Süre Bitiyor Herkes Erdoğan'ın Hamlesini Bekliyor

Hükümeti kurmak için 45 günlük sürenin bitmesine saatler kala gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi.

Haberler 23.08.2015, 14:32
Süre Bitiyor Herkes Erdoğan'ın Hamlesini Bekliyor

ANKARA (ANKA)- Hükümeti kurmak için 45 günlük sürenin bitmesine saatler kala gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi.

Anayasaya göre hükümeti kurmak için 45 günlük sürenin sonunda koalisyon kurulamazsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’na danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verecek. Erken seçimin ise 1 Kasım’da yapılması öngörülüyor.

-CUMHURBAŞKANI, MECLİS BAŞKANI’YLA TEKRAR GÖRÜŞECEK-

Cumhurbaşkanı Erdoğan birkaç gün önce gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, “Öyleyse şu anda Cumhurbaşkanı olarak, zaten pazartesi bu işin 45 gün sonu ve bu 45 günün sonunda ben tekrar Meclis Başkanımla bir görüşme daha yapacağım ve bu görüşmeyi yaptıktan sonra da hayırlısıyla ülkemizi bir erken seçime götüreceğiz. Erken seçime de götürürken de burada önemli olan bir şey daha var kimi görevlendirirsem, kimi yetkilendirirsem, görevlendireceğim kişi de burada seçim hükümetini parlamento içinden gerekirse parlamento dışından da almak suretiyle bu kabineyi oluşturup ve bu kabineyle de biz seçime gideriz. Şu andaki süreç budur” demişti.

-CUMHURBAŞKANI, TBMM BAŞKANINA DANIŞARAK SEÇİMLERİN YENİLENMESİNE KARAR VERECEK-

Anayasa’nın “Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin Cumhurbaşkanınca yenilenmesi” başlıklı 116. Maddesine göre;  yeni seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisinde Başkanlık Divanı seçiminden sonra  kırkbeş gün içinde Bakanlar Kurulunun kurulamaması halinde  Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Yenilenme kararı Resmî Gazete’de yayımlanacak ve seçime gidilecek.

-SEÇİMLERDE GEÇİCİ BAKANLAR KURULU-

Anayasa’nın “Seçimlerde geçici Bakanlar Kurulu” başlıklı 114. Maddesine göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimlerinden önce, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları çekilecek. Seçimin başlangıç tarihinden üç gün önce; seçim dönemi bitmeden seçimin yenilenmesine karar verilmesi halinde ise, bu karardan başlayarak beş gün içinde, bu bakanlıklara Türkiye Büyük Millet Meclisi içinden veya dışarıdan bağımsızlar Başbakanca atanacak.

-CUMHURBAŞKANI GEÇİCİ BAKANLAR KURULUNU KURMAK ÜZERE BİR BAŞBAKAN ATAYACAK-

116’ncı madde gereğince seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde Bakanlar Kurulu çekilecek ve Cumhurbaşkanı geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere bir Başbakan atayacak.

Geçici Bakanlar Kuruluna, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları Türkiye Büyük Millet Meclisindeki veya Meclis dışındaki bağımsızlardan olmak üzere, siyasî parti gruplarından, oranlarına göre üye alınacak.

-ÇEKİLEN PARTİLİLER YERİNE, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ İÇİNDEN VEYA DIŞARIDAN BAĞIMSIZLAR ATANACAK-

Siyasî parti gruplarından alınacak üye sayısını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tespit ederek Başbakan’a bildirecek. Teklif edilen bakanlığı kabul etmeyen veya sonradan çekilen partililer yerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi içinden veya dışarıdan bağımsızlar atanacak.

Geçici Bakanlar Kurulu, yenilenme kararının Resmî Gazete’de ilânından itibaren beş gün içinde kurulacak.

-GÜVENOYUNA BAŞVURULMAYACAK-

Geçici Bakanlar Kurulu için güvenoyuna başvurulmayacak. Geçici Bakanlar Kurulu seçim süresince ve yeni Meclis toplanıncaya kadar vazife görecek.

-CHP VE MHP SEÇİM HÜKÜMETİNDE YER ALMAYACAK-

CHP ve MHP’den daha önce seçim hükümetinde yer almayacakları açıklaması gelmişti. HDP ise kabineye gireceğini ifade etmişti. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@