Siyasi Partiler Ve Seçim Yasası Düzenlemesi İle Seçim Barajı Değişecek, Tüm Hesaplar Baştan Yapılacak!

Türkiye'de seçimlerde tüm hesapları baştan yaptıracak olan Siyasi partiler ve Seçim Yasası değişikliği çalışmalarında sona gelindi. AK Parti tarafından hazırlanan yasa taslağından birbirinden kritik değişikliklere imza atılacak.

Siyasi Partiler Ve Seçim Yasası Düzenlemesi İle Seçim Barajı Değişecek, Tüm Hesaplar Baştan Yapılacak!

AK Parti genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın yönetiminde kurulan heyet ileuzun süredir yapılan Siyasi Partiler ve Seçim yasası değişiklilerini öngören kanun taslağı çok büyük oranda tamamlandı.

SİYASİ PARTİLER VE SEÇİM YASASI DEĞİŞİYOR!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hayati Yazıcı'nın yönetimindeki heyet geçtiğimiz hafta hazırlanan taslağı görüşmek için iki defa bir araya geldiler. Bu görüşmelerde yasa tasarısına son şekli verildi. Taslakta birbirinde kritik değişikliklerin yer aldığı kulislere şimdiden sızdı.

BARAJ YÜZDE 7'YE DÜŞÜYOR!

Türkiye'de seçim ittifakları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin devreye girmesi ile oldukça önemli bir noktaya taşındı. Yeni kanun değişikliği hem ittifaklar için hem de siyasi partiler için yeni baraj sistemi uygulanmasını öngörüyor. Siyasi partiler tek başlarına seçime girdiklerinde tabi olacakları baraj yüzde 7 olacak. Yüzde 7'nin üzerinde oy alan tüm siyasi partiler TBMM'ye milletvekili sokabilme şansına sahip olacaklar. İttifaklarda ise hesap tamamen değişecek. Yüzde 14 oy alamayan ittifaklar milletvekili çıkartıp temsil edilemeyecekler.

İL VE İLÇE SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞI DÜZENLEMESİ

Yapılacak olan kanun değişikliği Yüksek Seçim Kuru kapsamında il ve ilçe seçim kurulları başkanlarını da etkileyecek. Şu ana kadar uygulanan sistemde il ve ilçe seçim kurulu başkanları görevde bulunan en kıdemli hakim oluyordu. Ancak bu değişiklikle Yüsek Seçim kurulu il ve ilçe seçim kurulu başkanlıklarına istediği hakimi atayabilecekler.

DARALTILMIŞ BÖLGEDEN VAZGEÇİLDİ

Siyasi Partiler ve Seçim kanunu kapsamında daraltılmış bölge sistemine geçiş de gündeme geldi. Ancak MHP kanadının buna karşı çıkması ile daraltılmış bölgeden vazgeçildi. Bu bağlamda Türkiye Milletvekilliği de rafa kaldırıldı. Bunlara ek olarak ise milletvekillerinin siyasi partiler arasında transferlerini zorlaştıracak bir düzenlemenin de yapuılmayacağı duyuruldu.

TERÖRE DESTEK VEREN SİYASİ PARTİYE HAZİNE YARDIMI YOK!

Teröre destek veren siyasi partilerin Hazine yardımı almalarının da önüne geçilecek. Şu anda uygulanan mevcut sistemde bir partinin Hazine yardımından mahrum bırakılabilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne kapatma davası açılması ve mahkemenin de bu yönde karar vermesi gerekiyor. Yapılacak olan değişikle terör destek veren partilerin önemli bir gelir kaynağı kesilmiş olacak.

MİLLETVEKİLLERİNİN İSTİFASIİLE TBMM YENİDEN DİZAYN EDİLEMEYECEK

Milletvekillerinin istifası ile TBMM'nin yeniden dizayn edilmesi riski de tamamen ortadan kaldırılacak. Siyasi partiler seçimlerde çıkardıkları milletvekili sayılarına göre divan ve komisyon üyelikleri elde edebilecekler. Bu milletvekilleri istafa edip başka bir partiye geçseler dahi o divan ve komisyon üyelikleri bir sonraki seçime kadar değişmeyecek.

MUHTARLIK SEÇİMLERİ YEREL SEÇİMLERDEN AYRILACAK

Son olarak ise yerel seçimlerle muhtarlık seçimleri ayrılacak. Vatandaşın önüne yerel seçimlerd ekonulacak olan sandık sayısını azaltabilmek için yapılacak bu değişiklik neticesinde muhtarlık seçimleri daha sonra gerçekleştirilecek. Bir hak kaybı yaşanmaması için ise ilk muhtarlık seçimi yerel seçimlerden 1 ay sonra yapılacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@