Süreçte Gelinen Nokta: Süreç Mi, Seçimler Mi?

DİYARBAKIR (ANKA) – Seçimlere kısa bir süre kalırken Çözüm Sürecine ilişkin karşılıklı sert mesajlar gelmeye devam ediyor.  Çözüm Sürecinde gelinen noktada kamuoyunda “Süreç mi seçimler mi?” sorusu da gündeme gelmeye başladı.

Haberler 04.05.2015, 22:56
Süreçte Gelinen Nokta: Süreç Mi, Seçimler Mi?

DİYARBAKIR (ANKA) – Seçimlere kısa bir süre kalırken Çözüm Sürecine ilişkin karşılıklı sert mesajlar gelmeye devam ediyor.  Çözüm Sürecinde gelinen noktada kamuoyunda “Süreç mi seçimler mi?” sorusu da gündeme gelmeye başladı. Çözüm Sürecinin seçim döneminde askıya alındığına dikkat çeken Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı’ya göre, süreç seçimlerden çok daha önemli.

Anlı, yaklaşan genel seçimler öncesi Çözüm Sürecinde gelinen son noktayı, değerlendirdi.

Sürecin, seçim döneminde askıya alındığına dikkat çeken Anlı, şunları söyledi:

“Şu anda ileriye dönük bir adım atılması, bu koşullar içerisinde pek gerçekçi görünmüyor. Fakat en azından geri adım atılmamasını sağlamak da önemli. Mevcut olan çatışmasızlık durumu sürdürülüyor. Kimi zamanlar provokasyonlar gerçekleşse bile, çatışmaların yeniden başlamamasını sağlayacak tedbirler geliştirmek gerekiyor. Öte yandan hükümetin seçmeni ikna etmek için milliyetçi bir söyleme girmesinden endişe ediyoruz. Son dönemde bu minvalde yapılan açıklamalar son derece rahatsız edici. Tarafların seçim bitene kadar siyasi üslup örneği göstermelerini talep ediyoruz. Çözüm Süreci, seçimlerden çok daha önemli."

Çözüm Sürecinin bölgeye etkilerinden bahseden Anlı, ekonomik gelişmelerin ve kalkınmanın huzur ve barış ortamıyla doğrudan ilgili olduğunu ifade etti. Sputnik’e konuşan Anlı, “Yerel seçimden beri şehirdeki gelişmeyi yakından görüyoruz. Diyarbakır’a yoğun bir turist ilgisi var. Kültürel değerler ön plana çıktı.  Ekonomik yatırımların artması hem bölge insanına, hem Türkiye’ye hem de Türkiye'nin komşularına fırsat sağlıyor. Sosyo-ekonomik veriler hepimizin mutlak suretle kazandığını gösteriyor" dedi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@