Şimdi Paralel Hikayesini Chp'ye Nasıl Yamayabiliriz Gayretleri Baş Gösterdi

ANKARA (ANKA) –  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, “Türkiye’nin gündemindeki en acı olay yaşanırken, tüm toplum Özgecan yavrumuzun katledilmesin

Haberler 18.02.2015, 15:01
Şimdi Paralel Hikayesini Chp'ye Nasıl Yamayabiliriz Gayretleri Baş Gösterdi

ANKARA (ANKA) –  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, “Türkiye’nin gündemindeki en acı olay yaşanırken, tüm toplum Özgecan yavrumuzun katledilmesini, kadına karşı şiddeti protesto ederken, bu süreçlerin azmettiricileri arasında olanlar, şimdi paralel hikayesini CHP’ye nasıl yamayabiliriz gayretleri baş gösterdi” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde topladı. Toplantı devam ederken basına açıklamalarda bulunan ve soruları yanıtlayan Koç, bazı gazetelerde yer alan “fuatavi” ile CHP bağlantısı iddialarına ilişkin haberlere sert çıktı.

Söz konusu haberlerin düzmece olduğunu ifade eden Koç,  haramdan beslenenlerin kendi düzenlerini sürdürmek için “en alçak” yollara başvurduğunu söyledi. Koç, “Hırsızlıklarının, yolsuzluklarının, aldıkları rüşvetlerin belgeleri apaçık ortadayken, bunlarla uğraşanlara karşı şimdi de yeni bir haysiyet cellatlığına soyunma senaryosuna giriştiler. Yıllarca ortaklaşa çalıştıkları yapılarla bu ülkenin yurtseverlerine, demokratlarına kurdukları kumpaslar, şimdi yaşadıkları ve bu millete reva gördükleri tüm pisliklerin üzerine gidenlere karşı karalama kampanyasına dönüştürülmek isteniyor” dedi.

-“HAVUZ BATAKLIĞI”-

Avanta ve vurgun sermayesi ile kurulan “havuz bataklığının” yayın organlarının aldıkları talimatlarla dört koldan saldırmaya başladıklarını belirten Koç, şöyle devam etti:

“Ne kaybettiğimiz Özgecan yavrumuzla ilgili yapılan protestolar gündeminde, ne de toplumsal sorunlar, doğrudan aldıkları talimat ve tek merkezden planlanan senaryolar üzerinde toplumu zehirlemeye çalışıyorlar. Şimdi bu senaryoların, iftiraların en pespayesini sergilemekten utanmıyorlar da. Kim ki AKP’nin hukuksuzluğunu, yolsuzluklarını, rüşvetlerini dile getirirse, şimdi ahlaksızca onları hedef haline getirme gayretine girişmiş bulunuyorlar.

Türkiye’nin gündemindeki en acı olay yaşanırken, tüm toplum Özgecan yavrumuzun katledilmesini, kadına karşı şiddeti protesto ederken, bu süreçlerin azmettiricileri arasında olanlar, şimdi paralel hikayesini CHP’ye nasıl yamayabiliriz gayretleri baş gösterdi.”

-“HEPİNİZ ÖZGECAN VE BENZERİ KADIN CİNAYETLERİNİN AZMETTİRİCİSİSİNİZ”-

Kadına karşı şiddetin kabul edilemez olduğunu, ancak bu olayların gündelik bir vukuat haline geldiğini ifade eden Koç, şöyle devam etti:

“Kendilerine yakın bir takım kimliklerin bazı sözlerini aktarmak istiyorum; ‘çalışan kadın fuhşa hazırlık yapar’ diyor biri, ‘dekolte giyene tecavüz ederler’ diyor bir diğeri. Tecavüzcüye gerekçe, teşvik hazırlıyor. Bir densiz çıkıyor ‘hamile kadının sokakta dolaşması terbiyesizliktir’ diyor. Bir tanesi ‘6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenebilirsiniz’ diyor. Gelelim en baştakine. İşte o kişinin söylediği; ‘makyaj yapan kadının kaportası bozuktur’ diyor. Sende şanzıman, ne rot, ne balans kalmış. ‘Kadın mıdır kız mıdır bilemem’ diye ekliyor. Son incilerden bir tanesi, ‘kadınla erkek zaten benim dünyamda eşit değildir, bu işin fıtratında bu yok.’ İş arayan kadına bir bakanın söylediği cevap ‘evdeki işler yetmiyor mu sana?’ Amaç ev hapsi. Bir diğeri, sözcü olarak da görev yapıyor, ‘kadın iffetli olacak, herkesin içinde kahkaha atmayacak, namahrem bilecek.’ Yani ruhsuz bir varlık olacak.

