Sonar Araştırma Şubat 2021 Seçim Anketi Sonuçları Açıklandı!

Sonar Araştırma tarafından yapılan son seçim anketinin sonuçları açıklandı. Katılımcılara siyasi tercihleri sorulurken hem siyasi partiler hem de liderler araştırması yapıldı.

Sonar Araştırma Şubat 2021 Seçim Anketi Sonuçları Açıklandı!

Tecrübeli anket şirketlerinden olan Sonar Araştırma'nın son seçim anketinin sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Anket sonuçlarında bazı partiler için sürpriz sonuçlar çıkarken bazı liderlerin oy oranı da şaşırttı.

ŞUBAT 2021 SONAR ARAŞTIRMA SEÇİM ANKETİ!

Sonar Araştırma tarafından Şubat 2021'de bir seçim anketi çalışması gerçekleştirildi. Katılımcılara siyasi eğilimleri sorulurken anket sorularından birisi de, “Bu pazar günü bir genel seçim olsa oyunuzu hangi siyasi partiye verirsiniz?” oldu.

HANGİ PARTİ YÜZDE KAÇ OY ALIYOR!

Kararsızlar dağıtılmadan açıklanan tabloya göre katılımcıların en çok tercih ettikleri siyasi parti yüzde 32,9'luk oy oranı ile AK Parti oldu. AK Parti'yi yüzde 18,9'luk oranla CHP takip etti. Üçüncü parti konumunda olan İYİ Parti'nin oy oranı ise yüzde 11 olarak açıklandı. Yüzde 8,8'lik oy oranı ile MHP dördüncü sıradaki parti oldu. MHP'yi yüzde 8,5'lik oranla KDP takip etti. Saadet Partisi'nin oy oranı yüzde 1 olarak açıklanırken BBP ise ilginç şekilde yüzde 0,9 oy oranı ile listeye girdi. Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek partisi ile Ali Babacan'ın DEVA Partisi kayda değer bir oy oranı yakalayamadıkları için listeye giremediler. Kararsız seçmenlerin oranı ise yüzde 12,1 oldu.

KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA PARTİLERİN OY ORANLARI!

Karasızların siğer partilere dağıtılmasından sonra çıkan oy oranları ise şöyle oldu:

AK Parti: Yüzde 39,3

CHP: Yüzde 22,6

İYİ Parti: Yüzde 13,1

MHP: Yüzde 10,5

HDP: Yüzde 10,2

Saadet Partisi: Yüzde 1,2

BBP: Yüzde 1,1

EN GÜVENİLEN DEVLET ADAMI VE SİYASETÇİ ANKETİ!

Sonar Araştırma tarafından anket katılımcılarına sorulan sorulardan birisi de, “En güvendiğiniz devlet adamı veya siyasetçi kimdir?” oldu. Bu soruya göre ortaya çıkan tablo ise şu şekilde açıklandı:

Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 42,6

Ekrem İmamoğlu: Yüzde 14,2

Mansur Yavaş: Yüzde 10,3

Meral Akşener: Yüzde 7,2

Devlet Bahçeli: Yüzde 6,2

Selahattin Demirtaş: Yüzde 5,1

Süleyman Soylu: Yüzde 2

Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 1,9

Fahrettin Koca: Yüzde 1,1

KILIÇDAROĞLU'NA ANKET SÜRPRİZİ!

Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı sonuçları açıklanan anket çalışması hakkında bir değerlendirmede bulunarak, “AK Parti ve CHP'de az da olsa bazı puan kayıplarını görmeye devam ediyoruz. İYİ Parti'deki oy yükselişi dikkat çekiyor. MHP ve HDP ise baraj üzerinde kalarak mevcut oylarını muhafaza ediyorlar. Anket sonuçlarının bir başka detayı da kararsız seçmenlerin azalmaya başladığını görmemiz oldu. Yine yapılan bu ankete göre Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan en güvenilen devlet adamı olma özelliğini koruyor. Ancak ilginç olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun en güvemilen ikinci adam olması ve partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun güven konusunda yalnızda yüzde 1,9 oranında oy alması oldu.” dedi.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@