Sendika Değiştirmek İsteyen İşçileri İşten Atmışlar

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, metal sektöründe sendika değiştirmek isteyen ya da sendikasını değiştirmiş olan farklı sendikaya geçmiş olan ya da bu süreç içinde başka bir sendikanın kurulması için çalışan bütün işçilerin işten atıldıklarını iddia etti.

Haberler 05.10.2015, 20:19
Sendika Değiştirmek İsteyen İşçileri İşten Atmışlar

ANKARA (ANKA)- CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, metal sektöründe sendika değiştirmek isteyen ya da sendikasını değiştirmiş olan farklı sendikaya geçmiş olan ya da bu süreç içinde başka bir sendikanın  kurulması için çalışan bütün işçilerin işten atıldıklarını iddia etti.

Sarıhan, partisine mensup Ankara Milletvekili Murat Emir ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Metal Fırtınada İşten Çıkarılan İşçiler Platformu da katıldı.

7 Haziran’dan önce “metal fırtına” adında bir eylem olduğunu belirten Sarıhan, şöyle dedi:

“Türk Metal Sendikası ile işçiler arasında esas olarak işverenle de kendileri arasında olan yapılmış olan toplu sözleşmenin içeriğinin lehe olması işçiler lehine olması konusundaki talepleriyle başlamış olan bir mücadele süreci vardı. Sendika değiştirmeye çalıştılar. İşten çıkartılmış olan ya da sendika değiştirmek isteyen ya da sendikasını değiştirmiş olan farklı sendikaya geçmiş olan ya da bu süreç içinde başka bir sendikanın yaşama geçmesi için kurulması için çalışan bütün işçilerin işten atılmış olduklarını görüyoruz. Sendikal hakkını kullanmak isteyen işçi sendikal hakkını ya da sendika ile fabrika arasında yapılan toplu sözleşmelerde sendikanın kendi haklarını koruma noktasındaki talebini yani ekmek iş talebini, çalışma hakkı talebine karşılık kapıya bırakıldı.” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@