekoncu ilan eden Erdoğan, bugün geldiğimiz noktada KKTC’nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı ile Anavatan-Yavru Vatan polemiğine girerek milliyetçiliğini kanıtlamaya çalışıyor. Ama yemezler.

Erdoğan, ‘Türkiye benim Anavatanım değildir’ diyen birini bütün gücüyle destekleyip Kıbrıs Türklerinin ölümsüz lideri Rauf Denktaş’a karşı Cumhurbaşkanı olmasına en büyük katkıyı sağlarken ‘Yavru Vatan’ sözcüğünü bilmiyor muydu ki, bugün birdenbire hatırlayıverdi? Bugün tam tersi bir politikayla milliyetçi oylar uğruna şahinlik rolüne soyunmuş Erdoğan, Rauf Denktaş’ı bir kalemde harcayıp, Avrupa’ya şirin görünmeye çalıştığı günler için, ‘o zaman Başbakandım, şimdi Cumhurbaşkanıyım’ savunması mı yapacak? Büyük efsaneyi kahrından öldürüp, ardından timsah gözyaşları döken bu adam yarın yeni bir Sevr burnumuza dayatılırsa, o zaman da alttan alıp, ‘o gün cumhurbaşkanıydım, şimdi sultan’ diyerek kaytarmayı mı  düşünecek?”

-“ERDOĞAN TÜRKİYE İÇİN BİR TEHLİKEDİR”-

Türkiye’nin geleceği için çizilen dış politikanın böyle olmaması gerektiğini ifade eden Tarhan, “Aynı iç politika gibi mi çizecektir dış politikanın yönünü de bu adam? PKK ile anlaş, onların oyunu al. Sonra hiçbir şey olmamış gibi biraz milliyetçi sos kullan, MHP'den de oy al. Doğuya git Kürt sorunu vardır de, batıya git Kürt sorunu yoktur de ve her yerde alkışlan. Her gün yeni bir gericileşme, totaliterleşme, şiddeti meşrulaştırma paketi çıkar. Ama ‘yetmez ama evetçileri’ yine de ve her daim pek mutlu et. Burada kesin bir yanlışlık var ve biz bu yanlışlığı düzeltmeliyiz. Erdoğan Türkiye için bir tehlikedir ve ülkemiz artık güvenli bir yer haline getirilmelidir” değerlendirmesinde bulundu. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@