Son Dakika! İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından CHP'li Enis Berberoğlu Kararı!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı daha önce 2 defa Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararı verdiği Enis Berberoğlu hakkında yeni bir karar açıkladı. Mahkemeye yeni bir mütalaa sunan Başsavcılık, Anayasa Mahkemesi kararına uyulması gerektiğini bildirdi.

Son Dakika! İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından CHP'li Enis Berberoğlu Kararı!

Anaysa Mahkemesi'nin CHP'li Enis Berberoğlu hakkında verdiği hak ihlali kararının ardından yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı konuya dair mütalaasını İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu.

ENİS BERBEROĞLU HAKKINDA YENİ MÜTALAA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sunulan mütalaada mahkumiyet hükmüne dair infaz işlemlerinin durdurulması ve sanığın hükümlü statüsü sona erdirilerek hakkında yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi istendi. Buna ek olarak ise mitalaada Enis Berberoğlu hakkında TBMM'den dokunulmazlığın kaldırılmasına ilişkin fezleke düzenlenmesinin istenilmesi talep edildi.

GEREKÇELİ KARAR AÇIKLANMIŞTI!

Anayasa Mahkemesi son verdiği Enis Berberoğlu hakkındaki ikinci ihlal kararının gerekçesinde, “Anayasal düzenin korunması yalnızca Anayasa Mahkemesi'ne ait bir görev değildir. Başta TBMM olmak üzere kamu gücünü kullanan tüm kurumların bu konuda yükümlülüğü vardır” ifadelerine yer vermişti.

TBMM BAŞKANLIĞI KARARI ANAYASA MAHKEMESİ'NE İADE ETMİŞTİ!

Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararında yalnızca tespitle yetinmedi bunun yanında kararın birer örneğini de TBMM Başkanlığı'na, Adalet Bakanlığı'na, Hakimler ve Savcılar Kurulu'na gönderdi. TBMM Başkanlığı ise gönderilen bu kararı aynı gün içerisinde “Milletvekillerine ne yapacaklarını kimse söyleyemez” diyerek Anayasa Mahkemesi'ne iade etmişti.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@