Siyasette İnorganik Polemik: Mhp Ak Partili Mutabakat Ekibinin İstifasını İstedi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, “Dolmabahçe mutabakatı” masasının etrafında oturan AK Partili yetkililerin istifa etmelerini istedi. Adan, “Dolmabahçe mutabakatı kamuoyuna açıklanırken masada kimler varsa, daha birkaç gün önce AKP ile HDP arasında yapılan koalisyon görüşmelerindeki masada da aynı kişiler vardı. Bu nasıl bir tutarsızlıktır, bu nasıl bir kandırmacadır, bu nasıl bir aymazlıktır? Yoksa Sayın Akdoğan ve HDP arasında da bir inorganik bağ mı vardır?” dedi.

Haberler 19.07.2015, 16:40
Siyasette İnorganik Polemik: Mhp Ak Partili Mutabakat Ekibinin İstifasını İstedi

ANKARA(ANKA) – MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, “Dolmabahçe mutabakatı” masasının etrafında oturan AK Partili yetkililerin istifa etmelerini istedi. Adan, “Dolmabahçe mutabakatı kamuoyuna açıklanırken masada kimler varsa, daha birkaç gün önce AKP ile HDP arasında yapılan koalisyon görüşmelerindeki masada da aynı kişiler vardı. Bu nasıl bir tutarsızlıktır, bu nasıl bir kandırmacadır, bu nasıl bir aymazlıktır? Yoksa Sayın Akdoğan ve HDP arasında da bir inorganik bağ mı vardır?” dedi.

-ERDOĞAN'IN SÖZLERİ SİYASİ RANT-

Adan yazılı açıklamasında bu sene Şubat ayında AKP ve HDP yöneticilerinin üzerinde anlaştığı ve ortak basın toplantısıyla duyurduğu “Dolmabahçe mutabakatına” ilişkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sarf ettiği cümlelerin “samimiyetsiz değerlendirmelerden öteye bir anlam taşımadığını” öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Dolmabahçe süreci ile ilgili samimi olmaya davet ettiklerini belirten Celal Adan, “Her fırsatta ‘sonucu ne olursa olsun çözüm süreci devam edecek’ diyen Sayın Erdoğan’ın sözleri tamamen siyasi rant sağlamaya odaklı, AKP’yi ve kendisini kurtarma telaşıyla söylenmiş, samimiyetsiz, milleti kandırmaya ve koalisyon görüşmeleri sırasında gündemi işgal etmeye yönelik beyhude laflardır” dedi.

İmralı’da yazılan metnin Erdoğan’ın ve Davutoğlu’nun bilgisi dahilindeki bir süreçle ortaya çıktığını savunan Adan, “Dönemin İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Dolmabahçe’de bizzat arz-ı endam etmediler mi? Bölücülerin temsilcilerinin okuduğu metni huşu içinde aynı salonda dinleyen kimlerdi acaba? Bu arkadaşlar ve onlara talimat veren Cumhurbaşkanı ne olmuştur da bugün çark etmişlerdir? O gün canciğer oldukları HDP ile bugün niye ters düşmüşlerdir? Çok manidar biçimde seçimler öncesinde ortaya çıkan bu mutabakata AKP ne olmuştur da bugün sırtını dönmüştür? Adeta AKP ve HDP’nin ortak seçim beyannamesi gibi ortaya dökülen bu metin neden seçim sonrasında yeniden tartışılmaya başlanmıştır?” sorularını yöneltti.

Celal Adan, bölücülerle aynı masaya defalarca oturan AK Parti’nin bugün takındığı tavrın tamamen hedef saptırmaya, kuyruğu kurtarmaya, milleti aldatmaya yönelik kurnazca algı operasyonlarından ibaret olduğunu savundu.

-İNORGANİK-

“Madem HDP ile PKK arasında inorganik bağ olduğu düşüncesine geldiniz, o halde yıllardır HDP ve İmralı ile yürüttüğünüz sözde çözüm görüşmeleri için ne diyeceksiniz? Biz sizin hangi sözünüze, hangi yüzünüze inanalım? Bayram sabahı verilen mesajlar, bu mübarek günün insanları samimiyete, ahlaka ve dürüstlüğe davet eden iklimine terstir. Hiç olmazsa bayram sabahı dürüst olsaydınız” eleştirisinde bulunan Adan, “mutabakat” masasında oturan AK Partililerin istifasını şu sözlerle istedi:

“Dolmabahçe mutabakatı kamuoyuna açıklanırken masada kimler varsa, daha birkaç gün önce AKP ile HDP arasında yapılan koalisyon görüşmelerindeki masada da aynı kişiler vardı. Bu nasıl bir tutarsızlıktır, bu nasıl bir kandırmacadır, bu nasıl bir aymazlıktır? Yoksa Sayın Akdoğan ve HDP arasında da bir inorganik bağ mı vardır? AKP ve Sayın Erdoğan eğer son söylediklerinde samimi iseler,  Dolmabahçe mutabakatını yok sayıyorlarsa; o halde o gün masada AKP tarafında kimler varsa bu kişilerin derhal istifalarını istemelidirler. Böylece Sayın Erdoğan’ın ve Sayın Davutoğlu’nun samimi olup olmadığı anlaşılacaktır.” (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@