En iğrencini, en yaralayıcısını, en utanç vericisini söyleyeceğim; ‘ananızın dizinin üstünün görünmesi dahi bir tahriktir’ deniyor. Allah belanızı versin. Ben anamı hastayken, banyoya sokup yıkayan adamım, nur içinde yatsın. Böyle bir zihniyet, mantık olabilir mi? Türkiye’yi yıllardır bu düşüncelerle kıskaca aldınız. Bir sürü meczup yarattınız toplumda. Hedef ne? Hedef, evine hapsedilen, iş yaşamından kopartılan kadın, hedef haline getirilen kadın, tecavüze ve öldürülmeye adeta teşvik çıkartılan kadın. Bu sözleri söyleyenler en başından en altına kadar hepiniz Özgecan ve benzeri kadın cinayetlerinin azmettiricisisiniz. Yürekli bir savcı varsa gider üstüne.”

-“KIRIN KALEMELERİNİZİ, MÜHÜRLEYİN VİCDANLARINIZI”-

Toplumun bugün Özgecan cinayeti nezdinde aslında kadına şiddetin tümüne, tüm kadın cinayetlerine, ayrımcılığına tepki verdiğini ifade eden Koç, “Bataklık medyasının görevi, CHP ile paralel arasında ilişki kurmak… Sizin gözünü kör mü, sizin gazetecilik vicdanınız yok mu? Bu kadar mı teslim oldunuz? Bu kadar mı talimatlandırılıyorsunuz? Bırakın o basın kartlarınızı, kırın kalemlerinizi, mühürleyin vicdanlarınızı, teslim olun gidin. ‘Biz gazetecilik yapmıyoruz, yapamıyoruz’ deyin, toplumdan özür dileyin. Merak etmeyin, aç, açıkta kalmazsınız” dedi.

-“AYNI BALYOZ CD’LERİNDE OLDUĞU GİBİ”-

Aynı Balyoz Davası CD’lerinde olduğu gibi, doğrudan mesajlaşmanın 140 karakterin üzerinde olamayacağı saçmalığının baştan ortaya çıktığını ifade eden Koç, şöyle devam etti:

 “Doğrudan takip de yok. Akıl hocaları bile iyi çalışmıyor. Kimsenin onuru, haysiyeti, şerefiyle oynanması bir toplumda hırsızların, alçakların, işbirlikçilerin, namussuzların ve diktatörlerin kendi gündemlerini unutturma malzemesi asla yapılamaz ve olmayacaktır. Vebal, günah, insaf, izan diyeceğim, gözü dönen bu karanlık yapı bu kavramlardan istifa edeli zaten çok oldu. Ama kimse merak etmesin bağımsızlaştırılacak Türk yargısı karşısında, dün yaşanan karanlık gibi bugün örmeye çalıştıkları senaryolar nedeniyle sanık ifade verecekler” diye konuştu.

Koç, düzmece iftiralardan oluşan CHP’ye dönük saldırılara karşı gerekli hukuksal mücadelenin de, bugün itibariyle başlatıldığını söyledi.

-“BU FAŞİZAN TEKLİFE KARŞI DİRENİŞİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”-

Koç, İç Güvenlik Yasası’nın TBMM’de görüşülmesi sırasında yaşananları ise “ibretlik” olarak değerlendirdi.  Tüm baskı unsurlarının, tüm diktatörlerin sonunda sığınacakları rejimin adının “faşizm” olduğunu daha önce de söylediklerini belirten Koç, “İşte bunun yasal çerçevesini oluşturacak bir sürekli sıkıyönetim halini, sürekli olağanüstü hal dönemini olgunlaştırmaya çalışıyorlar” dedi.

Meclis’te dün yaşananlarla ilgili AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın yaptığı açıklamaları ise “akla ziyan” olarak niteleyen Koç, “Muhalefet milletvekilleri kendi kendilerini darp etmişler orada… Bu açıklamaları zaten çaresizliği gösteriyor, zaten düşkünlüğünü gösteriyor” diye konuştu.

Koç, CHP’nin Meclis’te bu “faşizan yasa teklifine” karşı direnişi sürdüreceğinin de altını çizdi.

