Şok Fatih Projesi İddiası

ANKARA (ANKA)- CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Fatih Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafında...

Haberler 29.09.2015, 10:50
Şok Fatih Projesi İddiası

ANKARA (ANKA)- CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Fatih Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 9 soruşturma açıldığı iddiasını Meclis’e taşıdı.

Nazlıaka, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Fatih projesi için bugüne kadar ne kadar kaynak harcanmıştır? Kaç ihale yapılmıştır? Bu ihalelerden kaçı Kamu İhale Kanunu kapsamında yapılmıştır? Kamu İhale Kanunu dışında yapılan ihale sayısı ve ihale bedeli nedir?

Fatih Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 9 soruşturma açıldığı bilgisi doğru mudur? Doğru ise bu soruşturmaların konusu nedir? Soruşturma hangi birim ya da bürokratlar için açılmıştır? Bu soruşturmalar Fatih Projesinin iflas ettiği 8 milyar 500 TL’nin heba olduğu anlamına mı gelmektedir?

Fatih projesinin teknolojik ömrü ne kadardır? Teknolojide gelişmeler dikkate alındığında dört yılda tamamlanması gereken projenin 7 yıla uzaması projenin verimliliğini nasıl etkileyecektir?  Projeye ek maliyeti ne olacaktır?

Ankara’da Abidinpaşa Anadolu Lisesi’ne akıllı tahtalar takıldıktan 4-5 ay sonra okul depreme dayanıklı olmadığı için yıkım kararı alındığı iddiası doğru mudur? Bu durum aynı Bakanlık içinde yaşanan koordinasyonsuzluğu mu göstermektedir? Milli Eğitim Bakanlığında yaşanan bu tablo Bakanlıkta yıllardır sürmekte olan kadrolaşmanın ve siyasi atamaların bir sonucu mudur?

Gelişmiş ülkelerde böyle bir projede başarısız olan, bu büyüklükte kaynağı heba eden bakanlar istifa etmekte, projenin başındaki bürokratlar görevden alınmaktadır. Bu başarısızlığın faturasını kim ödeyecektir? Fatura yine halkın üzerine mi yüklenecektir?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@