Seçimde Vatandaş Patates Yerine, Bunları Kızartacak

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, bakanların patatesle ilgili açıklamalarının Hababam Sınıfı repliklerini aratmadığını belirterek, “Seçimde vatandaş patates yerine, bunları kızartacak” dedi. Oran yaptığı aç

Haberler 09.05.2015, 15:43
Seçimde Vatandaş Patates Yerine, Bunları Kızartacak

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, bakanların patatesle ilgili açıklamalarının Hababam Sınıfı repliklerini aratmadığını belirterek, “Seçimde vatandaş patates yerine, bunları kızartacak” dedi.

Oran yaptığı açıklamada seçimlere bir aydan az bir süre kala, AKP’nin ekonomide kontrolü tümden yitirmiş durumda olduğunu, dolarla yarışan patatesin adeta yeni yatırım aracı olduğunu söyledi.

- “PATATESİN FİYATI EL YAKIYOR”-

Üreticinin kilosunu 1 liraya satamadığı patatesin pazarda, markette 5 lira olduğunu belirten Oran, “Fakir fukaranın yemeği olan patatesin fiyatı el yakıyor. 100 kg patatesin fiyatı Türkiye’de 500 TL, Litvanya’da 20 TL,  gidiş-dönüş uçak bileti ise 250 TL. Vatandaş patatesi gidip bu ülkeden alıp gelse 230 TL karda olacak” dedi.

-“SAMAN İTHAL EDENLER ŞİMDİ DE ÜLKEYİ İTHAL PATATESTE MUHTAÇ HALE GETİRDİLER”-

Oran şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tarım arazilerinde bina yetiştiren AKP, tarım ülkesini ‘beton ülkesi’ne döndürdü. Hükümetin füze gibi artan patates fiyatlarına bulduğu çözüm ise ithalat… Saman ithal edenler şimdi de ülkeyi ithal patateste muhtaç hale getirdiler. Sarımsak Çin’den, mercimek Kanada’dan, patates İran’dan...

Patates açıklaması yapan bakanlar daha patatesin fiyatında anlaşamamış. Ekonomi Bakanı Zeybekci ‘patates üreticide 1 lira, pazarda 5 lira’ derken, Tarım Bakanı Eker patatesin üreticide 1, pazarda 3.6 lira olduğunu savunuyor. Bunların daha ülkeden haberleri yok. ‘Gıdada bazı ürünlere ithalat izni verebiliriz’ diyen Zeybekçi, ‘Onlara derslerini vereceğiz, dünyanın kaç bucak olduğunu göstereceğiz’ diye güya spekülatörlere gözdağı veriyor. Bulduğu çözüm ise ithalat… Ekonomi yönetimi evlere şenlik…. Bakanların patatesle ilgili açıklamaları, Hababam Sınıfı repliklerini aratmıyor.

-“İTHALAT ÇÖZÜM DEĞİL”-

 Sorunu kaynağından çözme yeteneği olmayan iktidar, günlük politikalarla günü kurtarmaya çalışıyor. Ortada fiyatları dengeleyecek bir sistem bulunmuyor. Bu koşullarda ithalat, çözüm değil, üreticiyi cezalandırmaktır. Aracı spekülatörlerle baş edemeyen hükümet üreticiden markete 5 katlık fiyat farkıyla tüketiciyi cezalandırırken, şimdi de ithalat yoluyla üreticiye darbe vuruyor.”

 -“EKONOMİ YANGIN YERİ”-

 İşsizliğin yüzde 11’e dayandığını kaydeden Oran, şöyle dedi:

“İhracat 5 aydır tepe üstü çakılıyor, enflasyon aldı başını gidiyor. Piyasalarda yaprak kımıldamıyor, karşılıksız çek ve protestolu senetlerde patlama var. On binlerce KOBİ, banka kredi borcunu geri ödeyemediği için icra kıskacında. Esnaf can çekişiyor. Vergi borçları, SSK, BAĞ-KUR primleri ödenemiyor. Kredi kartı ve tüketici kredilerinde yasal takip zirvede…Ekonomi yangın yeri; ama Türkiye’nin Suudilerle ittifak halinde Suriye’ye savaş açacağı konuşuluyor. Sormak lazım; patatesle baş edemeyen hükümet, Suriye ile mi savaşacak?

Oy telaşındaki hükümet, piyasalardaki daralmayı, ekonomide kötüye gidişi nafile gözlerden saklama telaşında. Miting meydanlarında ekonomiye ilişkin pembe tablo çiziyorlar. Elde Kuran’la, hamaset edebiyatı ile oy toplamaya çalışıyorlar.

Vatandaş 7 Haziran’da işte bunları oylayacak. Seçimde vatandaş patates yerine, bunları kızartacak.” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@