-“NEYİ ARAŞTIRMAYA CESARET EDEBİLECEKLER?”-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koç, dün TBMM Genel Kurulu’nda HDP grubu tarafından “Paralel yapı incelensin” önergesinin AK Partili milletvekillerinin oylarıyla reddedilmesine ilişkin, “Neyi araştırmaya cesaret edebilecekler? Uzun yıllar kim kimle yürüdü? ‘Bitsin bu vuslat’ diye salya sümük zırlayanlar kimlerdi? Bugün kumpas olduğu ifade edilen o olaylar yaşanırken AKP ne yaptı ki, bunları açıklanması için bir Meclis araştırma önergesi kabul etsin” dedi.

-“SIR KÜPÜ İNDİ SARAYDAN, AÇILIRSA NE OLACAK?”-

Gazetelerin arşivlerinin ortada olduğunu, Ergenekon, Balyoz, Oda TV, KCK davaları sırasında haysiyet cellatlığı yapıldığını ifade eden Koç, “Bir tanenizin vicdanı yok mu, bu yazdıklarınız için özür dileyecek? O gün talimat öyleydi çünkü. Sonuçta hırsızın, diktatörün kaçacağı yer yok. Kim ne senaryo çizecekse çizsin, sarayında siyasi karantinaya alınmaya devam edilecek. AKP içinde, bu gidişattan rahatsız olan geniş bir kadro olduğuna inanıyorum ve onlar tarafından bu hesap ödenirken, ‘bizim bir sorumluluğumuz yok, sorumlu o kişidir’ denecek. Sır küpü indi sarayda, sır küpü açılırsa ne olacak? Sen üç tane satmayan gazetenle uğraş… Sonuçta, vicdan, hak, hukuk kazanır” diye konuştu. (ANKA)

(GO/ÖZK)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:31
Güneş 06:54
Öğle 12:39
İkindi 15:42
Akşam 18:13
Yatsı 19:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 7 14
2. Sivasspor 7 12
3. Trabzonspor 7 12
4. Konyaspor 7 12
5. Fenerbahçe 7 11
6. Başakşehir 7 11
7. Antalyaspor 7 11
8. Gaziantep FK 7 11
9. Malatyaspor 7 10
10. Galatasaray 7 10
11. Göztepe 7 9
12. Beşiktaş 7 8
13. Denizlispor 7 8
14. Ankaragücü 7 8
15. Çaykur Rizespor 7 8
16. Kasımpaşa 7 7
17. Gençlerbirliği 7 3
18. Kayserispor 7 3
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 14
2. Hatayspor 7 14
3. Balıkesirspor 7 13
4. Akhisar Bld.Spor 7 13
5. Fatih Karagümrük 7 12
6. Altay 7 12
7. Bursaspor 7 12
8. Keçiörengücü 7 11
9. Adana Demirspor 7 10
10. İstanbulspor 7 10
11. Erzurum BB 7 10
12. Osmanlıspor 7 10
13. Menemen Belediyespor 7 7
14. Adanaspor 7 6
15. Altınordu 7 5
16. Giresunspor 7 5
17. Boluspor 7 2
18. Eskişehirspor 7 -2
Takımlar O P
1. Liverpool 8 24
2. Man City 8 16
3. Arsenal 8 15
4. Leicester City 8 14
5. Chelsea 8 14
6. Crystal Palace 8 14
7. Burnley 8 12
8. West Ham 8 12
9. Tottenham 8 11
10. Bournemouth 8 11
11. Wolverhampton 8 10
12. M. United 8 9
13. Sheffield United 8 9
14. Brighton 8 9
15. Aston Villa 8 8
16. Newcastle 8 8
17. Southampton 8 7
18. Everton 8 7
19. Norwich City 8 6
20. Watford 8 3
Takımlar O P
1. Real Madrid 8 18
2. Barcelona 8 16
3. Atletico Madrid 8 15
4. Granada 8 14
5. Real Sociedad 8 13
6. Sevilla 8 13
7. Athletic Bilbao 8 12
8. Valencia 8 12
9. Villarreal 8 11
10. Levante 8 11
11. Osasuna 8 11
12. Getafe 8 10
13. Real Valladolid 8 10
14. Eibar 8 9
15. Celta de Vigo 8 9
16. Real Betis 8 9
17. Deportivo Alaves 8 8
18. Mallorca 8 7
19. Espanyol 8 5
20. Leganés 8 2
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@